14 / 01 / 2020
Koncertsēriju “Personīgi” atklās ar slaveno Brodska kvartetu no Lielbritānijas

Atklājot koncertsērijas “Personīgi” pavasara sezonu, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” 26. janvārī plkst. 15.00 aicina uz pasaulslavenā “Brodska kvarteta” (Brodsky Quartet) koncertu. Programmā – nepārspēta klasika – Bēthovena, Britena un Šostakoviča kamermūzikas skaņdarbi. Pēc koncerta klausītāji aicināti uz neformālām sarunām ar mūziķiem par viņu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem.


“Brodska kvartets” ir britu klasiskais stīgu kvartets ar milzīgu skatuves pieredzi – 47 gadu garumā nospēlēti ap 3000 koncertiem uz pasaules lielākajām skatuvēm, izdoti vairāk nekā 60 mūzikas ieraksti un iegūti augstākie starptautiskie apbalvojumi, tai skaitā prestižās Francijas mūzikas balvas – Diapason D'Or un CHOC du Monde de la Musique. Ietekmīgākais skotu kritiķis Maikls Tameltijs (Michael Tumelty) par viņiem teicis: ““Brodska kvartets” nav tikai lieliska grupa. Viņi ir fenomens!”

Plašu rezonansi guvuši “Brodska kvarteta” īstenotie koncertcikli, atskaņojot visus Šūberta, Bēthovena, Čaikovska, Britena, Šēnberga, Zemļinska, Vēberna un Bartoka stīgu kvartetus. Lielākais šo koncertciklu triumfs saistāms ar visu Šostakoviča kvartetu atskaņojumu. Tomēr kvarteta karjeras pūrā ir arī programmas, kurās mūziķi pārkāpj klasikas robežas, – viņi sadarbojušies ar tādām mūzikas personībām kā Bjorka un Pols Makartnijs.

“Liepājas koncertzālei “Brodska kvartets” ir sagatavojis programmu ar Eiropas mūzikas stūrakmeņu, vēl nepārspētu dižgaru darbiem. Šogad svinam vācu lielā komponista Ludviga van Bēthovena 250. gadadienu, tāpēc koncertā kā pirmo dzirdēsim Bēthovena “Lielo fūgu”. Skaņdarbs ir fascinējošs meistardarbs, pilns pārsteigumu un kontrastu, arī netipisku kompozicionālu lēmumu un oriģinalitātes. Igors Stravinskis par “Lielo fūgu” teicis: “Šis darbs ir ļoti laikmetīgs, un tāds tas būs mūžīgi,” par koncertu stāsta “Lielā dzintara” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Koncerta turpinājumā – angļu komponista, dēvēta par vienu no ievērojamākajiem 20. gadsimta skaņražiem, Bendžamina Britena pērle – Trešais stīgu kvartets. Tas ir Britena pēdējais instrumentālais opuss – tapis 1975. gada rudenī un pirmatskaņojumu piedzīvojis 1976. gada 19. decembrī – divas nedēļas pēc komponista nāves. Vairāki mūzikas pētnieki norāda, ka šis opuss kamermūzikas kontekstā apliecina ne vien Britena simfoniķa, bet arī operkomponista talantu, aizraujot ar daudzveidīgu tēlu loku un pārliecinot ar spilgtu dramaturģiju. Kvartets ir piecu daļu kompozīcija, kurā dzirdamas atsauces uz komponista pēdējās operas “Nāve Venēcijā” muzikālo materiālu.

Koncerta otrajā daļā – izcilākā 20. gadsimta simfoniķa Dmitrija Šostakoviča Trešais stīgu kvartets. Pats komponists to ir vērtējis kā vienu no saviem labākajiem sniegumiem. Stilistiski šis skaņdarbs tiek salīdzināts ar neilgi pirms tā komponēto 9. simfoniju, kas līdz ar vairākiem citiem Šostakoviča darbiem nokļuva padomju cenzūras nežēlastībā. “Borodina kvarteta” čellists Valentīns Berlinskis stāsta: “Vienudien, kad pasēdējām ar Dmitriju Šostakoviču, arī mazliet iedzērām, viņš atzina, ka šis kvartets nav programmatisks. Un tomēr viņam bijusi ideja, ka tā pirmā daļa glezno mierpilno padomju dzīvi – bez raizēm un rūpēm. Otrā daļa ataino Otrā Pasaules kara sākumu, taču ne Krievijas teritorijā, bet citviet – Polijā, Čehoslovākijā. Trešā daļa atsaucas uz tanku ienākšanu Krievijā. Ceturtā daļa ir kā rekviēms kritušajiem, bet piektā – filozofiska apcere par cilvēka likteni.”

Kamerzāles koncertsērija “Personīgi” veidota, lai baudītu mazo formātu koncertus tuvākā, brīvākā un personīgākā atmosfērā. Pēc koncertiem klausītāji aicināti tikties ar mūziķiem personīgi – baudīt sarunas pie kafijas tases vai atspirdzinoša dzēriena glāzes. Sērijas turpinājumā – pašmāju pianisma jaunā zvaigzne Daumants Liepiņš (23. februārī) un Rīgas Saksofonu kvartets ar koncertprogrammu "Bahs. Grūvs. Saksofoni" (5. aprīlī), bet noslēgumā – Birutas Ozoliņas un Uģa Prauliņa etnoduets (10. maijā). Abonementu uz visiem četriem “Personīgi” koncertiem iespējams iegādāties līdz 26. janvārim.

Koncertus ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē koncertzāle “Lielais Dzintars”. Plašāka informācija – lielaisdzintars.lv. Biļetes nopērkamas “Biļešu Paradīzes” kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv