14 / 12 / 2019
Uzdāvini svētkos koncertu
Tuvojoties Ziemassvētkiem un gadu mijai, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” ir sarūpējusi īpašu klasiskās mūzikas programmu. Svētku piedāvājumā gan starptautiski novērtēti pašmāju mākslinieki – Andrejs Osokins, māsas Balanas, Guntars Prānis ar “Schola Cantorum Riga”, “Sinfonietta Rīga”, gan arī pasaules zvaigznes – Brodska kvartets no Lielbritānijas un “Arte dei Suonatori Piano Quartet” no Polijas.


Georga Frīdriha Hendeļa oratorija „Mesija” ir viens no vismajestātiskākajiem skaņdarbiem Rietumu mūzikas vēsturē. Kopš tās pirmatskaņojuma 1742. gadā Dublinā “Mesiju” ik gadus atskaņo Ziemassvētkos visā pasaulē. Slaveno kori “Aleluja” klausītāji uztver teju kā nacionālo himnu, nereti tās atskaņošanas laikā stāvot kājās. “Lielajā dzintarā” 14. decembrī plkst. 18.00 šo slaveno skaņdarbu atskaņos pirmo reizi. Pasaulslavenā vācu diriģenta Frīdera Berniusa vadībā uzstāsies Latvijas izcilākie kolektīvi – Valsts kamerorķestris “Sinfonietta Rīga” un “Latvijas Radio koris”, kā arī starptautiski novērtēti solisti – Inga Kalna, Rihards Millers, Mārtens Engeltjess un Tomass Hobss.


Volfganga Amadeja Mocarta klavieru kvartets tiek dēvēts par kamermūzikas augstāko virsotni. Liepājas koncertzālē šo virsotni 20. decembrī plkst. 19.00 dzirdēsim slavenā poļu baroka mūzikas ansambļa “Arte dei Suonatori Piano Quartet” izpildījumā. Turklāt skaņdarbs tiks atskaņots uz vēsturiskām, Mocarta dzimtajā pilsētā Zalcburgā darinātām klavierēm, kas īpaši šim vakaram atvestas no Polijas. Koncerta pirmajā daļā ar rūpīgi izmeklētiem poļu klasiķu kamermūzikas skaņdarbiem kvartets “Lielajā dzintarā” atdzīvinās noskaņu, kāda 19. gadsimtā valdīja turīgo Varšavas iedzīvotāju namos.


Pēc fascinējoša svētku koncerta, kas šī gada sākumā sapulcēja klausītāju pilnu Liepājas koncertzāles Lielo zāli, “Gregoriskie dziedājumi” atgriežas “Lielajā dzintarā”. Šoreiz jau ar citu programmu – vokālajai grupai “Schola Cantorum Riga” ar mūsdienīgām taustiņinstrumentu skaņām pievienosies talantīgais pašmāju komponists Raimonds Tiguls. 4. janvārī plkst. 17.00 koncertā izskanēs viduslaiku dziedājumi Ziemassvētku laikam. “Schola Cantorum Riga”, Raimonds Tiguls (taustiņinstrumenti), Guntars Prānis (rata lira) un Andis Klučnieks (stabules) meklēs ceļu, kā senie dziedājumi varētu skanēt šodien, izmantojot izteikti modernas skanējuma krāsas un instrumentus, kas tuvi un saprotami mūsdienu cilvēkam.


Uz “Lielā dzintara” skatuves Andreja Osokina un māsu Balanas koncertā klausītāji izdzīvos cilvēka mūžu dažādu valstu kino mūzikas stāstā – no šūpuļdziesmas caur mīlestību un nāvi līdz pat atdzimšanai. Koncertā 18. janvārī plkst. 18.00 būs dzirdamas kompozīcijas no tādām filmām kā Dzefirelli «Romeo un Džuljeta», Hičkoka «Psiho», Bergmana «Mīklaini kā spoguļi», Kubrika «Berija Lindona» u.c., kā arī Johana Sebastiāna Baha, Ferenca Lista, Sergeja Prokofjeva un Kloda Debisī kompozīcijas īpaši koncertam izveidotās transkripcijās vijolei, čellam un klavierēm.


Brodska kvartets ir britu stīgu kvartets, kurš nosaukts slavenā krievu vijolnieka Ādolfa Brodska vārdā. Savas 47 gadu ilgās un spožās darbības laikā grupa ir atskaņojusi neskaitāmus klasiskās mūzikas dižgaru radītos kvartetus, kā arī sadarbojušies ar tādiem popmūziķiem kā Bjorka un Pols Makartnijs. Kopš 1972. gada Brodska stīgu kvartets ir sniedzis vairāk nekā 3000 koncertus uz pasaules lielākajām skatuvēm un ir izdevis vairāk nekā 60 mūzikas ierakstus. Ietekmīgākais skotu kritiķis Maikls Tameltijs par viņiem teicis: “Brodska kvartets nav tikai lieliska grupa. Viņi ir fenomens!” 26. janvārī plkst. 15.00 Liepājas koncertzālē viņi atskaņos Bēthovena Lielo fūgu, Britena un Šostakoviča Trešo stīgu kvartetus. Kā ierasts kamerzāles sērijā “Personīgi”, pēc koncerta iespēja tikties ar māksliniekiem uz neformālām sarunām.

Koncertus ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu rīko “Lielais dzintars”. Plašāka informācija lasāma lielaisdzintars.lv. Biļetes nopērkamas koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā, Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.