24/11/2018
Sestdiena 18:00
BL!NDMAN saksofonu kvintets. #Bahs32reģistri. PASAULE LIELAJĀ DZINTARĀ / BEĻĢIJA

Monumentālā Johana Sebastiana Baha ērģeļmūzika piecu saksofonu izpildījumā


Apvienību BL!NDMAN saksofonists un komponists Ēriks Sleišims izveidojis pirms 30 gadiem, un jau kopš darbības pirmsākumiem tā nepārtraukti eksperimentē, attīstot jaunas spēles tehnikas un ievērojami paplašinot kā saksofona repertuāru, tā arī žanru robežas.

Seno mūziku atskaņojot ar mūsdienu instrumentiem, BL!NDMAN izvairās no tās kādreizējā skanējuma imitācijām, tiecoties sasniegt reformējošu transformāciju, lai to parādītu jaunā gaismā. Ļoti būtisks šī procesa atklāsmē ir tembrs un tas, ka tā veidošanu ietekmē viss mūziķa ķermenis, arī elpošana un balss aparāts.

Baroka laikmetā ērģelēm piemita orķestrāla skanējuma vēriens, un Bahs to pilnībā izmantoja. Sadalot partitūru atsevišķās balsīs, jo skaidrāk atklājas šo ērģeļdarbu burvība. 32 stabuļu lielajām ērģelēm tik tipisko zemo skanējumu ansamblis panāk, pateicoties ārkārtīgi zema skanējuma apveltītā tubax saksofona un elektronikas izmantojumam. Tādējādi BL!NDMAN saksofonu kvintets kļūst par cilvēkiem - ērģelēm, kuras darbina elpa.

“Baha laikos ērģeles bija kā liels sintezators, “instrumentu karaliene”, kas sniedza neskaitāmas noskaņas un iespējas. Lai atskaņotu polifonisku mūziku, ērģelniekam manuāli jāveic plaša reģistru maiņa, pateicoties kam iespējama perfekta balsu izsekošana. Kvartets šo principu spēj īstenot, izmantojot katra saksofona - soprāna, alta, tenora un baritona – specifisko skanējuma spektru. Tādējādi rodas aizraujoša saspēle, kurā motīvi un melodijas no viena intrumenta balss uz jau citu pārplūst teju nemanāmi. Instrumentācija cieši seko mūzikas uzbūvei, un gluži kā fūgā varam izsekot tēmu un atbilžu, pretsalikumu un intermēdiju secīgajām likumsakarībām, vai nemitīgajai variāciju mijai pasakaljā,” teicis Ēriks Sleišims (Eric Sleichim), BL!NDMAN mākslinieciskais vadītājs.


Programma:
Johans Sebastians Bahs (Johann Sebastian Bach, 1685-1750) / Ērika Sleišima pārlikums
BWV 598: Pedal-exercitium solminorā
BWV 582: Passacaglia & Fuga dominorā
Organ Chorale: Meine Seele
BWV 583: Trio dominorā
BWV 564: Toccata domažorā

Starpbrīdis

Pjērs Bartolomē (Pierre Bartholomée, dz.1937)
Ricercar
Johans Sebastians Bahs / Ērika Sleišima pārlikums
BWV 535: Prelude & Fugue solminorā
BWV 596: Organ Concerto reminorā

Piedalās:
Kūns Māss (Koen Maas, soprāna saksofons)
Pīters Pellenss (Pieter Pellens, alta saksofons)
Pīts Rebels (Piet Rebel, tenora saksofons)
Rafs Mintens (Raf Minten, baritona saksofons)
Ēriks Sleišims (Eric Sleichim, tubax saksofons un elektronika)

Koncerts 2 daļās, norises ilgums līdz 2 stundām.

Norises vieta: Lielā zāle
Organizē: Lielais dzintars