06/01/2019
svētdiena 17:00
Gregoriskie dziedājumi

Zvaigznes dienai veltītajā koncertprogrammā skanēs viduslaiku dziedājumi, kurus savulaik klosteros dziedāja mūki, un improvizācijas sitaminstrumentiem, kopā veidojot savdabīgu, mūsdienīgu dialogu starp laikmetiem. Riharda Zaļupes (marimba), Ivara Kalniņa (sitaminstrumenti), Guntara Prāņa (rata lira) un vokālās grupas “Schola Cantorum Riga” izpildījumā savīsies cauri gadsimtiem mantotās mūzikas vērtības ar to interpretācijām mūsdienu cilvēka skatījumā.


! Pirms koncerta – plkst. 16.00 ikviens aicināts tikties ar mūziķi, senās mūzikas pētnieku un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektoru Guntaru Prāni. Tikšanās laikā dalībniekiem būs iespēja klātienē aprunāties gan par gaidāmo koncerta programmu, gan dziedāšanu viduslaiku Rīgā, gan arī par Guntara Prāņa nupat izdoto apjomīgo grāmatu “Missale Rigense Livonijas garīgajā kultūrā. Gregoriskie dziedājumi viduslaiku Rīgā". Unikālajā monogrāfijā Prānis izpētījis Latvijas profesionālās mūzikas aizsākumus viduslaiku Rīgā, tā ierakstot jaunu lappusi Latvijas kultūras vēsturē. Interesentiem grāmatu būs iespējams arī nopirkt. Pirmskoncerta sarunas vadīs Liepājas koncertzāles mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča. Tās notiks “Lielā dzintara” mākslas telpā Civita Nova bez dalības maksas.  


Koncertā gaidāma garīga meditācija ar ritmiskām interlūdijām, kuru vēl īpašāku vērtīs Latvijā vienīgās rata liras skanējums. Rata lira ir unikāls viduslaiku stīgu instruments, kas interesantā veidā savieno viduslaiku un tradicionālās mūzikas pasaules.


Piedalās:
Vokālā grupa “Schola Cantorum Riga”
Guntars Prānis (rata lira)
Rihards Zaļupe (marimba)
Ivars Kalniņš (sitaminstrumenti)


Vokālā grupa „Schola Cantorum Riga” tika dibināta 1995. gadā kā īpašs ansamblis senās mūzikas, sevišķi gregoriskā korāļa, autentiskai interpretēšanai un ir attīstījusies par grupu ar ļoti plašu un daudzveidīgu repertuāru. Tās viens no galvenajiem mērķiem ir atskaņot mūziku augstā mākslinieciskā un profesionālā līmenī, kas atspoguļojas grupas daudzajos koncertos Latvijā un ārzemēs, kā arī regulāros ierakstos. Arī šodien „Schola Cantorum Riga” galvenokārt atskaņo viduslaiku mūziku un pievēršas mūsdienu latviešu komponistu darbu atskaņošanai.

Grupas dziedātāji ir profesionāli mūziķi un mūzikas studenti, kurus vieno mīlestība uz seno mūziku un vēlme to atskaņot pēc jaunākajām atziņām senās mūzikas autentiskas interpretēšanas jomā.
Par mūzikas albumu "Rīgas mesa" saņemta Latvijas Ierakstu gada balva un par spilgtu koncertdarbību 2016. gadā ansamblis nominēts Latvijas Lielajai Mūzikas balvai.

Guntars Prānis ir senās mūzikas ansambļa "Schola Cantorum Riga" dibinātājs un vadītājs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektors un profesors. Kopā ar ansambli G. Prānis veic aktīvu koncertdarbību Latvijā un ārzemēs, kā arī ieskaņojuši neskaitāmus mūzikas ierakstu albumus. Kopš 2000. gada viņš ir arī Rīgas Doma mūzikas direktors, vada Rīgas Doma kori un vokālo grupu „Laudate”. Studējis seno mūziku Austrijā, Vācijā un Šveicē, īpaši pievēršoties viduslaiku mūzikai. G. Prānis ir daudzu publikāciju autors un pieprasīts lektors dažādos senās mūzikas kursos un konferencēs Latvijā un ārzemēs. Studējis pie nozīmīgākajiem gregoriskā korāla speciālistiem G.Joppiha, J.B.Gošla, A.Turko, F.Prasla. Ir starptautiskās Gregoriskā korāļa pētniecības asociācijas (AISCGre) biedrs.

Rihards Zaļupe ir godalgots latviešu komponists un sitaminstrumentu virtuozs, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sitaminstrumentu grupas mūziķis, kā arī docētājs J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Paralēli darbam LNSO R. Zaļupe daudz spēlē kamermūziku un solo. Atskaņojis solo ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”, Profesionālo Pūtēju orķestri „Rīga”, “Sinfonia Concertante”, Vidzemes kamerorķestri. Ļoti cieši sadarbojas ar brāļiem Raimondu un Oskaru Petrauskiem.

Lielu nozīmi R. Zaļupes dzīvē ieņem komponēšana un aranžēšana. Radīti vairāki skaņdarbi sitaminstrumentiem, marimbai, klavierēm, orķestriem, koriem u.c. 2008. gadā iznācis R. Zaļupes pirmais kompaktdisks „Marimba Dance”. R. Zaļupe un albums “Marimba Dance” saņēmis Latvijas Mūzikas ierakstu gada Balvu 2008 nominācijā “Gada debija”.

R. Zaļupe koncertējis Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Dānijā, Čehijā, Ungārijā, Austrijā, Šveicē, Francijā, Vācijā, Beļģijā, Itālijā un Spānijā. Blakus akadēmiskajai mūzikai Rihards Zaļupe daudz spēlē džeza, latino, popa un rokmūziku, kā arī house mūziku kā bundzinieks un perkusionists.

Ivars Kalniņš ir Latvijas Nacionālās operas un baleta simfoniskā orķestra mākslinieks. Kā bundzinieks un perkusionists aktīvi spēlē un sadarbojas ar daudziem ansambļiem un māksliniekiem (Remix, Igo Fomins, Karīna Tatarinova, Ludus, Putnu Balle, Turaidas roze, Jukebox, Tenoru trio, Ilona Bagele, Labvēlīgais tips,Tev Tuvumā), kā arī komponistiem (Uldis Marhilēvičs, Valts Pūce). Ivars var pielāgot savu spēli jebkuram mūzikas stilam, tāpēc viņš ir pieprasīts perkusionists Latvijā.

Koncerta ilgums: 1h 20 min, vienā daļā 

Biļetes: no € 7,00

Atlaides:
• Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
• Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
• Grupu biļetes:
• 10-30 personas – 20%
• 30 un vairāk personas -25%

Norises vieta: Lielā zāle
Organizē: Lielais dzintars sadarbībā ar Latvijas Koncerti