30/04/2019 -
13/06/2019
Izstāde "Es (arī) esmu latvietis"

Jautājums, kas es esmu, ir vienkāršs tik ilgi, kamēr par to īpaši nedomā. Būt par latvieti arī ir vienkārši un pašsaprotami, kamēr dzīvo savā senču zemē. 20. gadsimta sarežģītā vēsture un 21. gadsimta iespējas ir aizvedušas vairākus simtus tūkstošus latviešu pasaulē – meklējot izglītību, labāku dzīvi, politisku patvērumu, piedzīvojumus, profesionālu izaugsmi, izeju no bezcerības vai glābjot savu dzīvību. Ārpus savas zemes dzīvojot, saglabāt savu etnisko piederību ir izvēle, automātiska latvietība nav iespējama. Piedzimstot ārpus savas senču zemes, tā vispirms ir vecāku izvēle un pēc tam paša – kas tu būsi, kas tu esi.

 

Ko nozīmē būt latvietim ārpus Latvijas? Kā varam atpazīt latvieti ārpus Latvijas? Kā identitāte un piederības izjūta Latvijai veidojas un mainās, ilgstoši dzīvojot ārpus savas senču zemes?

 

Izstāde balstās biedrības “Latvieši pasaulē – muzejs un pētniecības centrs” darbā diasporas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā. Gan vēsturiski, gan mūsdienās izceļotāju skaits ir liels, taču šķiet, ka diasporas pieredze Latvijā tomēr ir maz zināma. Latvijas 100 gadi ir labs iemesls sastapties un veidot vienu MĒS telpu.

 

Izstādes mērķis ir svinēt latviešu dažādību, varēšanu un daudzveidīgās saites ar Latviju, neskatoties uz ilgstošu fizisku prombūtni. Pasaules latvieša identitāte ekspozīcijā tiks atklāta caur četrām galvenajām tēmām: ES, MĀJAS, KOPIENA, SIMBOLI, katrā izmantojot kā pamata elementus priekšmetus, fotogrāfijas un stāstus no “Latvieši pasaulē” krājuma.

 

Izstāde ir iekļauta Latvijas simtgades kultūras programmā.

 

Organizē: "Latvieši pasaulē - muzejs un pētniecības centrs" sadarbībā ar "Lielais Dzintars"

Projekta vadītāja un kuratore: Dr.sc.soc. Baiba Bela

Saturu veidoja: Marianna Auliciema, Maija Hinkle, Juris Zalāns, Ieva Vītola

Arhitektūra: GAISS

Dizains: Associates Partners et Sons

 

Izstāde apskatāma no 30. aprīļa līdz 13. jūnijam.

Izstādes atklāšana: 30. aprīlī plkst. 17.00  

 

Darba laiks: P.-S. 10-19, Sv. 10-15


Ieeja: bezmaksas
Norises vieta: Mākslas telpa Civita Nova