09/12/2018
svētdiena 16:00
Klavesīna ģēnijs Žans Rondo. Jasmin Toccata Project / Pasaule Lielajā dzintarā / Francija

Žanu Rondo mēdz saukt par franču brīnumbērnu, kura misija ir padarīt klavesīnu atkal stilīgu. “Es vēlos dalīties savā mīlestībā pret klavesīnu un iedvesmot jaunus cilvēkus to spēlēt. Klavesīnam nav jāskan kā “antīkam” instrumentam! Patiesībā tā skanējums var būt ļoti jaudīgs. Es lepojos, ka šo mūzikas instrumentu izmanto arī rokmūzikā un popmūzikā. Tas var būt daudzveidīgs un paveikt neiedomājamo, ” stāsta klavesīna ģēnijs. Koncertprogrammā ar Jasmin Toccata Project Žans Rondo jaunatklāj gan seno mūzikas instrumentu, gan kopā ar spēles partneriem virtuozi savieno šķietami tik atškīrīgās Eiropas baroka un orientālās mūzikas pasaules.


Jasmin Toccata Project koncertprogramma ir iedvesmojoša Eiropas baroka un tradicionālās persiešu mūzikas sastapšanās. Perkusionists Keivans Čemirani, lautists Tomass Danfords un izcilais klavesīnists Žans Rondo starp šīm atšķirīgajām mūzikas pasaulēm būvē tiltus, pretstatot lielo baroka meistaru – Skarlati, Pērsela un Doulenda – skaņdarbus virtuozajām persiešu kompozīcijām, kuras raksturo cēls un bagātīgs ritms.

„Pirmo reizi spēlējot kopā ar baroka ansambli, šķita, ka esmu katapultējies jaunā pasaulē, kurā izjutu tūlītēju nepieciešamību pierādīt pats sevi, bet tikai dažus gadus vēlāk sajutu, ka šī baroka un austrumu mūzikas instrumentu sastapšanās varētu kļūt par ko vairāk. Laikam ejot, atklāju dažādas rezonanses starp šīm divām pasaulēm – sākotnēji uztvēru baroka instrumentu neticamo siltumu un intīmās dimensijas, līdz atskārtu, ka šādu tembra skaistumu un intimitāti iespējams atklāt arī Tuvo Austrumu mūzikas instrumentos,” stāsta projekta mākslinieciskais vadītājs Keivans Čemirani.

“Tomass Danfords un Žans Rondo ir divi jauni, talantīgi mūziķi, kuriem abiem ir lieliskas zināšanas savā jomā, un kuri ir atvērti šī projekta ieguvumiem un satikšanās priekam. Viņi ir ne tikai jaunatklājēji un virtuozi, bet arī zinātkāri un atvērti mākslinieki, kas prot būt gan nosvērti, gan īpaši izsmalcināti. Šī uzstāšanās sola patiesu baudījumu un emocijas,” noslēgumā piebilst Čemirani.

Programma:
Keivans Čemirani (Keyvan Chemirani, dz. 1968) – Faotiti; To Bandegui
Roberts Devisē (Robert de Visée, 1650−1725) - Chaconne
Bernardo Storače (Bernardo Storace, FL. 1664) - Chaconne
Keivans Čemirani - Soudha
Henrijs Pērsels (Henry Purcell, 1659−1695) - Zarba solo Music for a While
Antonio Solers (Antonio Soler, 1729−1783) - Fandango improvizācija uz fandango basa
Girolamo Kapsbergers (Girolamo Kapsberger, 1580−1651) - Toccata 6
Joans Ambrozio Dalza (Joan Ambrosio Dalza, FL. 1508) - Calata
Keivans Čemirani - Dawâr

Piedalās:
Keivans Čemirani (Keyvan Chemirani, persiešu zarbs un indiešu santors)
Tomass Danfords (Thomas Dunford, lauta)
Žans Rondo (Jean Rondeau, klavesīns)

Par mūziķiem:
Keivans Čemirani ir projekta perkusionists un mākslinieciskais vadītājs. Pārvaldot neskaitāmus sitamos instrumentus, Keivans uzstājās kopā ar džeza un laikmetīgās mūzikas grupām, kā arī tradicionāliem ansambļiem, piemēram, Chemirani Trio un Ethnic Archipel Quartet. Integrējot persiešu sitaminstrumentus plašā mūzikas žanru lokā, Keivans vēlas savu muzikālo ieguldījumu pārvērst daudzpusīgā meistardarbā.

Tomass Danfords 2006. gadā absolvējis Parīzes konservatoriju, bet trīs gadus vēlāk ieguvis bakalaura grādu Schola Cantorum Bāzelē, Šveicē, pie amerikāņu lautista Hopkinsona Smita (Hopkinson Smith). Karjeras laikā piedalījies koncertos Ņujorkas Carnegie Hall un Londonas Wigmore Hall, kā arī uzstājies daudzos solo un ansambļa priekšnesumos. Iedvesmojoties no dažādiem mūzikas žanriem, tostarp džeza, Tomass meklē to savienojošos elementus.

Žans Rondo studējis klavesīna spēli Parīzes konservatorijā, kā arī Londonas Rātsnama Mūzikas un drāmas skolā. Apbalvots ar prestižo Les Victoires de la Musique Classiques balvu kā labākais jaunais solists 2015. gadā, 24 gadus vecais Žans Rondo ir arī viens no jaunākajiem Briges Starptautiskā klavesīnistu konkursa uzvarētājiem. Viņa studijas Sorbonas Universitātē Parīzē rosināja viņu apvienot filozofiju un baroku, klasisko un džeza mūziku, pētot mūzikas attiecības, kas savstarpēji saista dažādas kultūras.


Koncerts 1 daļā, aptuvenais norises ilgums: 1 stunda 10 minūtes

Koncertu atbalsta Francijas institūts Latvijā.

Norises vieta: Kamerzāle
Organizē: Lielais dzintars