27/01/2019
svētdiena 17:00
KRĒMERS. KREMERATA BALTICA. CIRKS
Būdams liels cirka cienītājs, pasaulslavenais vijolnieks Gidons Krēmers ar šo koncertu vēlējies radīt sava veida kamermūzikas versiju par cirku – aizrautīgu priekšnesumu, kurā teatrālas etīdes apvienojas ar mūziku un klauns sadarbojas ar orķestri un pašu Krēmeru. Atzīmējot slavenā poļu komponista Mečislava Veinberga simto jubileju, koncertā būs klausāma viņa brīnišķīgā mūzika, kas nereti rakstīta tieši kino un cirkam. Savukārt koncerta pirmajā daļā būs klausāma par tango karali dēvētā argentīniešu komponista Astora Pjacollas tempermentīgā mūzika. Koncertu atklās ar slavenā pašmāju komponista Artura Maskata opusu “Pusnakts Rīgā”, ko pats skaņradis raksturo kā tango un veltījumu skaistai mīlestībai.

Piedalās:
Gidons KRĒMERS | vijole
Roberts VIKE | klauns, Circus Roncalli
Ivans KARIZNA | čells
Andrejs PUŠKAREVS | vibrafons
KREMERATA BALTICA | kamerorķestris

Gidons Krēmers ir pasaulslavens vijolnieks, kamerorķestra Kremerata Baltica dibinātājs un mākslinieciskais vadītājs. No visiem pasaules vadošajiem vijolniekiem iespējams tieši Gidons Krēmers var lepoties ar visneparastāko karjeru. Būdams tikai četrus gadus vecs, Rīgā dzimušais vijolnieks uzsāka mācības pie sava tēva un vectēva (abi sava laika atzīti mūziķi). Vēlāk bagātīgie sasniegumi prestižos starptautiskos konkursos pavēra Gidonam ceļu uz karjeru, kuras laikā izcilais mūziķis ieguvis visas pasaules atzinību un reputāciju, kā viens no pašiem oriģinālākajiem un izaicinošākajiem savas paaudzes māksliniekiem.

Gidona Krēmera repertuārs ir neparasti apjomīgs un iekļauj sevī gan visus klasiskos un romantiskos skaņdarbus vijolei, gan tādu 21.gs mākslinieku kā Heinces, Berga un Štokhauzena darbus. Tāpat viņa interpretācijā dzirdēti vairāku šī laika Krievijas un Austrumeiropas komponistu opusi, starp kuriem daudzi bijuši pirmatskaņojumi vai veltīti tieši Gidonam Krēmeram. Bieži viņa vārds dzirdams kopā ar tādu komponistu kā Alfrēda Šnitkes, Arvo Pērta, Gijas Kančelli, Sofijas Gubaidulinas, Valentīna Silvestrova, Luidži Nono, Ariberta Reimana, Pētera Vaska, Džona Adamsa, Viktora Kisina, Maikla Nīmana, Filipa Glāsa, Leonīda Desjatņikova un Astora Pjacollas vārdiem, tādējādi saviem klausītājiem piedāvājot interpretāciju, kas ne tikai ciena jau esošās tradīcijas, bet arī atbilst laikmetīgajām mūzikas tendencēm. Droši var teikt, ka pēdējo 30 gadu laikā neviens cits tāda mēroga starptautiski atzīts solists nav ieguldījis tik daudz pūļu laikmetīgo komponistu darbu atskaņošanā un popularižēšanā, kā to darījis tieši Gidons Krēmers.

Gidons Krēmers ir ieskaņojis vairāk nekā 120 albumus, no kuriem daudzi guvuši atzinību un atnesuši spožajam interpretam vairākus prestižus, starptautiskus apbalvojumus. Starp dažiem no pazīstamākajiem var minēt „Grand prix du Disque“, „Deutscher Schallplattenpreis“, „Ernst-von-Siemens Musikpreis“, „Bundesverdienstkreuz“, „Premio dell‘ Accademia Musicale Chigiana“, „Triumph Prize 2000” (Maskava), „Unesco Prize” (2001), Drēzdenes Saeculum-Glashütte Original-Musikfestspielpreis (2007), Rolf-Schock balvu (Stokholma, 2008), “Mūža ieguldījuma” balva Stambulas Mūzikas festivālā (2010), “Una Vita Nella Musica — Artur Rubinstein” balvu (Venēcija, 2011), ko daudzi uzskata par Nobela prēmiju mūzikā.

2002. gadā Krēmers kopā ar Kremerata Baltica ieguva Grammy balvu kategorijā “Labākais mazā ansambļa izpildījums” par Nonesuch izdoto CD “After Mozart”. Šis pats albums ieguva arī prestižo ECHO balvu (Vācija).

Kamerorķestris Kremerata Baltica. 1997. gadā leģendārais Austrijas Lokenhausas Kamermūzikas festivāls bija pirmais liecinieks mazai revolūcijai: labi pazīstamais, izcilais vijolnieks Gidons Krēmers pasauli iepazīstināja ar pavisam jaunu orķestri — kamerorķestri Kremerata Baltica —, kā sastāvā ietilpa mūziķi no Baltijas valstīm: Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Ar savu bagātīgo skanējumu, enerģētisko un prieka pilno spēlēšanu orķestris iekaroja izsmalcinātās publikas sirdis un ienesa festivālā pavisam cita veida dzīvību.

Kremerata Baltica, ilgtermiņā orientēts izglītojošs projekts, bija Krēmera 50. dzimšanas dienas dāvana sev. Tas ir veids, kā dižgars nodod savu gudrību jaunajiem mūziķiem un, ne kompromitējot mākslinieciskos, ne profesionālos standartus, iedvesmo veicināt muzikālo izaugsmi šajā reģionā. Dažu gadu laikā šī talantīgo mūziķu grupa ir attīstījusies par vienu no labākajiem starptautiskajiem kamerorķestriem pasaulē, un nodrošinājusi sev izcilu reputāciju, uzstājoties pasaules nozīmīgākajās koncertzālēs. Šo 21 orķestra pastāvēšanas gadu laikā Kremerata Baltica sniegusi vairāk kā 1500 koncertu, orķestris koncertējis vairāk kā 50 dažādās valstīs, 600 pilsētās un apceļojis vai visu pasauli, uzstājoties Āzijā, Austrālijā, Ziemeļamerikā, Dienvidamerikā, kā arī Eiropā. Orķestris izdevis vairāk nekā 25 CD ierakstus, 2002. gadā ieguvis Grammy balvu un ECHO balvu, bet 2009. gadā — Praemium Imperiale balvu jaunajiem māksliniekiem. Orķestris vairākkārtēji uzaicināts uzstāties arī Lielbritānijas BBC Proms. Katru gadu Latvijā (Siguldā un Cēsīs) norisinās Kremerata Baltica festivāls.

Roberts Vike ir slavenā vācu cirka Circus Roncalli klauns.

Koncerta ilgums: 2h 10 min, koncerts 2 daļās

Biļetes: sākot no 10,00 eiro

Pasākumam tuvojoties biļešu cena var tikt mainīta.

Atlaides:
Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
Ģimenes biļetes 2 pieaugušie + 2 bērni (vai vairāk) – 25%

Grupu biļetes:
10-30 personas – 20%
30 un vairāk personas -25%

Norises vieta: Lielā zāle
Organizē: Lielais dzintars
Atbalsta: Gētes institūts Rīgā