12/03/2020
четверг 19:00
28. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls. ARLEKĪNS
Karlheinca Štokhauzena unikālais “Arlekīns” tika sakomponēts amerikāņu klarnetistei Suzannai Stīvenai. Darbs pie skaņdarba sākās 1975. gada Lieldienās Marokā, un tas izvērtās par solo klarnetei 45 minūšu garā mūzikas, dejas un improvizācijas rotaļā… Karels Dohnals “Arlekīnu” pirmo reizi atskaņoja 2011. gadā Čehijā, un kopš tā laika ar to ir apceļojis visu pasauli. “Karlheinca Štokhauzena “Arlekīns” Karela Dohnala izpildījumā gluži vienkārši bija vissatriecošākās 45 minūtes, ko es jebkad esmu piedzīvojis…,” tā Kīts Brūss (laikraksts Herald Scotland). 


Klarnetists Karels Dohnals, Ostravas konservatorijas un Prāgas Mūzikas akadēmijas absolvents, vairāku konkursu laureāts Prāgā, Romā, Beirutā, Seviljā un Londonā, ir aktīvs un respektēts solists ar bagātu koncertu pieredzi daudzviet Eiropā, Āzijā, kā arī Ziemeļamerikā un Dienvidamerikā. Viņš ir mācījies arī Gildholas Mūzikas un drāmas skolā Londonā, Berlīnes Mākslu universitātē un Rimska-Korsakova Sanktpēterburgas valsts konservatorijā. Kā vadošais klarnetists viņš ir sadarbojies ar tādiem orķestriem kā BBC Simfonisko orķestri Londonā, Prāgas Radio simfonisko orķestri, Luksemburgas orķestri “Eiropas solisti” un citiem. Dohnals ir Prāgas Valsts operas orķestra, trio “Trio Amadeus” un okteta “PhilHarmonia Octet” dalībnieks. Karels ir Ostravas universitātes Tēlotājmākslu fakultātes profesors, un regulāri pasniedz meistarklases gan Čehijā, gan ārvalstīs.

Karels Dohnals ir iemantojis erudīta, tehniski izcila un aizrautīga modernisma un laikmetīgās mūzikas izpildītāja slavu, un viņš tiek augstu vērtēts arī pateicoties tam, ka izpilda pilnīgi jaunus vai mazāk zināmus darbus.

“Komponists ir jāciena vienmēr,” viņš saka, “bet man patīk, ka es zināmā mērā varu uzlikt pēdējos punktus jaunam darbam tieši uz skatuves, uzreiz reaģēt uz atmosfēru zālē, auditoriju un akustiku.”

Klarnetists sev plašu uzmanību ir piesaistījis arī ar to, ka neskaitāmas reizes visā pasaulē ir izpildījis Karlheinca Štokhauzena gandrīz 50 minūtes garo ekstravaganto “Arlekīnu”, kurā mūziķis, ģērbies kā arlekīns, spēlē klarneti, dejo un piekopj arī mīma arodu. To ir novērtējuši arī kritiķi, atzīmējot neparastā darba nepārspējamu un fenomenālu interpretāciju.

Veiksmīgi ir arī Dohnala ieraksti. Starp tiem minams arī ieraksts (LH Promotion Rec.), kuros ir dzirdami gan Rūdolfa Kubina, Žana Fransē skaņdarbi klarnetei, gan Miloslava Kabelača koncertfsimfonija. Šis ieraksts ir tapis sadarbībā ar diriģentu Marko Ivanoviču un Ondreju Vrabecu, kā arī Prāgas Radio simfonisko orķestri un Morāvijas filharmonijas orķestri. Šo klarnetista jaunāko ierakstu ļoti atzinīgi ir novērtējuši gan klausītāji, gan kritiķi: “Ierakstot šos darbus, Karels Dohnals vēlreiz pierāda savu māksliniecisko suverenitāti, kuru apliecina izcila tehnika, kristāltīra intonācija, pārliecinoša ekspresija, kā arī drosme apceļot vēl nedzirdētus klarnetes repertuāra ūdeņus.”

Dažas no jaunākajam uzstāšanās reizēm ir bijuši solo koncerti ar Bambergas simfonisko orķestri (Koplands), Esenes filharmonijas orķestri (Koplands, Mocarts), Prāgas Radio simfonisko orķestri (Kabelačs), Ģēras filharmonijas orķestri (Kubins), Liepājas simfonisko orķestri (Vēbers), kā arī koncerti Holandē, Portugālē, Polijā, Latvijā, Vācijā, Ungārijā un Luksemburgā.

Karelu Dohnalu sponsorē mūzikas instrumentu ražotājs “Selmer Paris” un instrumentu aksesuāru un piederumu ražotājs “D’Addario Woodwinds”. Viņš pats ir izvēlējies Selmer Recital klarneti un D’Addario Woodwinds klasisko mēlīti.

Karels DOHNALS / klarnete

Programmā:
Karlheincs ŠTOKHAUZENS - „Arlekīns” klarnetei solo

Norises vieta: Kamerzāle
Organizē: Liepājas Simfoniskais orķestris