07 / 01 / 2022
“Dzintara muzikālo sarunu klubā” iepazīstinās ar Bēthovena laikmetu
Informējam, ka lektores slimības dēļ šo otrdien, 11. janvārī plkst. 18.00 paredzētā lekcija par tēmu "Bēthovens un robežu pārkāpšana" tiek pārcelta uz ceturtdienu, 20. janvāri plkst. 18.00!

Ceturtdien, 20. janvārī pulksten 18.00 Liepājas koncertzāles izveidotā “Dzintara muzikālo sarunu kluba” II semestri ar lekciju “Bēthovens un robežu pārkāpšana” atklās JVLMA profesore, mākslas doktore un Bēthovena daiļrades pazinēja Lolita Fūrmane. Izglītojošais lekciju cikls mūzikas interesentiem un entuziastiem bez dalības maksas pieejams kā klātienē, apmeklējot tikšanās reizes “Lielā dzintara” Kamerzālē, tā tiešsaistē video konferences veidā.

Janvāra sarunas centrā būs Ludvigs van Bēthovens (1770–1827) – izcila, suverēna mūzikas personība – un viņa laikmets, kas ar saviem lielajiem satricinājumiem un mākslas kanonu maiņu uz 18. un 19. gadsimta robežas lielā mērā ietekmēja komponista personību un daiļradi.

“Apgaismības idejas un revolucionārs romantisms – šīs divas garīgās gultnes saplūst Vīnes klasiķī Bēthovenā vienā nedalāmā veselumā. Viņa varonis it kā izlaužas no profānās telpas, lai uzrunātu, vēl jo vairāk – dedzinātu, pasauli ar savu jūtīgumu un neangažēto attieksmi pret vērtībām. Varbūt tādēļ nākamās paaudzes meklēja komponistā gan titānu, gan Mozu, gan jaunā laika evaņģēlistu. Šie uzskati ir būtiski ietekmējuši arī Bēthovena mūzikas interpretāciju. Tajā pašā laikā komponista darbi, viņa lieliskās partitūras, pati skaņumākslas matērija ir tik neizsmeļama savā pilnībā, ka saviļņo mūs ikreiz no jauna,” pirms gaidāmās lekcijas iepazīstina Dr. art. Lolita Fūrmane.

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Muzikoloģijas katedras profesore Lolita Fūrmane vairāk nekā 30 gadus ilgās karjeras laikā publicējusi daudz zinātnisko publikāciju, kā arī veikusi pētījumus par renesanses perioda, Eiropas klasiskā mūzikas mantojuma, vācbaltiešu un latviešu mūzikas vēstures jautājumiem. Lolita Fūrmane absolvējusi JVLMA doktora studiju programmu, iegūstot mākslas zinātņu doktora (Dr. art.) zinātnisko grādu muzikoloģijas apakšnozarē. JVLMA vada dažādus teorētiskos un praktiskos studiju kursus kā bakalaura, tā doktora studiju programmās. 2021. gadā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā bija skatāma izstāde “Bēthovens. Orbītas”, kuras pamatā ir L. Fūrmanes veidotais pētījums par Bēthovena mūzikas nozīmi Latvijā dažādos laika periodos.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” tika atklāts aizvadītā gada septembrī kā Latvijas kontekstā unikāls izglītojošo lekciju cikls pieaugušajiem. Līdz šim četrās lekcijās aptuveni 300 kluba biedri iepazinuši viduslaiku, renesanses, baroka un klasicisma laikmeta mūzikas pazīmes un nozīmīgākos komponistus, savukārt jaunajā semestrī mūzikas entuziasti aicināti uz sešām lekcijām, kas turpinās hronoloģisko stāstījumu, aizvedot izzinošā ceļojumā līdz pat modernisma un postmodernisma laikmetiem. Lekcijas video pārraide būs pieejama tikai tiešraides brīdī, bet pēcāk skatītājiem pieejami lekciju konspekti:

1. lekcija. Guntars Prānis: Viduslaiki:


2. lekcija. Ilze Šarkovska-Liepiņa: Renesanse


3. lekcija. Andris Veismanis: Baroks


4. lekcija. Andris Veismanis: Klasicisms


Sarunu klubam interesenti var pievienoties jebkurā laikā, pieteikšanās ir atvērta. Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Lai reģistrētos attālinātai dalībai video konferencē, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu vietnē: https://ieej.lv/dzintara-sarunu-klubs.

Video tiešraide dalībniekiem bez iepriekšējas reģistrācijas būs pieejama arī koncertzāles “Lielais dzintars” sociālā tīkla Facebook profilā: www.facebook.com/greatamber un Youtube kontā. Katras lekcijas norises ilgums: aptuveni 1 stunda 30 minūtes. Dalība: bez maksas.

Lekciju ciklu organizē koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Atbalsta: Liepājas pašvaldība, fonds “Uniting History” un Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” atbalsta biedrība.