02 / 09 / 2021
“Dzintara muzikālo sarunu klubs”: jauns izglītojošu lekciju cikls par mūziku pieaugušajiem
Atklājot rudens notikumu sezonu un uzsākot jauno mācību gadu, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) un fondu “Uniting History”, sākot no 2021. gada 14. septembra, piedāvās izglītojošu sarunu ciklu apmeklētājiem, kuri interesējas par Eiropas un pasaules mūzikas vēsturi. Desmit lekcijās, kas būs pieejamas kā klātienē, tā tiešraidē, klausītāji kopā ar Latvijas izcilākajiem muzikologiem un praktiķiem varēs atklāt likumsakarības kultūrā un komponistu dzīvē.

Koncertzāle “Lielais dzintars” ir kļuvusi par auglīgu vidi visdaudzveidīgākajiem mūzikas notikumiem. Lai klausītājos veicinātu dziļāku skaņu mākslas izpratni, 2021. gada rudenī tiek aizsākta jauna iniciatīva — “Dzintara muzikālo sarunu klubs”. Tā būs platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti.

“Vislielāko prieku sagādā fakts, ka ideja veidot šādu muzikālo sarunu klubu nāca no mūsu pastāvīgajiem klausītājiem. Ja bērni un jaunieši mūzikas literatūras programmu apgūst skolās, tad "Dzintara muzikālo sarunu klubs" ir vienīgais šāda veida kurss pieaugušajiem Latvijā. Tas ļaus labāk izprast mūziku un iemīlēt to vēl vairāk. JVLMA profesionāļi lekcijas izveidojuši tā, lai tās būtu saistošas un vērtīgas gan iesācējiem, gan mūzikas zinātājiem. Patiess lepnums, ka, pateicoties koncertzāles "Lielais dzintars" digitālajām iespējām, šim kursam varēs sekot klausītāji visā valstī un ārpus tās,” iepazīstinot ar jauno projektu, uzsver koncertzāles “Lielais dzintars” vadītājs Timurs Tomsons.

Ik mēnesi no septembra līdz maijam otrdienu vakaros klausītāji aicināti uz tikšanos kluba sarunu vakaros „Lielā dzintara” Kamerzālē, lai kopīgi ceļotu laikmetos, pievēršot uzmanību to nozīmīgākajiem notikumiem. Arī lai apstātos svarīgākajos un pārsteidzošākajos pierakstītās mūzikas estētikas attīstības pagriezienpunktos no viduslaikiem līdz pat mūsdienām.

“Esam entuziasma pilni un atvērti šai jaunajai sadarbībai ar Liepājas koncertzāli “Lielais dzintars”, lai kopīgi piedāvātu unikālu 10 izglītojošu lekciju ciklu ikvienam, kurš interesējas par mūziku un mākslu. Mūsu augstskolas mācību spēki šajā projektā ir uzņēmušies jaunu izaicinājumu — vēstīt par vēsturiski nozīmīgākajiem mūzikas attīstības pieturpunktiem ikvienam saprotamā formātā, atvērtu sarunu veidā. Ceram, ka šis mācību gads kopā ar liepājniekiem un entuziastiem no visas Latvijas mums kopā izdosies vērtīgiem atklājumiem piepildīts,” akcentē JVLMA rektors, profesors Guntars Prānis, ar kuru klausītāji lektora lomā tiksies jau pirmajā, viduslaiku mūzikas stāstam veltītajā lekcijā 14. septembrī.

Cikla desmit tikšanās reizēs — lekcijās — būs iespēja sastapties gan ar mūzikas pētniekiem, gan praktiķiem, uzklausot stāstus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. Lekciju programmu veidojusi muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore Baiba Kurpniece.

Muzikālo sarunu klubā interesenti var piedalīties gan klātienē, apmeklējot tikšanās reizes koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti. Pēc desmit lekciju cikla noslēguma, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz septiņās lekcijās, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.

Dalība: bez maksas. Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00. Klātienes apmeklējums iespējams personām, kuras pie ieejas var uzrādīt covid-19 sertifikātu, apstiprinot noslēgtu vakcinācijas kursu vai infekcijas pārslimošanu pēdējo 6 mēnešu periodā. Kopā ar sertifikātu lūgsim uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu.

Lai reģistrētos attālinātai dalībai video konferencē, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu vietnē: https://ieej.lv/dzintara-sarunu-klubs. Tiešraides laikā reģistrētiem skatītājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus "tērzētavā". Videolekcija būs pieejama tikai tiešraidē. Video tiešraide dalībniekiem bez iepriekšējas reģistrācijas būs pieejama arī koncertzāles “Lielais dzintars” sociālā tīkla Facebook profilā: www.facebook.com/greatamber

Katras lekcijas norises ilgums: aptuveni 1 stunda 30 minūtes. Lekciju ciklu organizē koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Atbalsta: Liepājas pašvaldība, fonds “Uniting History” un Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” atbalsta biedrība.

LEKCIJU PLĀNS

I SEMESTRIS

14. septembris | otrdiena | 18.00
Viduslaiku mūzikas aizraujošais stāsts Eiropas kultūras vēsturē
Profesors Guntars Prānis

19. oktobris | otrdiena | 18.00
Renesanse: muzikāls ceļojums no Florences līdz Rīgai
Mākslas doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa

2. novembris | otrdiena | 18.00
Baroks: dīvainā mākslas pērle
Diriģents Andris Veismanis

14. decembris | otrdiena | 18.00
Klasicisms: Pasaulīgā un Dievišķā dialogs
Diriģents Andris Veismanis

II SEMESTRIS

11. janvāris | otrdiena | 18.00
Bēthovens un robežu pārkāpšana
Profesore Lolita Fūrmane

1. februāris | otrdiena | 18.00
Romantisms – liriskais un trakojošais
Profesore Lolita Fūrmane

1. marts | otrdiena | 18.00
Romantiskā simfonija: no mīlestības līdz mīlas nāvei
Diriģents Andris Vecumnieks

22. marts | otrdiena | 18.00
Krievu mūzikas citādība
diriģents Andris Vecumnieks

12. aprīlis | otrdiena | 18.00
Satikšanās modernisma laboratorijā
Lektore Baiba Kurpniece

10. maijs | otrdiena | 18.00
Viss ir līdzvērtīgs jeb postmodernās mūzikas kārdinājums
Lektore Baiba Kurpniece