10/12/2020
– 24/01/2021
ANDREJA PRIGIČEVA PERSONĀLIZSTĀDE “ZIEMASSVĒTKU ZELTS”

No 10. decembra līdz 24. janvārim Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā Civita Nova apskatāma ekspresīvā, provokatīvā un savrupā liepājnieka, starpžanru mākslinieka Andreja Prigičeva veidotā personālizstāde “Ziemassvētku zelts”.** 


Ziemassvētku tradīcijas neizzūd, bet atgriežas arī Jaunajos laikos, iegūstot citādas formas vai funkcijas. Vai vēstures grāmatās par 20. un 21. gadsimtu, šie definēsies kā Dāvanu kultu laiki, vai Modernā patēriņa kičs, kas tiks pavadīts ar interneta sižetiem par dāvanu izsaiņošanas histērīju …?

“Mūsdienās, kad abstraktā domāšana nonākuši sen nodilušās klišejās, dzīve modelējas pēc vispār pieņemtiem standartiem. Individuālā psihiskā enerğija tiek organizēti bloķēta, līdz ar to zūd arī sabiedrības intelektuālās spējas analizēt. Samazinoties mentālai platībai, to kompensējam radot iluzoru pasauli — inficējamies ar sava veida Ziemassvētku anahronismu. Mūsu pamatmērķis vairs nav izpratne par svarīgāko Kristīgās kultūras notikumu, bet pakļaušanās svētku arhetipiem: “SAŅEMT; ATPLĒST; APDULLINĀTIES”,” pirms izstādes atklāšanas ar tās konceptu iepazīstina mākslinieks Andrejs Prigičevs.

Izstādes ekspozīcijā būs skatāmas aptuveni 40 mākslinieka radītās miniatūras ar tādiem nosaukumiem kā “Ziemassvētku vakars ar kaimiņiem”, “Ādams un Ieva”, “Dāvana nr.1”, “Pēdējā Baltā tīģera iznīcināšana” u.c.

“Manu darbu saturs nav izsmiet, zaimot, pazemot. Katra objekta aina ir reāla vairāku dzīves situāciju attēlojums, rekonstruējot atmiņas, notikumus, kuros esmu bijis iesaistīts kā sabiedrības sastāvdaļa, kas mēğina ievērot uzstādītos etalonus,” uzsver Prigičevs.

** Aicinām vecākus izvērtēt izstādes satura piemērotību bērniem.“Mākslinieks ar ļoti interesantu rokrakstu, viens no retajiem, kas savos darbos komentē mūsdienu problēmas. Viņā ir kaut kas no tīrradņa un Liepājas īpašās atmosfēras, un viņš ir viens no retajiem Latvijas mākslā, kas provocē domāt par sabiedrībā aktuālām tēmām.”

/Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja, mākslas kuratore,
vēsturniece un kritiķe Solvita Krese/ 

“Viņš vienmēr ir bijis brīvdomātājs, līdz ar to nav sekojis kanoniem, norādēm, viņš ir darījis to, kas patīk. Pamatinspirācija ir pati dzīve – tas, kas notiek apkārt – gan labais, gan ne tik labais cilvēkos… Tad viņš kā tāds režisors ņem visas šīs lietas un sabūvē nelielās mazās scenogrāfijās, koferīšos, kurus mēs varam paņemt līdzi lasīt, interpretēt, tulkot, mēģināt saprast, ko viņš gribējis teikt.”

/Mākslas zinātnieks un kurators, Latvijas Mākslas akadēmijas 
pasniedzējs Raimonds Kalējs/

“Ļoti svarīgi, ka ir cilvēki, kas pretojas straumei, kas ir paši par sevi, neskrien pakaļ modei, iet savu domu ceļu. Šajā ziņā Liepāja ir ieguvēja, ka tai ir Andrejs Prigičevs. Jebkurai sabiedrībai ir svarīgas individualitātes, personības, kas neapstājas, kas cenšas attīstīt sevi, savu apkārtni. Manuprāt, ar paša radītajiem restaurācijas darbiem, viņš aiz sevis ir pavilcis kustību.”

/Latvijas Mākslas akadēmijas Prorektors administratīvajā un radošajā darbā, 
mākslas profesors un gleznotājs Andris Vītoliņš/

Andrejs Prigičevs (1965) dzīvo un strādā Liepājā, ir restaurators, interjerists, gleznotājs, darbojas dažādās multimediālās mākslas formās. Mākslieka darbi izstādīti 9 personālizstādēs Latvijā, kā arī kopizstādēs Liepājā, Rīgā, Kuldīgā, Viļņā, Klaipēdā, Helsinkos un Tallinā.

Radījis virkni instalāciju un interjeru, novatoriski atjaunojo vecas lietas, kuras, viņa radošās iztēles transformētas, iegūst jaunu dzīvi un vizuālo estētiku. Pēc mākslinieka zīmējumiem animācijas studijā “Rija” tapusi multiplikācijas filma „Kad āboli ripo”.

Absolvējis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, kur pie arhitekta un pedagoga Agra Padēļa-Līņa apguvis restauratora profesiju. 2015. gadā saņēmis Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas balvu “Zelta griezums” par ieguldījumu pilsētas tēla veidošanā.

Izstāde skatāma no 2020. gada 10. decembra līdz 2021. gada 24. janvārim.

Darba laiks: O.-Pk. 12.00-17.00, Se.-Sv. 10.00-15.00, P.-slēgts.

Ieeja: bezmaksas
Norises vieta: Mākslas telpa Civita Nova, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”, Radio iela 8
Atbalsta: Liepājas pašvaldība un Valsts Kultūrkapitāla fonds
Organizē: SIA Lielais “Dzintars”