07/11/2020
SESTDIENA 17:00
Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams..”
Gads: 2019 
Valsts: Latvija
Komponists: Gundega Šmite
Režisors: Aleksandrs Okonovs
Garums: videokoncerts 40 min, pasākums kopā ~1h
Žanrs: Videokoncerts
Izplatītājs: Latvijas Komponistu savienība
Biļešu iegāde: bez maksas, ieejas karšu izņemšana Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” kasē
Nosaukums orģinālvalodā: Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams...”
Valoda: latviešu
Subtitri: angļu (ja nepieciešams)
Videokoncerta treileris: https://youtu.be/mbWW4WpvF24

! Lai ievērotu valstī noteiktās epidemioloģiskās prasības un nodrošinātu skatītājiem personalizētas sēdvietas, lūdzam izņemt bezmaksas ieejas kartes Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” kasēs.

 Dainu kamermistērija “Es, karā aiziedams…” ir komponistes Gundegas Šmites un režisora Aleksandra Okonova audiovizuāls jaundarbs, kura pamatā ir muzikāls stāsts par vīrieša un sievietes cilvēciskajiem pārdzīvojumiem, saskaroties ar kara skaudro realitāti. Videokoncertā uz ekrāna apvienosies Grieķijā dzīvojošās latviešu komponistes Gundegas Šmites smalkais modernisms, latviešu tautasdziesmu teksti, operatora un režisora Aleksandra Okonova kolāžās veidotā videorežija un ansambļa Arcandela klasiski-etniskā muzicēšana.

 “Latviešu tautasdziesmās par karu atainots ļoti plašs emociju spektrs. Tās vēsta ne tikai par karavīra varonību un drosmi, bet arī pauž cilvēciskas vājības, šaubas, bailes, ilgas. Šajā kompozīcijā ietvēru arī dainas par to, ko jūt mājās palikušās sievietes – mātes, māsas un līgavas,” stāsta komponiste. Dainu kamermistēriju videokoncertā ieskaņoja ansamblis Arcandela: dziedātāji Aiga Bokanova un Kārlis Saržants, pianists Rihards Plešanovs, vijolniece Liene Brence, kontrabasists Oskars Bokanovs un akordeonists Māris Rozenfelds.

 Dzīvais atskaņojums ierakstu studijā tika filmēts ar 17 videokamerām. Video veidots dalītā ekrāna tehnikā, radot melnbaltu attēlu kolāžas ar dažādu intensitāti, mūziķiem, instrumentiem un Latvijas dabu. Režisors Aleksandrs Okonovs saka: “Izvēlētā filmēšanas un montāžas metode skatītājam sniegs dzīva koncerta vērojuma iespaidu – viss ekrānā redzamais atbilst precīzi tam, kas attiecīgajā brīdī skan, tādējādi radot vēl spēcīgāku klātbūtnes sajūtu un saikni ar mūziķiem.”

 Pirms videokoncerta klātienē būs tikšanās ar radošo komandu, kā arī speciāli šim jaundarbam veltītas Oresta Silabrieža un Vairas Vīķes-Freibergas sarunas ieraksts par kara vēstījumiem tautasdziesmās, 20. gadsimta karošanas pieredzi un mūslaikiem, varonību un malā stāvēšanu. Videkoncerta izrādi moderēs Orests Silabriedis.

 Dainu kamermistērijas “Es, karā aiziedams..” pirmizrāde notika 2019. gada martā Latgales vēstniecībā GORS Rēzeknē. Pagājušajā gadā tā tika nominēta balvai “Kilograms kultūras” sadaļā “Gada pārsteigums”, kā arī nupat ir nominēta Nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” par labāko režisora debiju.
Videokoncerta izrādi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, informatīvi atbalsta Latvijas Radio 3 “Klasika”. Organizē Latvijas Komponistu savienība.