29/05/2022
SESTDIENA 18:00
DONA NOBIS PACEM
Koncertprogrammā, ko rīko “Jauno ideju kamerorķestris NIKO” un Viļņas Universitātes koris “Pro Musica”, pirmo reizi skanēs jaunāko, 2020./2021. gadā radīto, komponista Gedimina Gelgota (Gediminas Gelgotas) darbu aranžējumi korim un stīgu instrumentiem. Tie ir pandēmijas laikā radītie darbi: “Užrakink mane savo šviesoje, Šventasis Lukai”, “Maldos šokis” un “Harmonijos, melodijos ir širdžių dūžiai”.

Šie trīs jaunie autordarbi tika radīti viena gada laikā, un tie atspoguļo dažādus pandēmijas nomocītās pasaules periodus un to izprovocētās emocijas. “Dusmas, nemiers un bezcerība, dejā ievīta lūgšana – atceroties gluži kā sapnī to pasauli, kas, šķiet, vairs nekad nebūs tāda kā agrāk. Maldīšanās un samākslotība, zaudēšana un piespiedu pielāgošanās, apzināšanās, ka, lai arī tas viss vēl nav beidzies, nav beigušās arī mūsu melodijas, harmonijas, bet mūsu sirdspuksti joprojām turpina skaitīt: 2020, 2021, 2022...” Pēc autora domām šie skaņdarbi ir arī īpatnēja priekšnojauta attiecībā uz karu, kas šogad sācies Ukrainā, un darbu teksti tādēļ iegūst vēl citas, papildu nozīmes.

Koncertā izskanēs arī latviešu komponista Pētera Vaska skaņdarbs “Dona Nobis Pacem”. Šī skaņdarba atskaņošanai Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra koris “INTIS” pievienosies Viļņas universitātes korim “Pro Musica” un kamerorķestrim NIKO.

“Vairumu cilvēku mūsdienās vairs nesaista tādas lietas kā ticība, mīlestība un ideāli. Garīgā dimensija ir zudusi. Mans nodoms ir sniegt barību dvēselei, un tieši to es sludinu savos darbos,” pārdomās dalās komponists P. Vasks.

Jaunās paaudzes lietuviešu komponista Gedimina Gelgota mūziku izpilda mūziķi Kristjan Järvi, David Geringas, Daniel Hope, Lidia Baich, Roman Patkoló, Sergey Nakariakov, uzstājoties tādās slavenās koncertzālēs kā, piemēram, “Gewandhaus” (Leipciga), “Konzerthaus” (Berlīne), “Tonhalle” (Cīrihe), “Mariinsky Theatre” (Sanktpēterburga), “Theatre de Champs Elysees” (Parīze); viņa mūzika tiek iekļauta dažādu pasaulslavenu festivālu, piemēram, “Schleswig-Holstein”, “Beethovenfest”, “Kissinger Sommer”, “Merano”, “Young Euro Classics”, “Odessa Classics” programmās, to atskaņo un pārraida televīzijā un radio, piemēram, “Mezzo TV”, “Arte TV”, “BR Klassik”, “Classic FM”, “The Violin Channel”, “The Strad” un “The Gramophone”. Viņa oriģināldarbus un aranžējumus izdod tādās klasiskās mūzikas ierakstu studijās kā “Naïve Classique” un “Deutsche Gramophone”, partitūras izdevis arī ASV mūzikas izdevējs “Peermusic”. Un tā ir tikai maza daļa no visiem sasniegumiem, ko 35 gadu vecumā ir sasniedzis šis talantīgais mākslinieks. Mūsdienu mūzikas kritiķi īpaši izceļ viņa “plašo redzesloku, dziļumu, brīvību, drosmi un atvērtību”, kā arī unikālo un ļoti pievilcīgo mūzikas valodu, kas balstīta modernā vairāku stilu mijiedarbībā, apvienojot askētismu, melodisku skaistumu un satriecošu ritmu. G. Gelgota mūziku iecienījuši arī gados jaunie klasiskās mūzikas baudītāji.

Ideja dibināt ansambli, kas atskaņotu viņa mūziku un pārvērstu mākslinieciskās vīzijas realitātē, Gediminam Gelgotam radās 2006. gadā, kad viņam bija 19 gadi. Šodien, 15 gadus vēlāk, mākslinieka radītā vīzija ar nosaukumu “Jauno ideju kamerorķestris NIKO” paceļ komponista mūziku jaunos līmeņos un, pateicoties izteikti atraktīvajiem, intriģējošajiem un oriģinālajiem muzikālajiem priekšnesumiem, sasniedz arvien jaunas pieaugušo un jauniešu klasiskās mūzikas cienītāju auditorijas. “NIKO” koncepcijas unikalitāti spilgti iezīmē Gelgota muzikālā valoda, kurā klasiskās mūzikas izpausme tiek kombinēta ar vieglu populārās mūzikas ietekmi un tās dvesmām. Komponists savu vīziju par priekšnesumiem veido ar minimālām horeogrāfiskām detaļām, galveno uzsvaru liekot uz mūziķiem – skaņdarbi tiek izpildīti no visas sirds, izmantojot netradicionālas stīgu instrumentu tehnikas, balsi un tās iespējas. Šī kombinācija rada patiesi aizraujošu muzikālo pieredzi, veidojot jaunas robežas starp eksperimentālās, minimālisma, mūsdienīgās mākslas un daudzām citām populārām un progresīvām mūzikas formām. Viņu uzstāšanās bieži ietver gan tādu pasaulē iemīļotu klasiķu kā Baha, Vivaldi un Mocarta skaņdarbu aranžējumus, kas ir patiesi elpu aizraujoši, gan arī mūziku, ko radījuši citi minimālisma stila piekritēji, piemēram, mūziķi Riley, Glass, Tavener, Pärt un Gregson. “NIKO” izpildītā mūzika var raisīt vēlmi ieklausīties sevī, mazliet distancēties un meditēt vai arī gluži pretēji – celties kājās un dejot. Viņu mūzikai piemīt hipnotizējošs efekts – un tas iedvesmo jebkura vecuma klausītājus.

Galvenais kora “Pro Musica” (mākslinieciskā vadītāja Rasa Gelgotiene) darbības virziens ir lielu koru skaņdarbu un tematisko programmu rīkošana, sadarbojoties ar citām Eiropas un pasaules universitātēm un slaveniem māksliniekiem. Koris “Pro Musica” jau ir īstenojis kopīgus projektus ar Ekstremaduras (Spānija), Sanfrancisko (ASV), Oslo (Norvēģija), Riodežaneiro (Brazīlija) un Prāgas (Čehija) universitāšu koriem. Savā repertuārā koris iekļāvis daudzus klasikas šedevrus, kā arī vairākus Latīņamerikas, ASV, Eiropas ziemeļu valstu un Lietuvas mūsdienu komponistu darbus. “Pro Musica” ir pastāvīgs muzikālā izglītības projekta “Klasika visiems” dalībnieks. Koris koncertējis Armēnijā, Brazīlijā, Beļģijā, Čehijā, Dānijā, Gruzijā, Spānijā, Itālijā, ASV, Kubā, Kazahstānā, Latvijā, Polijā, Luksemburgā, Meksikā, Portugālē, Francijā, Krievijā, Zviedrijā, Ukrainā, Vācijā un citās pasaules valstīs.

Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “INTIS” jeb “iedomāti nepārspējamā trokšņa iracionālā sintēze” ir dibināts 1987. gadā diriģentes Ilzes Valces vadībā. Šo gadu laikā korim ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar Liepājas simfonisko orķestri. Kora “INTIS” dalībnieku sastāvā ir gan Liepājas pilsētas vidējo izglītības iestāžu audzēkņi, gan Liepājas Universitātes studenti, gan arī citi Liepājas un tās apkārtnes iedzīvotāji. Kora repertuārā ietilpst gan latviešu, gan ārvalstu komponistu oriģinālmūzika un tautas mūzikas apdares. Laikmetīgajai un tautas mūzikai kora repertuārā vienmēr bijusi īpaša vieta. Koris vienmēr izcēlies ar savu mākslinieciskumu un radošu pieeju daudzu mūzikas projektu realizācijā.

Uzstājas:
Jaunu ideju kamerorķestris NIKO, Lietuva
(Mākslinieciskais vadītājs Gedimins Gelgots )

Kori „Pro Musica”, Lietuva
(Mākslinieciskā vadītāja Rasa Gelgotiene)

Koris „INTIS“, Latvija
(Mākslinieciskā vadītāja Ilze Valce)

Diriģenti:
Gedimins Gelgots