13/02/2018
Otrdiena 18:00
Latvija – 100 – Somija
Latvijas un īpaši Liepājas saikni ar Somiju ciešu padara Somu jēgeri, kuri bija no Somijas izbraukušajiem brīvprātīgajiem izveidota Vācijas impērijas karaspēka vienība, kas kā 27.Karaliskais prūšu rezerves bataljons 1916.-1917.gadā piedalījās Pirmā pasaules kara kaujās Austrumu frontē Latvijas teritorijā. 1918.gada 13.februārī Liepājā bataljons zvērēja uzticību Somijas valdībai, iesvētīja savu zili balto Somijas brīvprātīgo karavīru karogu un pēc tam atgriezās Somijā. Zināmā mērā var teikt, ka Somijas armija ir dzimusi uz Latvijas zemes.

Tāpēc laikā, kad Somijas valsts tikko aizvadījusi, bet Latvija atzīmē savu simtgadi, ir īpaši godājama abu nāciju drosme un vēsturiskā cīņa par neatkarību. Koncertā muzikāli savīsies abu valstu stāsti par identitāti, varonīgumu un dzimtenes mīlestību no senatnes līdz mūsdienām. Somijas Aizsardzības spēku Gvardes orķestra izpildījuma skanēs somu nacionālā romantisma skaņražu un mūsdienu autoru kompozīcijas pūtēju orķestrim. Savukārt Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris izpildīs Sergeja Austra Universa svītu “Vidzeme” pūšaminstrumentu orķestrim. Koncertu noslēgs Emīla Dārziņa skaņdarbs “Lauztās priedes” un Žana Sibēliusa “Jēgeru maršs” abu valstu militāro orķestru izpildījumā.

Piedalās:
Somijas Aizsardzības spēku Gvardes orķestris,
Diriģents pulkvežleitnants Jirki Koskinens (Jyrki Koskinen)
Solists - Samu Metsenens (Samu Metsänen), saksofons
Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris
Latvijas Nacionālo bruņoto spēku galvenais diriģents pulkvežleitnants Dainis Vuškāns
Diriģents kapteiņleitnants Guntis Kumačevs
Smilšu kino māksliniece - Zane Pumpure-Prāmniece
Stāstnieks - Kaspars Kārkliņš
Liepājas Universitātes Tautas deju kolektīvs “Banga”

Somijas Aizsardzības spēku Gvardes orķestris
Gvardes orķestris izveidots 1819. gadā, un ir vecākais profesionālais orķestris Somijā. Gvardes orķestris ir Jēgeru aizsargu pulka daļa, kas iekļaujas Somijas aizsardzības spēku sastāvā un ir dislocēts Helsinkos. Kopš Somijas neatkarības dibināšanas 1917. gadā Gvardes orķestris piedalās valsts nozīmes ceremonijās un citos nozīmīgos notikumos, sniedzot aptuveni 40 koncertus gadā. Šī pūšamo instrumentu orķestra sastāvā ir 48 mūziķi, kuri, muzicējot dažādos ansambļos, pagūst uzstāties vismaz 300 reizes gadā. Orķestris piedalījies militāro orķestru festivālos Norvēģijā, Zviedrijā, ASV, Vācijā, Čehijā un Igaunijā. Gvardes orķestris uzstājies arī Austrija, Japānā, Turcijā, Krievijā un Francijā.

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku orķestris
Nacionālo bruņoto spēku orķestris izveidots 1991. gada decembrī un ir Latvijā lielākais profesionālais militārais orķestris, kas nodrošina gan bruņoto spēku ceremoniju muzikālo noformējumu un spēlē dažādu augsti stāvošu ārvalstu amatpersonu vizītēs, gan arī koncertē Latvijā un ārpus tās. Orķestris pārstāvējis Latviju starptautiskos militāro orķestru festivālos Polijā, Francijā, Vācijā, Lielbritānijā, Nīderlandē, Beļģijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā un Itālijā. Pūtēju orķestrī darbojas 70 mūziķi, no kuriem viena grupa dienē Rīgā un veido NBS orķestri, bet otra grupa dienē Liepājā un veido NBS bigbendu. Orķestris savas pastāvēšanas laikā laidis klajā 7 skaņu ierakstus.

Ieeja bez maksas.
Bezmaksas ieejas kartes var izņemt “Biļešu paradīzes” kasēs visā Latvijā un koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā. Ieejas karšu skaits – ierobežots.

Norises vieta: Lielā zāle 
Organizē: Latvijas Nacionālie Bruņotie spēki un Latvijas Nacionālais arhīvs sadarbībā ar Somijas vēstniecību Latvijā, Liepājas Kultūras pārvaldi un SIA “Lielais Dzintars”

Programma:


Koncerts divās daļās


Norises ilgums: aptuveni 2 stundas 30 minūtes


I daļa

Žans Sibēliuss (1865-1957) “Karēlijas uvertīra”, Op.10 10’

Jukka Linkola (1955) “Koncerts saksofonam” 20’, solists Samu Metsenens

Juha Pisto (1966) “Cauri gadsimtiem” 8’40’’ (pirmatskaņojums Latvijā)

Toivo Kūla (1883- 1918) “Cīnītāju maršs” 4’


Starpbrīdis 30 min


II daļa

Sergejs Austris Universs (1968) svīta “Vidzeme” pūšaminstrumentu orķestrim 50’

I „Tālavas taurētājs”

II „Turaidas Roze”

III „Zvejnieka sēta”

IV „Umurgas zvans”

V „Līgo”

Emīls Dārziņš (1875-1910) “Lauztās priedes”, Daiņa Vuškāna aranžējumā 2’30’’

Žans Sibēliuss (1865-1957) “Jēgeru maršs”" 2’