29/09/2019
svētdiena 14:00
Liepājas Mākslas forums. Kameropera “Marija Stjuarte”
Skotijas karaliene Marija I Stjuarte (1542 - 1587) ir fascinējoša vēsturiskā figūra, kuras traģiskajai dzīvei un nāvei gadsimtu gaitā veltīti neskaitāmi mākslinieku darbi. Mūziķi - dziedātāja Lore Binona (Lore Binon), lautiste Sofija Vandena Einde (Sofie Vanden Eynde), pianists Antonijs Romaņuks (Anthony Romaniuk) un komponists Roberts Zeidams (Robert Zuidam) - ir vienkopus apvienojuši dažādos Stjuartes stāsta elementus, lai radītu dramatisku kameroperu “Marija Stjuarte”, kas oriģinālvalodā, atsaucoties uz leģendārajiem Stjuartes vārdiem ieslodzījumā, nosaukta kā “Manas beigas būs mans sākums”.

Šīs izrādes mērķis nav pārstāstīt Skotijas karalienes biogrāfiju. Tā vietā mākslinieki atspoguļo Marijas Stjuartes iekšējo dzīvi, lai pētītu cilvēka rakstura sarežģītību un emocijas, kuras raisa varones traģiskais stāsts. Tā ir mūsdienīga kameropera, kas vēsturiskā konteksta vietā risina daudzveidīgos iekšējās pasaules jautājumus. Komponists Roberts Zeidams ir apvienojis plašo muzikālo materiālu, kas veltīts Marijai Stjuartei (sākot no Šūmaņa un Karisimi līdz skotu tautasdziesmām), vienā veselumā. Tāpat balstoties Nobela prēmijas laureāta Jozefs Brodska divdesmit Marijai Stjuartei veltītajos sonetos, Zeidams radījis arī pavisam jaunu, tieši kameroperai rakstītu dziesmu ciklu. Scenogrāfija veidota tā, lai pastiprinātu kameroperas emocionālo ietekmi un izceltu represijas un izolācijas sajūtu, kas dominēja Marijas Stjuartes dzīvē. Vizualizācijas savukārt kalpos kā palīgs, lai skatītāji varētu identificēties ar Marijas vientuļo un pretrunīgo iekšējo pasauli.

Mākslinieki:

Lore Binona, soprāns

Antonijs Romaņuks, klavieres

Sofija Vandena Einde (Sofie Vanden Eynde), lauta un teorba

Anuka De Klerka (Anouk De Clercq) & Toms Kallemins (Tom Callemin), vizualizācijas

Jo Tīlemanss (Jo Thielemans), tehnika

Luks Shaltins (Luc Schaltin), gaismu dizains

Roberts Zeidams, komponists/libreta autors

Līve Meīsina (Lieve Meeussen), kostīmi

Kameroperai jaunradītā mūzika un elektronika: Roberts Zeidams

Cita mūzika: Šūmans (Schumann), Karisimi (Carissimi), Pārkers (Parker), Doniceti (Donizetti), de Sermizī (de Sermisy), Lerojs (Le Roy)

Kameropera pirmo reizi izrādīta 2018. gada maijā Roterdamā, Nīderlandē.

Mūziku publicējis/Licenci piešķīris:
© Deuss Music, Hāga, Nīderlande, www.deussmusic.com.

Video:

Biļetes: sākot no 10,00 eiro. Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta.

Norises ilgums: 70 minūtes

Norises vieta: Lielā zāle

Organizē: Lielais dzintars

Atbalsta: Liepājas pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds

Pasākuma biļetēm pieejamas atlaides:
  • Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
  • Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
Grupu biļetes:
  • 10-30 personas – 20%
  • 30 un vairāk personas -25%

Festivāla kopbiļete sniedz iespēju apmeklēt foruma pasākumus izdevīgāk. Līdz 27. septembrim astoņi LMF 2019 pasākumi par 60 eiro! Kopbiļetē neietilpst ģimenes kino apmeklējums. Jura Bartkeviča izrādi “Zibeņu domas. Irbīte” ar kopbiļeti iespējams apmeklēt 28. septembrī plkst. 12.00. Pasākumam tuvojoties, kopbiļetes cena var tikt mainīta. Kopbiļetēm atlaides netiek piemērotas. Pērkot kopbiļeti, vietas nav numurētas.