11/01/2019
piektdiena 18:00
RAIDA KALNIŅA UN VIKA DUBULTIZSTĀDES “ATPAKAĻ UZ KONSTRUKCIJAS LAIKU” ATKLĀŠANA

“Netverami senā pagātnē garu savstarpējās attiecības ar dzīvo pasauli ir sarežģītas, un rodas tādas kā sadursmes. Dzīvā pasaule neļauj rīkoties gariem brīvi, jo tie ir pamanīti. Garu pasaule vairo savu spēku, saukdami palīgus. Tuvojas karš! Rēgu elites armija ir modusies, lai dotu mācību dzīvo pasaulei... Tuvojas konstrukcijas laiks…” par izstādē apcerēto garu pasauli vēsta mākslinieks Raids Kalniņš.


“Atpakaļ uz konstrukcijas laiku” ir mākslinieka Raida Kalniņa un rakstnieka Vika – dēla un tēva – dubultizstāde. Līdzās Raida vizuālajiem un tēlnieciskajiem darbiem – zīmējumiem, skulptūrām, animācijām un instalācijām – izstādē lasāmi Vika literāro darbu fragmenti un sinhronizētas vēstules. Tās atspoguļo tēva un dēla tēlaino saraksti, kas sākta jau Raida bērnībā. Izstādes atklāšanas laikā klātienē būs skatāms arī abu mākslinieku kopdarbs – Vika performance, ko “ilustrēs” Raida scenogrāfija. Vēlāki izstādes apmeklētāji performanci varēs vērot video formātā.
“Mani interesē koptēls, kādu manā izpratnē uzbur daudzu literatūras, teātra un mākslas vēsturē sastopamo darbu noskaņa: “nelaime ir tuvu”. Diezgan baisa, satraucoša, bet reizē iztēli ļoti rosinoša atmosfēra. Mani darbi ir kā daudzu konkrētu, vārdā nenosauktu opusu tēlainās pasaules attīstība, saplūsme, savstarpējās cīņas,” stāsta Raids Kalniņš.

Dubultizstādes mērķis ir prezentēt ideju par tēliem kā savdabību “mākslīgo intelektu”, kas ar cilvēka apziņu izspēlē dažādus jokus – manipulē, ietekmē, pārņem apkārtni, liek dzīvot citādi nekā iepriekš. Viks par garu ietekmi uz dzīvajiem raksta: “Mēs lieliski apzināmies, ka eksistē tā dēvētā neredzamā pasaule, taču tas nenozīmē, ka tā ir neeksistējoša. Tā ne vien eksistē, bet arī iedarbojas uz mums, tāpēc nav neloģiski par to domāt. Vēl vairāk – meklēt un, iespējams, pat rast veidus, kā likt tai strādāt mūsu labā. Vai par to nav vērts pasapņot?”

2015. gadā Raids Kalniņš galerijā “427” veidoja personālizstādi “Izlaušanās. Pazudušais bruņinieks”. “Atpakaļ uz konstrukcijas laiku” tematiski turpina pirms trīs gadiem iesākto, bet piedāvā jaunus aspektus nelaimju pasaulē, kas, mākslinieka vārdiem, beigu beigās nemaz neesot tik drūma: “Tā ir paradoksālā izjūta, ko esmu uztvēris kopš mazām dienām: dzīvespriecīgas enerģijas klātbūtne drūmo, baiso, traģisko notikumu pasaulē.”

Raids Kalniņš Latvijas mākslas telpā pazīstams ar komiksu manierē veidotām šausmu ainiņām un nekrofiliem motīviem, kas atspoguļojas gan zīmējumos un gleznās, gan arī objektos un instalācijās. Mākslinieks piedalījies vairākās grupu izstādēs Rīgā un citviet Latvijā, no kurām nesenākā – Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galerijas “Arsenāls” izstāde “Jaunieguvumi. 21. gadsimts”. Kopš 2007. gada Raids rīko arī personālizstādes – viena no tām – “Nelaime ciematā jeb dinozauri izēd kapus” – bija skatāma arī Liepājas Mākslas muzejā. Vairāki mākslinieka darbi glabājas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājumā.

Viks (Viktors Kalniņš) ir latviešu rakstnieks, kuru nereti pazīst arī kā komponista Imanta Kalniņa vecāko brāli. Viks izdevis vairākus dzejas krājumus, kā arī no angļu valodas atdzejojis un tulkojis dažādu autoru darbus. Sarakstījis scenārijus satīriskiem TV raidījumiem un vairākām dokumentālajām filmām. Libreta autors Imanta Kalniņa rokoperai "Ei, jūs tur!" un dramaturgs Liepājas teātra izrādēm "Princis un ubaga zēns" un "Trīs musketieri" ar paša un Imanta Kalniņa dziesmām. Pēc 1982. gada pārsvarā raksta bērnu literatūru, stāstus un dokumentālus tēlojumus. 2009. gadā iznākusi rakstnieka poēma "Katoliete". Ar viņa tekstiem sacerētas daudzas populāras I. Kalniņa, U. Stabulnieka, Z. Lorenca, J. Līvmaņa, Ē. Ķiģeļa, V. Kaminska, J. Kulakova u.c. komponistu dziesmas.

Izstāde tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Ieeja bezmaksas
Izstāde apskatāma no 11. janvāra līdz 13. martam.

Darba laiks: P.-S. 10-20, Sv. 10-15

Norises vieta: Mākslas telpa Civita Nova

Organizē: Lielais Dzintars

Attēls: Raids Kalniņš. Pēdējā skeleta atgriešanās (sastingusi animācija)