Jaunumi


 
 

Ar klausītāju dejām uz skatuves Liepājā aizvadīts enerģisks čigānu mūzikas vakars

28. MARTS

2022


Sestdien, 26. martā plkst. 18.00 koncertzālē “Lielais dzintars” tika aizvadīts aizraujošs valahu čigānu mūzikas vakars, kas pirmo reizi koncertzāles vēsturē klausītājus pulcēja deju virpulī uz Lielās zāles skatuves. Koncertsērijā “Pasaule Lielajā dzintarā” viesojās viena no pasaulē atzītākajām romu dziedātājām Monika Lakatoša, kura kopā ar apvienību “Gipsy Voices” atklāja savas kultūras krāšņākās dziesmas un melodijas.

Mūziķu enerģiskajā izpildījumā skanēja čigānu mūzikai raksturīgās ritmiskās melodijas un dziesmas, kuras papildus izkrāšņoja improvizētas mākslinieku deju kustības gan pāru dejās, gan vīriešu kārtas mūziķu solo kustībās. Skanēja arī dvēseliskas balādes un pārsteidzošas improvizācijas, kas parādīja šīs kultūras daudzpusīgo dziedāšanas mākslu visā tās krāšņumā.

Kādā koncerta mirklī mākslinieki aicināja uz skatuves pievienoties pirmos drosmīgos klausītājus, kas dejotu viņu atskaņotās mūzikas pavadībā, par šī izaicinājuma pieņemšanu piedāvājot dāvanā saņemt apvienības jaunāko albumu “Hangszín” (“Tonis”). Pēc šī aicinājuma uz skatuves no dažādām zāles pusēm satikās vīrietis un sieviete, kuri citu apmeklētāju aplausu pavadībā izpaudās deju kustībās.

Uzstāšanās laikā mūziķi klausītājus iepazīstināja ne tikai ar valahu čigānu mūziku, bet arī kultūru. Kā skatītājiem atklāja Mihājs Rostāšs (Mihály Rostás), kurš koncertā spēlēja ģitāru: “Šo mūziku mūsu senči atskaņoja zirgu tirgos, kur cilvēki savstarpēji iepazinās, tās dziedāja arī nometnēs, kas mūsdienās vairs īsti nepastāv. Tas ir veids, kā mēs izpaužam savas patiesās jūtas. Tradicionāli valahu mūzikā nebija stīgu instrumentu, cilvēki izmantoja ritmiskus perkusiju instrumentus no sadzīves priekšmetiem, piemēram, karotēm, kannām, koka silēm, izmantoja arī galda virsmas.” Koncertā bija iespēja dzirdēt gan koku karošu, gan koka virsmas radītos rimtus, kā arī pārsteidzošu izpildījumu uz alvas kannas, kuru meistarīgi klausītājiem prezentēja Matē Kovāčs (Máté A. Kovács).

Programmas izskaņā pēc vētrainiem skatītāju aplausiem un ovācijām mūziķi aicināja klausītājus pievienoties dejām uz skatuves. Kopā ar māksliniekiem uz skatuves dejoja vairāk nekā 10 klausītāji, kamēr citi zālē klātesošie stāvot kājās uzjundīja atmosfēru ar aplausiem un nelielām kustībām. Pēcāk arī pati Monika Lakatoša devās pie klausītajiem zālē, lai vienotos ar viņiem kopīgā dejā.

Koncertu FOTO GALERIJU aicinām skatīt mājas lapas sadaļā "FOTO/VIDEO" (autors: Valters Pelns).

Sērijas turpinājumā 16. aprīlī plkst. 19.00 tiksimies ar īpašiem viesiem no Zviedrijas un ASV – izcilo dziedātāju un vairāku Grammy balvu laureāti Annu Sofiju fon Oteri, kura kopā ar virtuozo Ņujorkas stīgu kvartetu “Brooklyn Rider” klausītājiem piedāvās intīmās noskaņās tvertu vokālās kamermūzikas programmu ar Franča Šūberta un Rufusa Veinraita mīlas un nāves dziesmām. Plašāka informācija lasāma www.lielaisdzintars.lv. Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.

Koncertu “Čigānu karaliene. Monika Lakatoša” ar Liepājas pašvaldības atbalstu rīkoja SIA “Lielais Dzintars”.