14/11/2018
среда 17:00
PLAKĀTLAIKS / Kanons un individualitāte / atklāšana
Modernā loģistika (no franču vārda loger –“izmitināt”) ir instruments, lai uzturētu konkurētspēju. Modernā māksla pretendē darīt tieši to pašu: uzturēt katra – arī manējo – ideju un jaunrades konkurētspēju mūsdienu pasaulē.

Plakātmāksla ir viens no loģistikas, t.sk. vizuālās komunikācijas – darbarīkiem. 20. gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados Latvijā plakāts ir varen populārs.

Notiek ļoti daudz dažādas izstādes, konkursi, izdevniecības tiražē plakātlapas aizvien lielākās tirāžās, sākas plakātu kolekcionēšanas bums (grāmatu veikalos tos var nopirkt par pārdesmit kapeikām).

Pirms pāris desmitgadēm negaidītu (neoficiālu!) vizuālu informāciju plakāts mums piespēlēja publiskajā telpā - uz ielas, daudzskaitlīgos interjeros. Sabiedrība tika uzrunāta tieši – uz TU. Plakāta valoda ir skaļa, reizēm tā klaigā, reizēm – smīn vai koķetē, nekautrējas uzdot jautājumus un atgādināt par problēmām, kuras ikdienība nemīl.

Apcerot raženo divdesmitgadi (20.gs. 70tie-80tie gadi), jāatzīmē paradoksāls fakts: latviešu plakātmāksla, atbrīvojusies no socreālisma kanona, 21. gadsimtā kļūst par mūsu valsts kultūras kanona sastāvdaļu!

Minētā laikposma izcilākie autori (I.Blumbergs, J.Dimiters, L.Šēnbergs, J.Putrāms, A.Breže u.c.) plakātu no ideoloģiska rupora pārvērš mākslinieciskā pašvērtībā.

Šis process notiek, pateicoties spēcīgām radošām individualitātēm ar tām piemītošu savdabīgu māksliniecisko rokrakstu.

Apdrukātā taisnstūra papīra plakne tādejādi kļūst tēlaini blīva, tā iegūst daudznozīmīgu telpiskumu, kurā integrējas vārds un vizuāls tēls, dzīvo metaforas un cīnās simboli.

PLAKĀTLAIKS ir viens no Latvijas kultūras vērtību sistēmas turētājiem. Liecība tam – pētāmā ekspozīcija!

Kuratore: Ramona Umblija

Plakāti uz izstādes laiku saņemti no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Zinātnisko dokumentu centra krājuma.

Izstāde būs apskatāma līdz 28. decembrim

Ieeja bezmaksas
Darba laiks: P.-S. 10-20, Sv. 10-15

Norises vieta: Mākslas telpa Civita Nova
Organizē: Lielais Dzintars