Calendar


 

ATMODA. LATVIEŠU MŪZIKAS PIRMĀS VIRSOTNES. Dzintara muzikālo sarunu klubs

28. FEBRUARY 18.00Tuesday
2023Lekciju vada mākslas doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) un fondu “Uniting History” turpina 2021. gadā iesākto izglītojošo sarunu ciklu “Dzintara muzikālo sarunu klubs”, kurā interesenti papildināja zināšanas par Eiropas un pasaules mūzikas vēsturi. Šogad lekciju ciklā atklāsim dažādas likumsakarības kultūrā un komponistu dzīvē no Latvijas mūzikas vēstures kopā ar mūsu valsts izcilākajiem muzikologiem, mākslas pētniekiem un praktiķiem.

Šajā lekcijā klausītājus ar latviešu mūzikas pirmajām virsotnēm iepazīstinās muzikoloģe, mākslas doktore Ilze Šarkovska-Liepiņa.

Tas ir laiks, kad uz vēstures skatuves uznāk jaunlatvieši un aug tautiešu alkas pēc līdztiesības. Dokumentālās liecības jau kopš 19. gadsimta sākuma latviešu vidē ļauj pamanīt strauju kordziedāšanas augšupeju, kas līdz 60. gadiem pāraug plašā koru kustībā. Skolotāju semināri Vidzemē un Kurzemē (vadītāji Jānis Cimze un Jānis Bētiņš) kļūst par galvenajiem šīs kustības pamatu stiprinātājiem, bet dziesmu svētki (1873, 1880, 1888, 1895, 1910) – par latviešu mūzikas kultūras centrālo asi, ap sevi pulcējot arī latviešu profesionālo komponistu pirmo paaudzi – Andreju Jurjānu, Ernestu Vīgneru, Jāzepu Vītolu.

Latviešu mūzikas dzīves organizatoriskais centrs – Rīgas Latviešu biedrība – top par ievērojamu mūzikas dzīves un jaunrades veicinātāju. Uzplaukst koncertdzīve, bet pirmās virsotnes latviešu mūzikā tiek sasniegtas jau līdz Pirmajam pasaules karam, kad pacēlumu iezīmē Andreja Jurjāna, Jāzepa Vītola, Emīla Dārziņa, Alfrēda Kalniņa un citu skaņražu devums. Latviešu profesionālā mūzika ir modusies.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti. 

Muzikālo sarunu klubu ikviens interesents var apmeklēt gan klātienē,koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti, skatoties lekciju digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. Dalība: bez maksas.

Cikla tikšanās reizēs klausītājiem būs iespēja sastapties gan ar mūzikas un mākslas pētniekiem, gan praktiķiem, uzklausot stāstus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. Lekciju programmu veidojusi muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore Baiba Kurpniece.

Pēc astoņu lekciju cikla noslēguma, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz piecās lekcijās, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.


INFORMĀCIJA KLĀTIENES APMEKLĒTĀJIEM:

  • Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00.

INFORMĀCIJA TIEŠRAIDES APMEKLĒTĀJIEM: 

  • Skatītājus, kuri vēlas saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu šeit: https://bit.ly/dzintara-sarunu-klubs-2. Videolekcija būs vērojama tikai tiešraidē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. “Digitālā dzintara” reģistrētajiem lietotājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus “tērzētavā”. Lai kļūtu par reģistrētu lietotāju, nospiediet šeit.

  • Lekcijas tiešraidi dalībnieki bez iepriekšējas reģistrācijas var skatīties šeit: www.digitalaisdzintars.lv


LEKCIJU PLĀNS


II SEMESTRIS


17. janvāris | otrdiena | 18.00

Virtuozais un romantiskais 19. gadsimts Latvijā

Lektore: Ilona Breģe

28. februāris | otrdiena | 18.00

Atmoda. Latviešu mūzikas pirmās virsotnes

Lektore: Ilze Šarkovska-Liepiņa


14. marts | otrdiena | 18.00

Komponists un pašu valsts. Jauni pienākumi, jaunas iespējas? 1918 – 1940

Lektore: Ināra Jakubone 


25. aprīlis | otrdiena | 18.00

Mūzika Padomju Latvijā: oficiālais un slēptais, publiskais un neformālais

Lektors: Jānis Kudiņš

16. maijs | otrdiena | 18.00

21. gadsimts Latvijas mūzikā. Sajūtas un pārdomas par mūslaicīgo

Lektore: Baiba Kurpniece


Location:

Chamber hall


Event duration:

18.00-19.30 / ~ 1h 30 min


Organized by:

Lielais dzintars sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju


Related news