Calendar


“KOPĀ AR UKRAINU” – IZSTĀDES ATKLĀŠANA UN KOPIENAS VAKARS

24. FEBRUARY 17.00Friday
2023


24. februāris iezīmēs tieši gadu kopš Krievijas uzsāktā kara Ukrainā. Šis datums spilgti apliecina nepieciešamību turpināt atbalstīt ukraiņu tautu. Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” aicina šajā dienā vienoties atbalstā caur mūzikas un mākslas valodu. Plkst. 17.00 ikviens aicināts uz fotogrāfes Veronikas Simoņenkovas izstādes “Kopā ar Ukrainu” atklāšanu, kam sekos muzikāla satikšanās neformālā gaisotnē ukraiņu kopienas vakarā.

VERONIKAS SIMOŅENKOVAS IZSTĀDES “KOPĀ AR UKRAINU” ATKLĀŠANA

Fotogrāfes Veronikas Simoņenkovas fotosērija “#KopāArUkrainu. Ukrainas kara bēgļi Latvijā” aizsākās pērn Mākslas stacijā “Dubulti”, kad tās telpas rotāja Šveices mākslinieka Tomasa Hiršhorna instalācija “ART = SHELTER”. Šo simbolisko patvērumu mākslā apmeklēja arī Latvijā dzīvojošie Ukrainas kara bēgļi, kurus fotogrāfe iemūžināja tādus, kādi viņi ir un, kā šobrīd jūtas – domīgi, satraukti, bēdīgi, arī spēcīgi, nesalaužami un priecāties spējīgi. Portreti aicina pamanīt un nepalikt vienaldzīgiem, bet sniegt atbalstu un palīdzēt Ukrainas ļaudīm.

Izstādes atklāšana iezīmēs fotosērijas turpinājumu – Liepājā dzīvojošo Ukrainas kara bēgļu pieredzi, kuri iemūžināti Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”. Uz fotografēšanos koncertzālē atnāca 38 ukraiņi, kas patvērušies Liepājā – ģimenes un jaunieši. Trīs dienās fotogrāfe Veronika Simoņenkova, turpinot fotosēriju, ir radījusi vairākus simtus portretu koncertzāles interjeros un apkārtnē, no kurām 76 tiks izstādīti līdzās mākslas stacijā tapušajām fotogrāfijām. 

“Fotosērija dokumentē mūsu laiku ar baiso Ukrainas karu. Tajā ietvertās fotogrāfijas piešķir konkrētu cilvēcisku dimensiju augstajiem vārdiem no politiskajām tribīnēm par varonīgo ukraiņu tautu, kas visai pasaulei apliecina nelokāmu gribu dzīvot savā brīvā, demokrātiskā valstī un ar neuzvaramu sīkstumu stājas pretī krievu agresijai,” projekta būtību skaidro izstādes kuratore Inga Šteimane.

Veronikas Simoņenkovas ukraiņu portretus raksturo ģimenes albuma raibums, sirsnība un optimisms. Par spīti apstākļu traģismam cilvēki nefotografējas ar drūmām sejām. Līdzīgi kā privātos attēlos no Pirmā vai Otrā pasaules kara, arī šajā fotosērijā ir dzīves apliecinājums. Bērni rotaļājas, pusaudži sapņo un pielaiko lomas, bet pieaugušie turpina mīlēt dzīvi. Karš ir konteksts, kas akcentē cilvēcības trauslumu un brīnumaino spēku. Ir redzamas pašu portretējamo vēlmes, kā sevi parādīt. Un ir redzams autores profesionālais stils strādāt ar situācijas improvizāciju, lai sasniegtu modeļa psiholoģisko brīvību un noķertu to gaismas, telpiskā rakursa un rakstura niansi, kas aizved tālāk par pašreizējo brīdi.

Izstāde būs apskatāma līdz pat 15. aprīlim Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” 2. stāvā, publiskajā zonā.

UKRAIŅU KOPIENAS VAKARS

Pēc izstādes atklāšanas sekos ukraiņu kopienas vakars koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, kuru silti aicināti apmeklēt gan ukraiņi, kas raduši patvērumu Liepājā, gan viņu atbalstītāji. Šajā dienā aicināsim būt kopā, vairot spēku un cerību caur mūzikas un mākslas valodu. Pasākums notiks latviešu un ukraiņu valodā.

Kopienas vakara apmeklētājus uzmundrinās gan muzikālas performances, gan dejas un dzejas lasījumi, kurus sniegs ukraiņu kopienas pārstāvji, pazīstami mūziķi, mākslinieki un izpildītāji. Vakara gaitā apmeklētāji tiks aicināti arī dalīties ar saviem pēdējā gada pieredzes stāstiem.

Pasākumu atbalsta Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars”, Liepājas Simfoniskais orķestris, Liepājas teātris, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris “Laiks” (dir. Ilze Balode), bērnu un jauniešu folkloras kopa “Ķocis” u. c.


Location:

Public area, 2nd floor


Related news