Calendar


 

MŪZIKA 18. GADSIMTĀ: KURZEMES HERCOGISTĒ, RĪGĀ UN LIEPĀJĀ. Dzintara muzikālo sarunu klubs

13. DECEMBER 18.00



Tuesday
2022


Lekciju vada profesors Māris Kupčs

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) un fondu “Uniting History” turpina 2021. gadā iesākto izglītojošo sarunu ciklu “Dzintara muzikālo sarunu klubs”, kurā interesenti papildināja zināšanas par Eiropas un pasaules mūzikas vēsturi. Šogad lekciju ciklā atklāsim dažādas likumsakarības kultūrā un komponistu dzīvē no Latvijas mūzikas vēstures kopā ar mūsu valsts izcilākajiem muzikologiem, mākslas pētniekiem un praktiķiem.

JVLMA asociētais profesors, Senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs klausītājus iepazīstinās ar mūzikas attīstību Latvijā 18. gadsimtā: “Kurzemes hercogistē un Rīgā šis laikmets ir iezīmīgs ar daudziem svarīgiem notikumiem ne tikai politikā (Ziemeļu karš un tam sekojošā Rīgas un Vidzemes nonākšana Krievijas Impērijas sastāvā, Ketleru dinastijas gals un varas maiņas Kurzemē, u.c.), bet arī kultūras jomā. Baroka laikmetu un franču kultūras dominanci gadsimta vidū pakāpeniski nomaina jaunas vēsmas – ir sācies Apgaismības laikmets, kurš līdz ar daudzām citām svaigām vēsmām atnes arī ideju par vietējo (latviešu) valodas attīstību. Kurzemē īpaši šī sēkla krīt varen auglīgā augsnē un gadsimta otrajā pusē ir radušies ne tikai literāri darbi, bet arī profesionālās mūzikas pirmie skaņdarbi. Viens no šiem agrākajiem skaņdarbiem korim un orķestrim t.s. “Latviešu kantāte” radies un pirmatskaņots tieši Liepājā, Sv. Annas baznīcā, latviešu draudzes pasūtījuma rezultātā.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti. 

Muzikālo sarunu klubu ikviens interesents var apmeklēt gan klātienē,koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti, skatoties lekciju digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. Dalība: bez maksas.

Cikla tikšanās reizēs klausītājiem būs iespēja sastapties gan ar mūzikas un mākslas pētniekiem, gan praktiķiem, uzklausot stāstus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. Lekciju programmu veidojusi muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore Baiba Kurpniece.

Pēc astoņu lekciju cikla noslēguma, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz piecās lekcijās, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.

INFORMĀCIJA KLĀTIENES APMEKLĒTĀJIEM:

  • Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00.

INFORMĀCIJA TIEŠRAIDES APMEKLĒTĀJIEM: 

  • Skatītājus, kuri vēlas saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu šeit: https://bit.ly/dzintara-sarunu-klubs-2. Videolekcija būs vērojama tikai tiešraidē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. “Digitālā dzintara” reģistrētajiem lietotājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus “tērzētavā”. Lai kļūtu par reģistrētu lietotāju, nospiediet šeit.

  • Lekcijas tiešraidi dalībnieki bez iepriekšējas reģistrācijas var skatīties šeit: www.digitalaisdzintars.lv

LEKCIJU PLĀNS*

I SEMESTRIS

11. oktobris | otrdiena | 18.00

Operas tradīcija Liepājā. Personības un likteņi

Lektore: Vēsma Lēvalde

22. novembris | otrdiena | 18.00

Livonijas mūzika viduslaikos un reformācijas turbulencēs

Lektors: Guntars Prānis


13. decembris | otrdiena | 18.00

Mūzika 18. gadsimtā: Kurzemes hercogistē, Rīgā un Liepājā

Lektors: Māris Kupčs


*Informācija par nākotnē plānotajām lekcijām tiks papildināta drīzumā.



Location:

Chamber hall


Event duration:

18.00-19.30 / ~ 1h 30 min


Organized by:

Lielais dzintars sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju


Related news