Calendar


 

MŪZIKA PADOMJU LATVIJĀ: OFICIĀLAIS UN SLĒPTAIS, PUBLISKAIS UN NEFORMĀLAIS. Dzintara muzikālo sarunu klubs

25. APRIL 18.00Tuesday
2023Lekciju vada profesors Jānis Kudiņš

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) un fondu “Uniting History” turpina 2021. gadā iesākto izglītojošo sarunu ciklu “Dzintara muzikālo sarunu klubs”, kurā interesenti papildināja zināšanas par Eiropas un pasaules mūzikas vēsturi. Šogad lekciju ciklā atklāsim dažādas likumsakarības kultūrā un komponistu dzīvē no Latvijas mūzikas vēstures kopā ar mūsu valsts izcilākajiem muzikologiem, mākslas pētniekiem un praktiķiem.

JVLMA Muzikoloģijas katedras profesors Jānis Kudiņš savā lekcijā uzmanību pievērsīs sarežģītajam, dažādu pretrunu pilnajam padomju okupācijas periodam un tajā radītajam mūzikas mantojumam. 

Mūsdienās šis slānis visās mākslās joprojām raisa dažādas pārdomas, diskusijas un viedokļu pretišķības. Kur novelkama robeža starp kolaborāciju ar okupācijas režīmu un vienkāršu “oficiālo nodevu sniegšanu” mākslas darba tapšanā un tā reprezentācijā? Kur meklējami un sadzirdami dažādi zemteksti un slēpta vēstījuma zīmes ēteriskajā mūzikas izteiksmē? Kas ir vērtīgais un lokāli unikālais šajā periodā tapušajā mūzikā, iepazīstot to šodien? 

Lekcijā tuvāk aplūkosim dažas šo jautājumu šķautnes: sociālistiskā reālisma oficiālā dogma, tās īstenojuma un atbalsu estētiskie paradoksi (Jāņa Ivanova, Marģera Zariņa, Imanta Kalniņa jaunrade); fragmentārais modernisms 20. gadsimta 60. gados un vēlāk (Artura Grīnupa, Romualda Grīnblata, Romualda Kalsona, Jura Ābola u.c. jaunrade); mūžīgais romantisms Latvijas mūzikas vēsturē jeb neoromantisma strāvojuma pirmais uzplaukums 70. – 80. gados (Romualda Kalsona, Pētera Vaska, Pētera Plakida, Jura Karlsona u.c. jaunrade). Padomju okupācijas periodā tapusī mūzika mūsdienās joprojām uzdod daudz jautājumu, padarot atbilžu meklēšanu par nebeidzamu, interesantu izziņas procesu.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti. 

Muzikālo sarunu klubu ikviens interesents var apmeklēt gan klātienē,koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti, skatoties lekciju digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. Dalība: bez maksas.

Cikla tikšanās reizēs klausītājiem būs iespēja sastapties gan ar mūzikas un mākslas pētniekiem, gan praktiķiem, uzklausot stāstus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. Lekciju programmu veidojusi muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore Baiba Kurpniece.

Pēc astoņu lekciju cikla noslēguma, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz piecās lekcijās, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.


INFORMĀCIJA KLĀTIENES APMEKLĒTĀJIEM:

  • Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00.

INFORMĀCIJA TIEŠRAIDES APMEKLĒTĀJIEM: 

  • Skatītājus, kuri vēlas saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu šeit: https://bit.ly/dzintara-sarunu-klubs-2. Videolekcija būs vērojama tikai tiešraidē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. “Digitālā dzintara” reģistrētajiem lietotājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus “tērzētavā”. Lai kļūtu par reģistrētu lietotāju, nospiediet šeit.

  • Lekcijas tiešraidi dalībnieki bez iepriekšējas reģistrācijas var skatīties šeit: www.digitalaisdzintars.lv

LEKCIJU PLĀNS

II SEMESTRIS


17. janvāris | otrdiena | 18.00

Virtuozais un romantiskais 19. gadsimts Latvijā

Lektore: Ilona Breģe


28. februāris | otrdiena | 18.00

Atmoda. Latviešu mūzikas pirmās virsotnes

Lektore: Ilze Šarkovska-Liepiņa


14. marts | otrdiena | 18.00

Komponists un pašu valsts. Jauni pienākumi, jaunas iespējas? 1918 – 1940

Lektore: Ināra Jakubone 


25. aprīlis | otrdiena | 18.00

Mūzika Padomju Latvijā: oficiālais un slēptais, publiskais un neformālais

Lektors: Jānis Kudiņš


16. maijs | otrdiena | 18.00

21. gadsimts Latvijas mūzikā. Sajūtas un pārdomas par mūslaicīgo

Lektore: Baiba KurpnieceLocation:

Chamber hall


Event duration:

18.00-19.30 / ~ 1h 30 min


Organized by:

Lielais dzintars sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju


Related news