News


 
 

Liepājā skatāmas Alekseja Naumova pasaules ainavas un Karostā gleznots jaundarbs

18. JULY

2022


Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” atklāta latviešu gleznotāja un mākslas pedagoga Alekseja Naumova spilgto un krāsaino gleznu izstāde “Vīnogulāji, dārzi, parki un citas ainavas”, kas aicina aplūkot plašo pasauli mākslinieka acīm. Izstāde bez ieejas maksas būs skatāma līdz 25. septembrim mākslas telpā Civita Nova.

“Man ir prieks izstādīt savus darbus šeit. “Lielajā dzintarā” esmu pirmo reizi. Telpas ir lielas, tādēļ te ir vieta lielām bildēm, daži darbi sasniedz trīs metrus, daži pat vairāk. Man patīk krāsa un šeit, varētu teikt, ir tādi mazi un lieli krāsu sprādzieniņi un redzamas krāsas, kas mani saista gan Itālijā, gan Francijā, gan Amerikā, gan arī Āzijā, taču arī šeit (Latvijā) es atrodu spilgtas, brīnišķīgas krāsas. Gleznoju es visu darbus uz vietas – ne no fotogrāfijām un principā es arī neveidoju skices – iesāku ar krāsu un tveru mirkli no dabas,” par saviem darbiem un radīšanas procesu izstādes atklāšanā pastāstīja Aleksejs Naumovs.

Kopumā izstādē skatāmas 33 gleznas ar ainavām no Ņujorkas, Parīzes, Venēcijas, Burano, Rīgas, Honkongas, Kanēanrusijonas, Kairo, Liepājas un citām pasaules vietām, kurās atklājas mākslinieka izjūta un iespaidi no pieredzētajiem ceļojumiem. Aleksejs Naumovs savus pasaules ainavu attēlojumus izstāda jau kopš 1977. gada. Darbu kolekcija pastāvīgi tiek papildināta ar jauniem gleznojumiem, tādēļ Liepājas izstādē mākslas cienītāji varēs apskatīt pavisam jaunus, iepriekš neredzētus darbus. 

Izstādes atklāšanas pasākumā 15. jūlijā Aleksejs Naumovs apmeklētājiem prezentēja tajā pašā dienā gleznotu jaundarbu, kas tapis par godu šai izstādei. Mākslinieka košajā triepienā tverts Liepājas arhitektūras piemineklis – 1904. gadā celtā Karostas manēža, kurā lietaino debešu spriedze kontrastē ar spilgti sarkanajiem ķieģeļiem un zaļajiem vasaras pļavas augiem. 

Klātesošajiem bija iespēja dzirdēt arī stāstus par vairākām amizantām situācijām, ar kurām mākslinieks sastapies gleznojot savus darbus. “Kad es gleznoju Honkongā pie Dienvidķīnas jūras, vispirms uzgleznoju darbu, tad izpeldējos un pēc tam tikai pamanīju uz žoga uzrakstu, ka no septembra līdz martam tīkli pret haizivīm ir noņemti. Tad es sapratu, ka man ir ļoti paveicies.” Vēl viens no stāstiem bija par Burano salu: “Gleznojot Burano man uz zemes nedaudz nopilēja krāsa. Es to nepamanīju, bet garamgājēji pamanīja un nosūdzēja policijai, kas man uzlika sodu par grafiti, it kā es būtu kaut ko uzzīmējis uz mājas, jo par krāsu sodu nevarēja uzlikt. Kad saņēmu sodu, tad es tiešām gribēju nopirkt krāsu baloniņu un kaut ko uzzīmēt,” jokoja mākslinieks. 

Aleksejs Naumovs konsekventi darbojas ainavas žanrā un intensīvi glezno plenērā savos ceļojumos apkārt pasaulei. Viņa darbu pamatā ir pārliecinošs un izsvērts triepiens, vitāls kolorīts un konkrētās vietas būtību tveroša kompozīcija. Arī savos jaunākajos darbos, kas tapuši 2021. gada vasarā un rudenī Francijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstītajā rezidencē (Les Amis de l’Espparrou,  Esparū pilī) mākslinieks piedāvā skatītājam nevis vispārinātu un tipisku ainavu, bet tieši savu skatījumu uz šo vietu, mirkli un gaismu. 

Izstādes FOTO GALERIJU aicinām skatīt mājas lapas sadaļā "FOTO/VIDEO"
 
(Autors: Indulis Pelnēns)

Aleksejs Naumovs (1955) beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Monumentālās glezniecības nodaļu un radošo aspirantūru. Bijis Francijas valdības stipendiāts, studējot glezniecību Parīzē. Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, Latvijas Mākslas akadēmijas rektors (2007-2017). Kā iniciators, vadītājs, apmaiņas programmu un izstāžu kurators piedalījies dažādos sadarbības projektos Itālijā, Francijā, Japānā, Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Spānijā, Grieķijā, Krievijā, ASV un citviet. Sarīkojis vairāk kā 60 personālizstādes. Alekseja Naumova ieguldījumu mākslā novērtējusi arī Latvijas valsts, piešķirot māksliniekam augstāko apbalvojumu – Atzinības Krusta komandiera ordeni. 2016. gadā apbalvots ar Francijas Ordeni mākslā un literatūrā (Ordre des Arts et des Lettres).

Izstāde bez ieejas maksas skatāma ik dienu, darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00 17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00-15.00.Saziņai:T.: +371 634 24 555, E.: info@lielaisdzintars.lv

Izstādi ar Liepājas pašvaldības atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”.


Related events


FEBRUARY