Kalendārs


 

“IERAKSTĪTS LATVIETĪBĀ”. EVIJAS DĀBOLIŅAS TĒRPU IZSTĀDE

9. MARTS - 24. MARTSSestdiena
2024


Laiku lokos rotājas saule. Tā ir saule – uzsācēja, pavediena ritinātāja, dzīvības devēja vērpējas darbam. Pavedienam, kas gadu gadiem vērpj dziesmu, deju un godu kārtas. 

No 9. līdz 24. martam Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars”  2. un 3. stāva publiskajā zonā, un 4. stāva galerijā skatāma latviešu dizaineres un tērpu mākslinieces Evijas Dāboliņas izstāde “lerakstīts latvietībā”.


Es šodien rakstu latvietību. To saņēmu paaudžu paaudzēs caur savas dzimtas nodoto dzīvesziņu. Tai dodu pārdzimšanu un jaunradi. Tautas daiļradē balstītus, es rakstu mūsdienu lietišķās mākslas darbus – godu tērpus. Tos tautas svētkos nes mūsu lielā kopkora diriģenti, dejotāju vadītāji un tos nes tautas kultūras – mūzikas un mākslas – priekšstāvji. Dziesmusvētki ir mūsu kultūras spilgtākais simbols. Diriģenti ir mūsu nācijas garīgā elite, viņi simbolizē kultūru, kura ir radījusi Latvijas valsti. Viņi turpina veidot pasaules mērogā unikālu procesu – dziesmusvētkus.

Es kopju kultūras simbolisko domāšanu. Kā saules zīme, kas iegrebta senajās sprēslīcās, pūra lādēs un koklēs, tā šodien uzmirdz manis veidotajā zelta goda rozetē. Kā Nameja pinuma gredzens virsaiša pirkstā, tā diriģenta baltajā krekla apkaklītē tas top pārradīts sudraba sprādzē. Kā vīri pelēkos vadmalas mēteļos dzied dziesmu, tā sudraba putekļos rakstītas zīmes vizuļo sirmu diriģentu pelēkajās frakās. Tas ir mantojums dzīvā valodā. Manā valodā.

Izstādē aplūkojami simtgades Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku virsdiriģentu un deju lieluzveduma tērpi, kā arī Evijas 2023. gadā radītie tērpi koncerta “Tīrums. Dziesmas ceļš” un noslēguma koncerta “Kopā augšup” virsdiriģentiem, solistiem un koncerta vadītājiem – Ingai Tropai, Jānim Šipkēvicam, trompetistam Jānim Porietim. Īpaši cieša sadarbība ir veidojusies ar diriģentiem no Liepājas – Ilzi Valci, Jēkabu Ozoliņu un Gunti Kuzmu.

Apmeklētājiem būs iespēja apskatīt arī rokoperas “Lāčplēsis” 30. jubilejas izrādes tērpus, ērģelnieces Ivetas Apkalnas, mūziķu grupas “Raxtu raxti”, Latgales vēstniecības GORS vadītājas Diānas Zirniņas, horeogrāfa un Liepājas deju apriņķa deju kolektīvu virsvadītāja Jāņa Purviņa skatuves tērpus, tērpus no JVLMA Operstudijas “Figaro” iestudējumiem “Dzirnavniece” un “Arlekīns”, un tērpu no dejas uzveduma “Krustdūriens”.

Tērpu autore: Evija Dāboliņa

Izstādes koncepcijas autors – scenogrāfs: Aigars Ozoliņš

Darba laiks: izstāde koncertzālē “Lielais dzintars” būs skatāma līdz 24. martam koncertzāles darba laikā: P.–Pk. 11.00–17.00, S.–Sv. 10.00–15.00.


Atrašanās vieta:

Publiskā zona, 2., 3. stāvs


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldībaSaistītie jaunumi