Kalendārs


 

KLAVIERMŪZIKA NO AMERIKAS MADE IN CALIFORNIA

16. OKTOBRIS 15.00Svētdiena
2022


Koncertsērija “PERSONĪGI”

Koncertsērijā “Personīgi” pievērsīsimies 20. gadsimta amerikāņu komponistu daiļradei. Viens no labākajiem amerikāņu mūzikas ekspertiem Latvijā, pianists Juris Žvikovs piedāvās jaunu programmu “Made in California”, izpildot ASV dižgaru Džona Adamsa, Džordža Krama un citu komponistu darbus, to skaitā Džona Keidža pasaulslaveno darbu “4’33”.

Savā jaunākajā koncertprogrammā pianists pievērsies mūzikai, ko iedvesmojusi daudzšķautņainā Kalifornija. 

“Mūzikā šis zemes nostūris ir devis vairākas personības, kuras ir atvērušas durvis uz jauno pasauli. Diemžēl bieži tas, ko šīs personības paveikušas, un tas, ko mēs par to zinām, ir neiedomājami neproporcionāli un kaut kādā ziņā netaisnīgi. Tam, ko pasaules klaviermūzika zina kā klasterus, sagatavotās klavieres un stīgu klavieres, ir bijis pārsteidzošs sākums – radikāls, revolucionārs, nozīmīgs un mūzikas valodā paliekošs. Šis koncerts ir veltīts tieši šiem jaunatklājējiem, kuru radošās darbības pēcgrūdienus izbaudām vēl šodien. Henrijs Kauels (Henry Cowell), Džons Keidžs (John Cage), Džons Adams (John Adams), Džordžs Krams (George Crumb), Lū Harisons (Lou Harrison)… Viņi ir šīs koncertprogrammas varoņi,” par programmu atklāj Žvikovs. 

Visu koncertā atskaņoto komponistu plejādi var raksturot kā mūzikas žanru celmlaužus. Programmā tiksim iepazītināti ar konceptuālista, brīvdomātāja un par izgudrotāju dēvētā komponista Džona Keidža mūziku, kā arī viņa skolotāja, ekscentriskā avangarda komponista Henrija Kauela spēli ne tikai ar melnbaltajiem taustiņiem, bet arī klavieru stīgām. 

Minimālisma žanra tradīcijās skanēs laikmetīgās klasiskās mūzikas komponista Džona Adamsa ekspresija viņa skaņdarbos “China Gates” un “Phrygian Gates”, kuri kā trīsošs, mutuļojošs ūdens vedina klausītāju ceļot konstantā kustībā. Tam sekos avangarda komponista Džordža Krama personīgā mūzikas valoda, kas svārstās no sapņaina miera līdz pārdzīvojumam, iedvesmojoties no Bēla Bartoka daiļrades.

Programmas noslēgumā, zīmīgi parādot Kalifornijas kultūras sakausējuma brīnišķo pusi, izskanēs par pasaules mūzikas “krusttēva” dēvētā komponista Lū Harisona skaņdarbs “A Summerfield Set”.

Koncerts Liepājā notiek sadarbībā ar Rudens kamermūzikas festivālu.

Pianists Juris Žvikovs iemantojis atpazīstamību kā aizrautīgs 20. un 21. gadsimta klaviermūzikas eksperts, kurš vienlīdz meistarīgi ieskandina kā melnbaltos taustiņus, tā arī ar dažādiem elementiem iepriekš sagatavotas klavieru stīgas. Regulāri sniedz solokoncertus Latvijā un ārpus tās, uzstājas ar labākajiem Latvijas orķestriem Sinfonietta Rīga, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Liepājas simfoniskais orķestris, Nacionālās operas orķestris, aktīvi spēlē kameransambļos. Piedalījies arī vairākos mūzikas festivālos, tajā skaitā Gidona Krēmera kamermūzikas festivālā Lokenhauzā, Francijas Radio festivālā Monpeljē, Franču mūzikas festivālā Bailu, Ķīnā. Bijis vairāku starptautisku konkursu laureāts, kā arī vairāku mūzikas balvu (tajā skaitā Lielā mūzikas balva, 1994) un stipendiju (tajā skaitā Fulbright Scholarship /1996, 2009, 2018/) ieguvējs. Vienlaikus Žvikovs ir asociētais profesors J. Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas klavieru katedrā. Sniedzis meistarklases arī vairākās prestižās universitātēs Eiropā un ASV.

Piedalās:

Juris Žvikovs, klavieres

Programmā:

Henrijs Kauels (Henry Cowell

Džons Keidžs (John Cage

Džons Adamss (John Adams

Džordžs Krams (George Crumb

Lū Harisons (Lou Harrison)Raksturīgi “Lielā dzintara” koncertsērijai “Personīgi” – pēc koncerta 2. stāva galerijā būs iespēja tikties ar mūziķiem, lai baudītu sarunas neformālā gaisotnē. Apmeklētājus pēc koncerta sarunās ar atspirdzinājumiem cienās koncertzāles atbalstītāji   veikalu tīks "SPAR".

Koncertsērijas “Personīgi” 2022. gada rudens sezonas notikumi:

25.09. | SVĒTDIENA | 15.00 ARTURA MASKATA AUTORVAKARS

16.10. | SVĒTDIENA | 15.00 KLAVIERMŪZIKA NO AMERIKAS “MADE IN CALIFORNIA”

20.11. | SVĒTDIENA | 15.00 ARSENS PETROSJANS. ARMĒŅU DUDUKA MEISTARS

11.12. | SVĒTDIENA | 15.00 GUNTA GELGOTE. VĪNES KLASIĶI UN BALTIEŠI


Atrašanās vieta:

Kamerzāle


Pasākuma ilgums:

15.00-16.10 / aptuveni 1 stunda un 10 minūtes


Biļetes:

Sākot no 10.00 eiro. Pasākumam tuvojoties biļešu cena var tikt mainīta


Organizē:

Lielais dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Atlaides:

  • Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
  • Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
  • Ģimenes biļetes 1 vai 2 pieaugušie + 2 bērni (vai vairāk) – 25%

NB.  Apmeklējot koncertu,  apmeklētājam ir jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:

  • 10-29 personas – 20%
  • 30 un vairāk personas -25%


Saistītie jaunumi