Kalendārs


KLUSUMA DABAS. LATVIJAS DIZAINERU SAVIENĪBAS IZSTĀDES ATKLĀŠANA

23. MARTS 17.00Ceturtdiena
2023


Latvijas dizaineru darbu izstāde “Klusuma dabas. RE:EX2023” ir veidota kā amorfa un plūstoša, kūrēta dizaineru darbu izlase, kuras uzdevums ir meklēt klusumu trokšņainā jeb skaņas pilnā telpā. Dažādu paaudžu un nozaru dizaineri ir aicināti definēt savas attiecības ar klusumu, paužot to gan ekspozīcijā iekļautā darba materialitātē, gan idejiskā atbruņotībā.

Dizaineri: Valdis Celms, Kaspars Endols, Arvīds Endziņš juniors, Arvīds Endziņš seniors, Barbara Freiberga un Gustavs Muzikants, Marta Ģibiete, Anna Hensberga-Varnase, Vīva Ieviņa, Līga Kausiniece, Valters Kiršteins, Linda Lazdiņa, Inese Līne, Miks Pētersons, Sinta Sprudzāne, Jānis Straupe, Iveta Šmita un Kaspars Šmits, Diāna Vernera, Ingrīda Žagata, Lāsma Liepiņa, kā arī ART+.

Izstādes māksliniece: Anna Heinrihsone

Kuratore: Auguste Petre

Projekta vadītāja: Barbara Freiberga

Jebkuras idejas aizsākums ir klusums. Ideja ietriecas klusumā kā meteorīts, vai piepeld tam klāt lēnām un mierīgi kā kuģis. Klusums ideju absorbē, iesūc sevī, apstrādā un tad atgrūž to no sevis kā troksni. Amerikāņu dzejniece un intelektuāle Adriēna Riča (Adrienne Rich, 1929–2012) rakstījusi, ka radīšanas impulss sākas klusuma tunelī (1), bet Pols Gudmens (Paul Goodman, 1911–1972) savulaik apcerējis deviņas klusuma dabas (2) (tostarp mēmo un apātisko, snaudošo klusumu; muzikālo klusumu; dzīvo modras uztveres klusumu). 

Klusumam ir dažādas dabas, kuras var raksturot arī kā kontrastos balstītus priekšstatus. Tukšums pret pārpilnību. Dziļums pret plakni. Sākums pret beigām. Miers pret bailēm. Šī koncepta nozīme un saturs mainās līdz ar kontekstu, turklāt precīza klusuma dabas definīcija mums katram ir cita.

Koncertzāle ir telpa, kurā skaņas funkcija ieņem visbūtiskāko lomu izstādes kontekstā tā izaicina pakļaut kontrastus un, ar dizaina objektu starpniecību, radīt nosacītus klusuma punktus vai meditatīvas pieturas. Citiem vārdiem sakot, norobežoties no apkārtējās vides un sadzirdēt klusumu komunikācijā ar dizainu.

(1) Adrienne Rich, Arts of the Possible. 1997.

(2) Paul Goodman, Speaking and Language. Defence of Poetry. 1972.

Atklāšana: 23. marts plkst. 17.00
Ieeja: bez maksas
Darba laiks:
P.-Pk. 11.00–17.00, S.-Sv. 10.00–15.00.


Atrašanās vieta:

Civita Nova 1


Organizē:

Latvijas Dizaineru savienība sadarbībā ar Liepājas koncertzāli "Lielais dzintars"


Atbalsta:

AXOR, “AkzoNobel”, Liepājas pašvaldība, “Attēls R”, “Fontaine Hotel Valhalla”, “Braueri Būve” un Urberg poligrāfijas aģentūra


Saistītie jaunumi