Kalendārs


 

KRIŠS SALMANIS. IZSTĀDES “MELNS, BALTS UN VISS KAUT KAS PA VIDU” ATKLĀŠANA

6. APRĪLIS 17.30Sestdiena
2024


Viens no aktīvākajiem Latvijas māksliniekiem–domātājiem Krišs Salmanis izstādē “Melns, balts un viss kaut kas pa vidu” piedāvā trīs melnbaltus video, kur katrs attiecināms uz kādu no Latvijas nesenas vēstures posmiem: Latvija pirms Otrā pasaules kara, Latvija padomju okupācijas laikā un Latvija atgūtās neatkarības gados – gaišas nākotnes gājiens, gūsts un atgūšanās. Divi no šiem darbiem “Maršs” un “Uzbrukums” Latvijā tiks eksponēti pirmoreiz.

Neredzami vedieni savij visus trīs melnbaltos audeklus vienā stāstā, ko vērīgs skatītājs padarīs pats par savu stāstu.

Pie visas labas un drošas mūslaiku dzīvošanas netālā pagātne mums patlaban aktuālāka nekā jelkad. Melnā un baltā krasajai pretstāvei vidū meklējams saprašanās, cerības, aizstāvēšanas, cilvēcības ceļš.


“Maršs” (2023)

14:18

Arhīva materiāli HD video formātā

Skaņa: Marks Žubulis

Darbs tapis sadarbībā ar redzidzirdilatviju.lv, Nacionālo Kino centru un Filmbüro Bremen e. V.

Autors saka: “Tūkstošiem cilvēku pirms simt gadiem apņēmīgi soļo gar kameru. Mani valdzina tas, cik dzīvi tie izskatās un cik miruši viņi ir. Tā kā vairums redzamo ir politiski aktīvisti, studenti, valsts darbinieki un kareivji, varam droši pieņemt, ka liela daļa aizgāja nometnēs, karā un trimdā. Bet ir grūti iztēloties, ka jel kāds no šiem cilvēkiem par to iedomājās, dodoties filmā skatāmajos maršos, demonstrācijās un procesijās.”


“Uzbrukums” (2023)

03:40

Cilpa

Arhīva materiāli HD video formātā

Darbs tapis sadarbībā ar redzidzirdilatviju.lv, Nacionālo Kino centru un Filmbüro Bremen e. V.

Kadri no 1969. gada februāra kinožurnāla “Karavīrs”. Aizkadra balss saka: “Vienmēr esi draugos ar saviem vislabākajiem palīgiem – suņiem.”

“Uzvara” (2017)

00:51

Leļļu animācijas cilpa, pašrocīgi attīstīta 16 mm kinofilma

Operators: Armands Grundulis

Darbs tapis Arterritory.com rīkotajā Echo Park Film Center radošajā darbnīcā.

Autors saka: “2017. gads: Rīgas centrā slienas smagu, krasi pretēju emociju apvīts piemineklis. Ilgi izvairījos par to domāt, bet pamazām radās iespaids, ka piemineklim apnicis iemiesot padomju laika relikto starojumu un jau sen gribas mazliet atlaist sakodienu. Sapratu, ka tā forma man šķiet tīri asprātīga – piecstaru zvaigžņu saišķis izvilkts vertikāli no zemes. Labs modernisma risinājums. Tad arī iztēlojos, ka nakts melnumā, nevienam neredzot, piemineklis atļaujas uzraut mazu, formālu dejiņu. Par to, ka pieminekļa princips atgādina fašistu fasciju, iedomājos tikai vēlāk. Vai arī biju par to domājis, bet labi aizmirsis, nezinu. 2022. gada augustā okupeklis tika demontēts.”

Krišs Salmanis strādā video, animācijas un instalāciju jomā. Mācījies Latvijas Mākslas akadēmijā Rīgā un Ķelnes Mediju mākslas akadēmijā Vācijā. Salmaņa personālizstādes notikušas kim? (Rīgā), LMC (Viļņā), Art in General (Ņujorkā) A4 (Čendū, Ķīnā) u. c. Ieguvis vairākas balvas, tostarp 13. Tallinas Grafikas triennālē Igaunijā (2004), 19. Videomākslas balvu Brēmenē Vācijā (2010), Purvīša balvu (2017) un Spēlmaņu nakts balvu (2019).

Salmaņa darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Igaunijas Mākslas muzeja un Somijas Laikmetīgās mākslas muzeja Kiasma kolekcijā. Viņš piedalījies daudzās starptautiskās mākslinieku rezidencēs, to skaitā HIAP Helsinkos, Somijā (2012), KAIR Kamijamā, Japānā (2015) un ISCP Ņujorkā, ASV (2022). Salmanis pārstāvēja Latviju 55. Venēcijas Mākslas biennālē.

Ieeja: bez maksas

Darba laiks: izstāde koncertzālē “Lielais dzintars” būs skatāma līdz 9. jūnijam

P.–Pk.: 11.00–17.00, S.–Sv.: 10.00–15.00.Atrašanās vieta:

Civita Nova 1


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, “Kinopunkts” un “Samsung”


Saistītie jaunumi