Jaunumi


 
 

Guntars Prānis “Dzintara muzikālo sarunu klubā” stāstīs par Livonijas mūziku viduslaikos

15. NOVEMBRIS

2022


Otrdien, 22. novembrī plkst. 18.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” izglītojošajā lekciju ciklā “Dzintara muzikālo sarunu klubs” viesosies Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas (JVLMA) rektors, profesors Guntars Prānis, kurš iepazīstinās klausītājus ar Latvijas mūzikas attīstības pirmsākumiem – Livonijas mūziku viduslaikos un reformācijas turbulencēs. Interesenti aicināti piedalīties lekcijā, gan apmeklējot tikšanās reizi klātienē, gan skatoties lekcijas tiešraidi platformā www.digitalaisdzintars.lv.

Šajā lekcijā Guntars Prānis klausītājus iepazīstinās ne tikai ar savos pētījumos gūtajiem faktiem, bet arī izmeklētām laikmeta liecībām par Livonijas mūzikas dzīves attīstību: “Mūzika Livonijā nav atraujama no visaptverošām Rietumeiropas kultūrdzīves norisēm. Dažādu mūzikas tradīciju, ideju un zināšanu pārnese raksturo visu tā laika Eiropas rosīgo mūzikas dzīvi, kurā tieši iesaistīta ir arī viduslaiku Rīga un citas mūsu reģiona pilsētas. Savukārt reformācijas laika notikumi liecina, ka Rīga ir bijusi viena no vadošajām pilsētām, kurā atsaucību guva jaunās teoloģiskās idejas. Tās atstāja spilgtu nospiedumu rīdzinieku dzīvē ne tikai sociālekonomiskajā aspektā, bet arī atradušas iezīmīgu vietu jaunās mūzikas dzīves izpausmēs. Šajā lekcijā aplūkosim ne tikai vēsturiskus faktus, bet arī plašu vizuālo un audiālo materiālu, kas ļaus atdzīvoties daudzām senatnes ainām.”

Guntars Prānis ir JVLMA rektors, pieredzes bagāts atskaņotājmākslinieks un diriģents, starptautiski atzīts muzikologs un senās mūzikas pētnieks. 2015. gadā ieguvis doktora grādu (PhD) ar visaugstāko novērtējumu (Summa cum Laude) par viduslaiku Rīgas sakrālajai mūzikai veltīto promocijas darbu. Profesionālo izaugsmi veicinājis senās mūzikas studijās izcilu zinātnieku vadībā Austrijā, Vācijā un Šveicē. Pazīstams ne tikai kā vadošais viduslaiku mūzikas speciālists Latvijā, bet arī kā starptautiskajā apritē pieprasīts mācībspēks un lektors. Starptautiskās Gregoriskā korāļa pētniecības asociācijas biedrs. Prānis ir senās mūzikas ansambļa Schola Cantorum Riga dibinātājs un vadītājs, kopā ar ansambli regulāri koncertē Latvijā un ārzemēs, kā arī ieskaņojis neskaitāmus mūzikas ierakstu albumus. Par spilgtu koncertdarbību 2016. gadā ansamblis nominēts Latvijas Lielajai Mūzikas balvai. Kā diriģents un žūriju loceklis aktīvi piedalās Latvijas dziesmu svētku kustībā.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti. Lekciju cikls sniedz iespēju pieaugušajiem papildināt zināšanas par mūzikas vēsturi kopā ar mūsu valsts izcilākajiem muzikologiem, mākslas pētniekiem un praktiķiem, uzklausot viņu stāstus, pētījumus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. 

Muzikālo sarunu klubam interesenti bez dalības maksas var pievienoties jebkurā laikā. Lekcijās var piedalīties gan klātienē, apmeklējot tikšanās reizes koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti, skatoties tās tiešraidē no jebkuras vietas Latvijā un pasaulē platformā www.digitalaisdzintars.lv. Lekciju cikla noslēgumā, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz piecās no astoņām lekcijām, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.

Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, interesenti aicināti sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr.: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00. Interesenti, kuri vēlas piedalīties lekcijās attālinātiunsaņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos, aicināti aizpildīt pieteikuma veidlapu šeit: https://bit.ly/dzintara-sarunu-klubs-2

Videolekcija būs vērojama tikai tiešraidē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. “Digitālā dzintara” reģistrētajiem lietotājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus lektoriem “tērzētavā”. Lai kļūtu par reģistrētu lietotāju, nospiediet šeit. Lekciju iepriekšminētajā vietnē varēs vērot arī dalībnieki bez iepriekšējas reģistrācijas. Jautājumu vai neskaidrību gadījumā, klausītāji aicināti rakstīt uz e-pastu: info@digitalaisdzintars.lv

No 2022. gada 11. oktobrim līdz 2023. gada 16. maijam paredzētas kopumā astoņas lekcijas, kas ik mēnesi no oktobra līdz maijam otrdienu vakarosklausītājus vedīs cauri Latvijas mūzikas vēsturei, – no Livonijas mūzikas viduslaikos līdz mūsdienām. Lekciju programmu veidojusi muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore Baiba Kurpniece. 

Nākamajā lekcijā turpināsim virzīties pa mūzikas vēstures laika skalu. 13. decembrī plkst. 18.00JVLMA asociētais profesors, Senās mūzikas katedras vadītājs Māris Kupčs interesentus iepazīstinās armūziku 18. gadsimtā: Kurzemes hercogistē, Rīgā un Liepājā. 

Lekcijas norises ilgums: aptuveni 1 stunda 30 minūtes. Lekciju ciklu organizē Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju. Atbalsta:
Liepājas pašvaldība, fonds “Uniting History” un Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” atbalsta biedrība.

Saistītie pasākumi


JŪNIJS