Jaunumi


Liepājas baleta simtgades svinībās iepazīstinās ar skatuves dejas vēsturi

18. OKTOBRIS

2023


Sestdien, 21. oktobrī, atzīmējot Liepājas baleta simtgadi, pirmo reizi ar simfonisku vērienu koncertzālē “Lielais dzintars” publiku pārsteigs komponista Reiņa Sējāna un baletdejotājas Elzas Leimanes kopdarbs “Vārna. Lidojums vienā cēlienā”.


Pie Liepājas Simfoniskā orķestra diriģenta pults šajā uzvedumā stāsies Kaspars Ādamsons.

Pirms tam, pulksten 16.30, koncertzāles “Lielais dzintars” Dzintara Jurgelaiša kamerzālē mūzikas apskatnieks Orests Silabriedis vedīs izglītojošā ceļojumā pa Liepājas baleta vēstures aizraujošajiem līkločiem. Stāstījumu ar priekšnesumiem papildinās Ingrīdas Žizņevskas vadītās Liepājas Baleta un deju studijas audzēknes.

Kamerzālē notiekošo pasākumu interesenti var apmeklēt bez maksas, savukārt uz citiem Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotajiem pasākumiem biļetes iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” tīklā: https://www.bilesuparadize.lv/lv/organizer/50.

Liepājā profesionālās skatuves mākslas vēsture ir ļoti sena – jau no 1804. gada darbojās pilsētas (vācu) teātris, un jau kopš 19. gadsimta sākuma tika iestudētas izrādes, kurām bija nepieciešami arī deju uzvedumi.

Profesionālā baleta veidošanās Liepājā gan aizsākās gadsimtu vēlāk, kad 1922. gadā tika dibināta Liepājas Opera. Deju iekļaušana Liepājas teātra lugās, operās un operetēs bija pirmie horeogrāfiskās mākslas vēstneši vēju pilsētā.

Liepājas Baleta un deju studija savukārt dibināta 2003. gadā, un šogad tā atzīmē 20 gadu pastāvēšanu.

Studija aktīvi piedalījusies izrādēs, koncertos, audzēkņi ir daudzu starptautisku konkursu laureāti. Ar Liepājas pilsētas atbalstu studija piecus gadus rīkojusi baleta festivālu, kurā piedalījušies dalībnieki no 13 valstīm.

Liepājas Baleta un deju studijā meitenes apgūst baleta mākslu, lai piepildītu sapni dejot, bet gandrīz katru gadu kāda no viņām, izturot stingru trīs dienu konkursu iestājas Rīgas Baleta skolā.

Liepājas lepnums ir divas liepājnieces Emma Lagūna un Laura Grieta Grinberga, kuras spējušas kļūt par Latvijas Nacionālā Baleta solistēm. Laura Grieta Grinberga ir vairāku starptautisku baleta konkursu uzvarētāja, savukārt Emma Lagūna šogad saņēma prestižo “Dejas balvu” kā jaunā baleta soliste par lomām baletos “Gulbju ezers”, “Apburtā princese” un “Serenāde”.

Liepājas baleta simtgades svinības atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas pilsēta.

Saistītie pasākumi


JŪNIJS