News


 
 

“Dzintara muzikālā sarunu kluba” otro semestri atklās komponiste Ilona Breģe

12. JANUARY

2023


Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” arī 2023. gadā turpinās piedāvāt izglītojošo lekciju ciklu par mūziku pieaugušajiem – “Dzintara muzikālo sarunu klubs", kas entuziastiem bez dalības maksas pieejams kā klātienē, tā tiešsaistē no jebkuras vietas pasaulē. Lekciju cikla otro semestri, otrdien, 17. janvārī plkst. 18.00 atklās komponiste un mākslas doktore Ilona Breģe, kas iepazīstinās ar virtuozo un romantisko 19. gadsimta Latviju. Pieteikšanās lekcijām ir atvērta.

Līdz šim pirmajā cikla semestrī vairāk nekā 200 dalībnieki kā klātienē, tā tiešsaistē iepazina Liepājas operas vēstures liecības, Livonijas mūzikas attīstību viduslaikos un reformācijas laikā, kā arī mūzikas dzīvi 18. gadsimta Kurzemes hercogistē, Rīgā un Liepājā. Otrajā lekciju cikla semestrī, kas ilgs no 2023. gada janvāra līdz maijam, interesenti piecās lekcijās varēs atklāt Latvijas mūzikas vēstures aizraujošākās lappuses no 19. līdz 21. gadsimtam. Šie laikmeti iezīmē gan latviešu mūzikas pirmās virsotnes un izaicinājumus, pretrunu pilnos padomju gadus, kā arī mūsdienu brīvo radošuma izpausmi.  Ar lekciju programmu interesenti var iepazīties koncertzāles mājas lapā www.lielaisdzintars.lv.

17. janvārī jauno semestri atklās mākslas doktore, komponiste un pianiste Ilona Breģe, piedāvājot stāstījumu par 19. gadsimtu, kas Latvijas mūzikā ienesa jaunas tendences. Iedzīvotājiem kļuva pieejami publiski koncerti, aktivizējās atskaņotājmākslinieku koncertbraucieni jaunas auditorijas meklējumos un Latvija kļuva par pieturpunktu tiem mūziķiem, kuri devās uz Pēterburgu – notika daudzu slavenību vieskoncerti un virtuozi sacentās viens ar otru par publikas aplausiem un popularitāti. Mūzikas mīļotāji jeb amatieri ne vien piepildīja klausītāju rindas, bet aktīvi sniedza koncertus publiskās zālēs. Par Latvijas mūzikas centru kļuva Rīgas Pilsētas teātris, kurā bija spēcīgi solisti, labs orķestris un arī labi muzikālie vadītāji, piemēram, Rihards Vāgners. Daudzi no vietējiem profesionāļiem sacerēja mūziku, ko iespējams saklausīt arī mūsdienu ierakstos.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā pieaugušajiem ir iespēja papildināt zināšanas par mūzikas vēsturi no mūsu valsts izcilākajiem muzikologiem, mākslas pētniekiem un praktiķiem, uzklausot viņu stāstus, pētījumus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. Lekcijas notiek gan klātienē, apmeklējot tikšanās reizes koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan tiešsaistē, skatoties tās no jebkuras vietas Latvijā un pasaulē platformā www.digitalaisdzintars.lv

Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, interesenti aicināti sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr.: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00. Interesenti, kuri vēlas piedalīties lekcijās tiešsaistē unsaņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos, aicināti aizpildīt pieteikuma veidlapu šeit: https://bit.ly/dzintara-sarunu-klubs-2

Videolekcijas ir vērojamas tikai tiešraidē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. Pēcāk skatītājiem būs pieejami lekciju konspekti. Ieskatam, zemāk pievienoti pirmā semestra lekciju konspekti:

  1. lekcija. Vēsma Lēvalde: Liepājas opera: https://youtu.be/gaAWJC4aPMs 

  2. lekcija. Guntars Prānis: Livonijas mūzika: https://youtu.be/uLPMbntlJPM 

  3. lekcija. Andris Vecumnieks: Mūzika 18. gadsimtā: https://youtu.be/3IgIJcIoWnc 


Ilona Breģe
karjeru sākusi kā Latvijas Filharmonijas soliste – pianiste.Pēcāk strādājusi par pētnieci Latvijas Zinātņu akadēmijas Literatūras, folkloras un mākslas institūtā. Aizstāvējusi mākslas doktores disertāciju “Rīgas Pilsētas teātris 1782–1863”, uz kuras pamata izdota grāmata “Teātris senajā Rīgā”. Ilona Breģe vadījusiLatvijas Nacionālo simfonisko orķestri (LNSO), Orķestri “Rīga”, kā arī iedibinājusi starptautisko komponistu konkursu Sinfonia Baltica, pavasara festivālu WINDSTREAM un bijusi idejas autore Latvijas valsts simtgadei veltītajam festivālam “Trīs zvaigznes”. Kā komponiste aptver dažādu žanru opusus – gan simfonisko mūziku, gan kameroperas, gan kamermūziku un vokālās kompozīcijas. Breģes skaņdarbus interpretējuši tādi diriģenti kā Andris Nelsons, Ainārs Rubiķis, Normunds Šnē, Andris Poga,  solisti – Baiba Skride, Sonora Vaice, Ingus Pētersons, kā arī orķestri – “Kremerata Baltica”, Liepājas Simfoniskais orķestris, LNSO un citi. 2009. gadā saņēmusi Lielo mūzikas balvu kategorijā “Gada jaundarbs Latvijā”, savukārt par nopelniem kultūrā un radošo ieguldījumu Latvijas mūzikā 2019. gadā saņēmusi Triju Zvaigžņu ordeni.  


Lekcijas norises ilgums: aptuveni 1 stunda 30 minūtes. Lekciju ciklu organizē Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju.

Atbalsta: 
Liepājas pašvaldība, fonds “Uniting History” un “Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” atbalsta biedrība”.

Related events


APRIL