Kalendārs


 

BRAZĪLIJAS UN DIENVIDĀFRIKAS RITMI. DE HOLANDA UN MAKHATHINI

15. APRĪLIS 19.00Sestdiena
2023


“Pasaule Lielajā dzintarā”

Vairākkārtējais latīņu “Grammy” balvas laureāts, bandolas meistars Amiltons di Olanda (Hamilton de Holanda) kopā ar pasaulē augsti novērtēto pianistu Nduduzo Makatini (Nduduzo Makhathini) klausītājus aicina iepazīt Brazīlijas un Dienvidāfrikas saknes, kurās savienojas klasiskā mūzika, džezs, hiphops un aizraujošas improvizācijas ar karstasinīgiem dienvidu ritmiem.

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” virtuozie mūziķi sniegs vienīgo koncertu Latvijā savas pasaules koncerttūres “Routes of Discovery” ietvaros.

No Atlantijas okeāna Amerikas puses sastapsim godalgoto improvizatoru, brazīliešu komponistu Amiltonu di Olandu, kuru kritiķi dēvē par bandolas – 10 stīgu brazīliešu mandolīnas – Džimiju Hendriksu. Tāpat kā viņa priekšteči, Amiltons ir jauktas rases un viņa mūzikā saplūst brazīliešu tradicionālie ritmi un džezs. No Āfrikas puses iepazīsim pianistu, komponistu un dziedinātājuNduduzo Makatini – pirmo Dienvidāfrikas džeza mūziķi, kuru pārstāv prestižā ierakstu kompānija “Blue Note”. 

Abus mūziķus sapazīstinājis pasaulslavenais džezmenis Vintons Marsalis (Wynton Marsalis), kā rezultātā tapusi programma “Routes of Discovery” – muzikāla svīta, kurā di Olanda un Makatini no savas perspektīvas stāsta par abu tautu odiseju no smagajiem kolonizācijas laikiem līdz cerību pilnajām mūsdienām. Šajā koncertprogrammā mūziķi sajauc abu kultūras mantojuma DNS un akcentē mūzikas vienojošo un dziedinošo spēku.

“Šī programma simbolizē to, ka mēs visi esam vienlīdzīgi un mums kopā jāiet viens ceļš mūsu planētas un kopienu vārdā. Mūzikai ir spēja stāstīt stāstus un parādīt mums no kurienes esam nākuši un kur varam nonākt,” koncerta būtību iezīmē di Olanda.

Di Olandas un Makatini mūzika ceļos cauri piecām fāzēm – svētlaimīgai dienai paradīzē, haosam un robežu pārkāpšanai, pielāgošanās un gara spēkam, jaunai pasaulei, kas nāk ar līdzjūtību un pieņemšanu, un cerībām uz gaišāku nākotni.

Amiltons di Olanda (Hamilton de Holanda) ir vairākkārtējs latīņu “Grammy” balvas ieguvējs un nominants. Viņš ir bijis viens no līdzdibinātājiem pirmajai šoru (choro) skolai pasaulē, kā arī panācis, ka šim Brazīlijas tautas mūzikas žanram tiek piešķirta oficiāla svētku diena. 2000. gadā di Olanda no jauna izgudroja tradicionālo 8 stīgu brazīliešu mandolīnu, pievienojot tai papildu stīgu pāri, kas piešķīra tai dziļāku skanējumu. Pēdējos 14 gadus mūziķis strādājis pie šī instrumenta tehnikas izkopšanas un pārvērtis mandolīnu par globālu instrumentu, sacerot tai 24 virtuozus instrumentālus skaņdarbus, kurā ir daudz oriģinālu, negaidītu muzikālu frāžu un efektu. Hamiltona frāzējums un spēcīgais skanējums apvienojumā ar solo pasāžu un improvizāciju ātrumu ir iedvesmojis jaunu šī instrumenta skanējumu un jaunu mūziķu paaudzi. 

Nduduzo Makatini (Nduduzo Makhathini) par savu radošo darbību saņēmis vairākas Dienvidāfrikas mūzikas balvas, kā arī citus apbalvojumus. Mūziķis kopumā izdevis 10 albumus. Viņa jaunākais albums “In The Spirit of Ntu” (2022) izpelnījies augstu kritiķu novērtējumu. Mūziķis spēj izstāstīt stāstu tik daudzslāņaini, ka tas spēj sasniegt ikvienu. Makatini uzauga Dienvidāfrikas Umgungundlovu krāšņajās kalnu ielejās – piepilsētas ainavā, kurā mūzika un rituālās prakses  ir simbiotiski saistītas. Šis apgabals ir vēsturiski nozīmīgs, jo laikā no 1828. gada līdz 1840. gadam tajā valdīja zulu karalis Dingane. Svarīgi atzīmēt, ka zulu patiesībā ir Āfrikas karotāju kods, kurā mūzika ir nozīmīgākais dziedinātājs un motivācijas avots.


Koncertsērijā "Pasaule Lielajā dzintarā" uzstāsies Brazīlijas un Dienvidāfrikas zvaigznes!

Atrašanās vieta:

Lielā zāle


Pasākuma ilgums:

19.00-20.20 / ~ 1h 20 min / vienā daļā


Biļetes:

Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 5 gadu vecumam var netikt ielaisti.


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Atlaides:

  • Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%

  • Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%

  • Ģimenes biļetes 1 vai 2 pieaugušie + 2 bērni (vai vairāk) – 25%

NB.  Apmeklējot koncertu,  apmeklētājam ir jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:

  • 10-29 personas – 20%

  • 30 un vairāk personas – 25%


Saistītie jaunumi