Kalendārs


 

LMF. IĻJAS LIPKINA PERSONĀLIZSTĀDE “YOU are the model! YOU are the majority!”

1. OKTOBRIS - 23. OKTOBRISSestdiena
2022


Mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” ietvaros sadarbībā ar Laikmetīgās mākslas centru Kim? skatāma Rīgā dzimušā, starptautisku atzinību guvušā fotogrāfa Iļjas Lipkina personālizstāde “YOU are the model! YOU are the majority!”, kas tapusi divu fotosesiju ietvaros šopavasar Rīgā un Berlīnē.

Lielformāta fotogrāfiju sērijā caur Instagram atlasīti vēlīni padsmitgadnieki ir iemūžināti kādreiz apdzīvotā, šobrīd pamestā mikroskopiskā dzīvoklī Rīgas centrā. Fotogrāfijās šie savstarpēji nesaistītie fotogēniskie svešinieki atklājas kā draugu kopa, kuri, sēžot, atslienoties vai guļot uz gadu gaitā nolietota dīvāna, kas izvietots uz raibi rakstainas tapetes fona, vai nu nepārtraukti fokusē skatienus tuvumā esošajos ekrānos vai šķietami skatās nekurienē.

Bez stilistiski uzspiestiem tēla nosacījumiem no Lipkina puses jaunieši ieradās uz fotografēšanos savā apģērbā, ikdienas matu sakārtojumā un ar ierasto kosmētiku vai pilnībā bez tās. Viņi ieradās nolūkā tēlot sevi, zinot, ka, visticamāk, netiks iemūžināti kā viņi paši. Stundas pavadot kopā, šie reālās dzīves modeļi caur fotogrāfijām caurstrāvo uzskatāmu garlaikošanos, neieinteresētību un zināmu pasivitāti, vienlaicīgi, ik pa laikam imitējot citam citu ar mērķi izcelties, pagaistot vai saplūstot ar grupu.

Fotogrāfijas izvietotas secībā, kas atklāj gan sērijas saturisko, gan formālo paņēmienu loģiku. Lipkina fotogrāfijas variē no tīrām, komponētām un perfekti “asām” līdz apzināti izplūdušām, miglainām un šķietami nejauši tvertus momentus atspoguļojošām. Izstādē eksponētie kadri vienlaicīgi ir bezscenārijā un savstarpējā sadarbībā balstīti: vienā attēlā modeles pašas rokās turētā telefona gaismojums tiek izmantots, lai izgaismotu kadru, savukārt citā modeles seju Lipkins tver pastarpināti – datora ekrāna atspulgā.

Ekrānu patērēšanas izraisītais acu nogurums ir klātesošs modeļu sejās visas sērijas garumā, taču skatītājs nekur nevar saskatīt patērēto saturu, kas to varētu būt izraisījis.

Prātojot Lipkina biogrāfiju un pārdomājot fotosesijas norises vietas kontekstu, var rasties vēlme šo jauno sēriju skatīt caur postkoloniālās padomju estētikas perspektīvu. Tomēr tāda lasījuma iespēja nav autora nolūks. Lakoniskais, bet emocionāli precīzais uz seju fiksāciju un pašprezentācijā balstītais dokumentālais pētījums ir saistāms ar Lipkina pastāvīgo interesi pievērsties reālā un hiperreālā konceptiem. Nolūkā atklāt vispārinātu versiju par mūsdienu globālās kultūras un sabiedrības attīstības pamata apstākļiem, Lipkins tver impulsu šķietami nejauši, gandrīz kā “izklaidībā”. Vienatnē nofotografētā ukraiņu jauniete, kas pozējusi fotogrāfa Berlīnes studijā, pilnībā izprot šo stāvokli, Lipkinam bilstot: “Tas tiešām bija tā, mēs visi bijām vienkārši pielipuši pie saviem ekrāniem.”

Iļja Lipkins (Ilya Lipkin, dz. 1982, Rīgā) ir Berlīnē dzīvojošs mākslinieks, kurš darbojas tehnoloģiju, jaunatnes un reklāmas krustpunktā. Fotogrāfu darbina laikmeta gaisotne, radot tiešu, drosmīgu un robežas izvaicājošu darbu sērijas, kas aptver mākslu un patērētāju kultūru. Lipkina prakse ir intuitīva, dinamiska, un tā sakņojas apkārtējās pasaules realitātē. Lipkins ir absolvējis Vitnijas neatkarīgo studiju programmu un viņa darbi ir izstādīti High Art, Arlā, “Svetlana” galerijā Ņujorkā, Autocenter, Hamburgas dzelzceļa stacijā – Laikmetīgajā muzejā, Berlīnes galerijās Lars Friedrich un Silberkuppe, kā arī Vīnes galerijā Nousmoules u.c. Lipkina darbi un raksti ir publicēti Texte Zur Kunst, Artforum, Periodico Magazine un citos. Mākslinieku pārstāv galerija Lars Friedrich. “YOU are the model! YOU are the majority!” ir Lipkina otrā personālizstāde Kim?, sekojot viņa personālizstādei 2017. gadā.

Izstādes kuratore: Zane Onckule

Kastings un fotosesijas producente: Evita Goze

Ieeja: bez maksas

Darba laiks: Izstāde “Lielajā dzintarā” būs skatāma līdz 23. oktobrim koncertzāles darba laikā P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00.


Atrašanās vieta:

Civita Nova 1


Organizē:

Lielais dzintars sadarbība ar Kim? Laikmetīgās mākslas centru


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Saistītie jaunumi