Kalendārs


 

LMF NOSLĒGUMS. SINFONIETTA RĪGA. VIDEO OPERA “AN INDEX OF METALS”

2. OKTOBRIS 17.00Svētdiena
2022


“Liepājas Mākslas foruma” noslēgumā valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga un poļu žilbinošā soprāna Joannas Frešeles (Joanna Freszel) izpildījumā skanēs itāļu komponista Fausto Romitelli futūristu manierē radītais meistardarbs – video opera “An Index of Metals”. Tas ir mežonīgs, abstrakts stāstījums, kuram nepiemīt operas izsmalcinātība – tas iegremdē klausītāju skaņas un gaismas transā.

Īsi pirms savas nāves itāļu komponists Fausto Romitelli kopā ar savu draugu Paolo Pačīni (Paolo Pachini), dzejnieci Kenku Lekoviču (Kenka Lèkovich), Frančesko Džjomi (Francesco Giomi) un Leonardo Romoli atdzīvināja sapni par totāli ainavisku mākslu, radot unikālu audiovizuālu opusu “An Index of Metals” jeb “Metālu indekss”.

Futūristu manierē radītā video opera apvieno žilbinošu orķestrāciju, elektrisku un psihedēlisku pasauli, balsi, kas spēlējas ar efektiem, murmina ar reverbiem, raustās megafonā, kliedz kā popzvaigzne un elektriskās ģitāras partitūru, kādu neviens “nopietns” komponists nekad nav uzrakstījis. Šo skaņu pasauli vizuālā telpā uzbur uz trim ekrāniem projicētas autonomas filmas, kas vizuāli atveido skaņu kā plūstošas gaismas kustības.

Kā pašu darbu pieteicis Romitelli: “An Index of Metals” mērķis ir pārvērst operas laicīgo formu par pilnīgu uztveres pieredzi. Tas iegremdē klausītāju kvēlojošā vielā, kas ir gan gaiša, gan skanīga plūstošu skaņu, formu un krāsu magma, raisot hipnozi, apsēstību un transu. Tas ir rituāls, līdzīgs 60. gadu gaismas šoviem vai mūsdienu reiva ballītēm, kurās telpa, caur skaņas skaļumu un vizuālo piesātinājumu, ieguvusi cietu formu. Atšķirībā no vairuma mūsdienu mūzikas, “An Index of Metals” mērķis ir pārņemt klausītāju ķermeni ar sajūtu un baudu palīdzību.”

Šo darbu izpildīs pašmāju izcilā valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga mūziķu ansamblis, kas kopā ar poļu soprānu Joannu Frešelu atklās Kenkas Lekovičas transformētā libreta mākslas valodu. Mūzika soprānam un vienpadsmit pastiprinātiem stīgu instrumentiem kontrapunkta skanējumā attīstīs “piesārņotu” tembru, taču Paolo Pačīni un Leonardo Romoli veidotās video projekcijas aizpildīs vizuālo telpu ar pārpasaulīgu atmosfēru.

Kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” sniegums trīskārt novērtēts ar valsts augstāko apbalvojumu akadēmiskajā mūzikā – Lielo mūzikas balvu, bet ar prestižo ierakstu balvu Grammy novērtēta orķestra dalība igauņu komponista Arvo Perta albuma ieskaņojumā. Orķestri raksturo jauneklīga degsme, izzināšanas prieks un vēlme atklāt neizzinātus horizontus. Jau kopš orķestra dibināšanas 2006. gadā tā mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Normunds Šnē. “Sinfonietta Rīga” mūziķi ir gados jauni, erudīti un radošām idejām apveltīti mākslinieki. Tie ar neatslābstošu aizrautību turpina izzināt I un II Vīnes Klasicisma skolas muzikālo mantojumu, arvien saviem klausītājiem aktualizē 20. gs. muzikālos fenomenus un stilu novirzienus, meklē spilgtas parādībās mūsdienu mūzikas pasaulē.

Joanna Frešele (Joanna Freszel) ilgus gadus koncertē ar labākajiem Polijas kameransambļiem un simfoniskajiem orķestriem. Viņa ir specializējusies laikmetīgās mūzikas interpretācijā, tostarp G. Krumba, G. Ligeti, A. Pērta, R. Haubenstoka-Ramati un P. Mikietina skaņdarbos. Līdzās jaunākajai mūzikai viņa veiksmīgi izpilda arī baroka, klasikas un romantisma repertuārus. Joanna Frešele ir saņēmusi daudzus prestižus apbalvojumus un atzinības vokālajos konkursos Polijā un ārvalstīs. Joanna Frešela ir autore arī izglītības programmām, piemēram, poGŁOSka [DZIRDESrunāšana] and samoŚPIEW [pašDZIEDĀŠANA], kas aplūko interesantākās mūsdienu vokālās mākslas un balss izglītības parādības.

Programmā:
Fausto Romitelli
“An Index of Metals”, video opera soprānam, ansamblim, multimediju projekcijai un elektronikai

Video:

Piedalās:
Joanna Frešela (Joanna Freszel), soprāns
Sinfonietta Rīga mūziķu ansamblis
Normunds Šnē, diriģents

Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 6 gadu vecumam var netikt ielaisti.

Apmeklē vairākus “Liepājas Mākslas foruma” pasākumus par izdevīgākām cenām. Piedāvājums darbojas, iegādājoties biļetes uz dažādiem koncertiem: 

  • 1 koncerts = standarta cena

  • 2 koncerti = 1 biļete par 10 eiro*

  • 3 un vairāk koncerti = 1 biļete par 7 eiro*

    *Atlaides nesummējas. Piedāvājums pieejams, iegādājoties biļetes “Biļešu paradīzes” klātienes kasēs visā Latvijā.
Atrašanās vieta:

Lielā zāle


Pasākuma ilgums:

17.00-17.50 / ~ 50min


Biļetes:

15.00 eiro. Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta.


Organizē:

Lielais dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Atlaides:

  • Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
  • Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
  • Ģimenes biļetes 1 vai 2 pieaugušie + 2 bērni (vai vairāk) – 25%
NB. Apmeklējot koncertu, apmeklētājam ir jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:
  • 10-29 personas – 20%
  • 30 un vairāk personas -25%


Saistītie jaunumi