Kalendārs


 

MENDELSZONS UN RAVELS. KAMERMŪZIKAS ELEGANCE

8. DECEMBRIS 15.00Svētdiena
2024

Biļetes no: 10 €

Koncertsērija “PERSONĪGI”

Gada noslēgumā koncertzālē viesosies trīs augstākās klases kamermūziķi, kurus zina un gaida visā Eiropā. Vijolnieks Florians Donderers, čelliste Tanja Teclafa un pianiste Kiveli Derkena īpaši Liepājai gatavo programmu ar Morisa Ravela Klaviertrio un Fēliksa Mendelszona Otro klaviertrio. Kā pārsteigumu klausītājiem mūziķi iecerējuši atskaņot arī kāda latviešu komponista opusu.

Florians Donderers ir ģeniāls kamerorķestru koncertmeistars jeb pirmā vijole, kaislīgs kamermūziķis, aizrautīgs meistarklašu vadītājs. Viņš labi pazīstams Latvijas mūziķiem, bijis ilggadējs koncertmeistars vienam no pasaules labākajiem kamerorķestriem – “Brēmenes Vācu kamerfilharmoniķiem”, aktīvi sadarbojies ar Pāvo Jervi un Igaunijas Festivāla orķestri. Bieži uzstājas kameransamblī ar dzīvesbiedri, izcilo un daudzpusīgo čellisti Tanju Teclafu, un pēdējā laikā viņiem pievienojas jaunā pianiste, uzlecošā kamermūzikas zvaigzne, dinamikas, štrihu un noskaņu perfektā pārvaldniece Kiveli Derkena

“Mēs jau ilgu laiku spēlējam kopā visdažādākajos sastāvos. Lieliskā pianista Larsa Fogta dibinātajā kamermūzikas festivālā mēs ar Tanju spēlējam jau daudzus gadus. Tāpat arī Kiveli, kura savulaik bija Larsa protežē. Viņa ir apbrīnojama pianiste, kurai piemīt enerģijas pārpilnība, vieglums un dzirksts. Mendelszona un Ravela trio ir uzrakstīti ar milzīgu eleganci un virtuozitāti. Tajā pašā laikā tie nav pompozi. Tā ir tīra un godīga, spirdzinoša un komplicēta mūzika, kas dziļi aizskar dvēseli. Ideāli piemērota šai mūziķu komandai,” par sadarbību šajā programmā izsakās Florians Donderers.

Kopīgi koncerti aizvadīti gan Londonas Vigmora zālē, gan Ņujorkas Kārnegī zālē. Kritiķi augsti vērtējuši mūziķu spēju paust fascinējošu izpausmes brīvību, emocionālu dziļumu un ciešu savstarpējo mijiedarbi. 

Morisa Ravela Trio laminorā komponēts 1914. gadā īsi pēc I Pasaules kara sākšanās un īsi pirms tam, kad Ravels brīvprātīgi kļuva par kara medmāsas asistentu. Šajā skaņdarbā ir ievērojams komponista dzimtās basku zemes folkloras iespaids. Trio otrajā daļā, ko sauc Pantums, Ravels tiecies iemiesot skaņās pantumu jeb malaiziešu vārsmu formu, kur viena četrrindu panta otrā un ceturtā rinda atkārtojas nākamajā pantā kā pirmā un trešā rinda, visa dzejoļa pirmā un pēdējā rinda ir viena un tā pati, šis pants bija visai populārs franču un arī angļu romantiķu dzejā. Dzīvesprieka pilna mūzika, gaiši vitāla un instrumentālistu saspēlē asprātīga.

Fēliksa Mendelszona Otrais klaviertrio komponēts 1845. gadā, veltīts labam draugam, komponistam, vijolniekam Luī Šporam un dāvināts karsti mīļotajai māsai Fanijai Mendelszonei dzimšanas dienā. Klasicisma gaismas caurstrāvota mūzika, te saviļņojoši trauksmaina, te apgaroti skaista.  

Oponējot dažiem 19. gadsimta pirmās puses mūzikas lauku nepārzinošiem kritiķiem, kas sājā tonī vēsta, ka “mūzikas zelta laiki esot pagājuši”, Mendelszona vienaudzis un tuvs draugs Roberts Šūmanis pārliecinoši apgalvo: “Mendelszons ir 19. gadsimta Mocarts, spožākais no mūziķiem, – viņš skaidri uztver laikmeta pretrunas un ir pirmais, kas spēj tās nogludināt.” Vitālā, smalki izstrādāta mūzika ir apliecinājums tam, ka Šūmaņa apgalvojums nav pārspīlējums.

Raksturīgi “Lielā dzintara” koncertsērijai “Personīgi” – pēc koncerta 2. stāva galerijā iespēja tikties ar mūziķiem neformālā gaisotnē, lai aprunātos par viņu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem. 

Piedalās: 

Florians Donderers (Florian Donderer), vijole

Tanja Teclafa (Tanja Tetzlaff), čells

Kiveli Derkena (Kiveli Dörken), klavieres

Koncertsērijas “Personīgi” 2024. gada rudens sezonas citi notikumi:


Orests Silabriedis iepazīstina ar koncertsērijas "Personīgi" rudens sezonas notikumiem

Atrašanās vieta:

Kamerzāle


Pasākuma ilgums:

15.00-16.20 / ~ 1h 20min / 2 daļas


Biļetes:

No 10,00 eiro

Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta.

Ieteicamais vecums: 7+ 


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds


Atlaides:

  • Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%

  • Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%

  • Goda ģimenes apliecības (“3+ Ģimenes kartes”) vai LT (“Šeimos kortelė”), vai EST (“Perekaart”) īpašniekiem – 25%

NB: apmeklējot koncertu, apmeklētājam jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:

  • 10–30 personas – 20%

  • 30 un vairāk personas – 25%


Saistītie jaunumi