Kalendārs


 

OPERAS TRADĪCIJA LIEPĀJĀ. PERSONĪBAS UN LIKTEŅI. Dzintara muzikālo sarunu klubs

11. OKTOBRIS 18.00Otrdiena
2022


Lekciju vada mākslas doktore Vēsma Lēvalde

Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA) un fondu “Uniting History” turpina 2021. gadā iesākto izglītojošo sarunu ciklu “Dzintara muzikālo sarunu klubs”, kurā interesenti papildināja zināšanas par Eiropas un pasaules mūzikas vēsturi. Šogad lekciju ciklā atklāsim dažādas likumsakarības kultūrā un komponistu dzīvē no Latvijas mūzikas vēstures kopā ar mūsu valsts izcilākajiem muzikologiem, mākslas pētniekiem un praktiķiem.


Ar padziļinātu ieskatu Liepājas operas vēsturē klausītājus iepazīstinās Liepājas mūzikas un radošās dzīves vēsture pētniece, teātra zinātniece Vēsma Lēvalde. Balstoties uz pašas veiktajiem pētījumiem, lektore klausītājus iepazīstinās ar Liepājas operas priekšvēsturi, kur savijusies vācu un krievu muzikālā tradīcija ar latviešu nacionālās atmodas izpausmēm. Ieskicējot kultūrvēsturisko fonu, lektore ļaus klausītājiem no jauna izdzīvot Liepājas operas māksliniecisko uzplaukumu 20. gadsimta 20. un 30. gados, kad publikai bija iespēja dzirdēt izcilus solistus gan viņu karjeras sākumā, gan briedumā. Operas darbību periodiski ietekmēja arī politiskie notikumi,  tostarp Otrais pasaules karš. Okupācijas režīmi nozīmēja gan repertuāra cenzūru, gan arī personāla izmaiņas. Mākslinieku dzīvesstāsti atklās okupāciju destruktīvo un represīvo dabu, kā arī iezīmēs operas tradīcijas apsīkuma iemeslus padomju periodā, kad par spīti atbalsta trūkumam atkal un atkal tika veidoti operu iestudējumi, cenšoties  Liepājā  atjaunot kādreizējo skatuves mākslas dažādību.

“Dzintara muzikālo sarunu klubs” ir platforma kopīgām sarunām, diskusijām un viedokļu apmaiņai, kurā aicināti iesaistīties gan kaislīgi melomāni, gan aizrautīgi mākslas baudītāji, gan zinātkāri studenti un ieinteresēti entuziasti. 


Muzikālo sarunu klubu ikviens interesents var apmeklēt gan klātienē
koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan attālināti, skatoties lekciju digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. Dalība: bez maksas.

Cikla tikšanās reizēs klausītājiem būs iespēja sastapties gan ar mūzikas un mākslas pētniekiem, gan praktiķiem, uzklausot stāstus un iepazīstot īpaši izmeklētus audio un video materiālus. Lekciju programmu veidojusi muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas lektore Baiba Kurpniece.


Pēc astoņu lekciju cikla noslēguma, dalībniekiem, kuri būs piedalījušies vismaz piecās lekcijās, būs iespēja saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos. Apliecinājumu varēs saņemt tikai tie apmeklētāji, kuri pirms lekcijas reģistrējušies klātienes vai tiešsaistes apmeklējumam.

INFORMĀCIJA KLĀTIENES APMEKLĒTĀJIEM:

  • Lai reģistrētu dalību klātienes apmeklējumam, aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru, rakstot uz e-pastu: info@lielaisdzintars.lv vai zvanot pa tālr: 634 24 555. Darba laiks: P.-Pk. 11.00-17.00, S.-Sv. 10.00-15.00.

INFORMĀCIJA TIEŠRAIDES SKATĪTĀJIEM: 

  • Skatītājus, kuri vēlas saņemt apliecinājumu par kursa noklausīšanos, aicinām aizpildīt pieteikuma veidlapu šeit: https://bit.ly/dzintara-sarunu-klubs-2. Videolekcija būs vērojama tikai tiešraidē digitālajā platformā www.digitalaisdzintars.lv. “Digitālā dzintara” reģistrētajiem lietotājiem būs iespēja uzdot savus jautājumus “tērzētavā”. Lai kļūtu par reģistrētu lietotāju, nospiediet šeit.

  • Lekcijas tiešraidi dalībnieki bez iepriekšējas reģistrācijas var skatīties šeit: www.digitalaisdzintars.lv


LEKCIJU PLĀNS*

I SEMESTRIS

11. oktobris | otrdiena | 18.00

Operas tradīcija Liepājā. Personības un likteņi

Lektore: Vēsma Lēvalde

22. novembris | otrdiena | 18.00

Livonijas mūzika viduslaikos un reformācijas turbulencēs

Lektors: Guntars Prānis


13. decembris | otrdiena | 18.00

Mūzika 18. gadsimtā: Kurzemes hercogistē, Rīgā un Liepājā

Lektors: Māris Kupčs


*Informācija par nākotnē plānotajām lekcijām tiks papildināta drīzumā.Atrašanās vieta:

Kamerzāle


Pasākuma ilgums:

18.00-19.30 / ~ 1h 30 min


Organizē:

Lielais dzintars sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība, fonds “Uniting History” un Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” atbalsta biedrība


Saistītie jaunumi