Kalendārs


 

SŪFIJU RITUĀLI UN VIRPUĻOJOŠIE DERVIŠI

25. MARTS 19.00Sestdiena
2023


“Pasaule Lielajā dzintarā” / Sīrija

Koncertsērijā “Pasaule Lielajā dzintarā” pirmo reizi iepazīsim miera, mīlestības un cieņas vēstošo sūfiju filozofiju, liturģiju un rituālus, kas ved gluži meditatīvā un pārpasaulīgā ceļojumā tuvāk dievišķajai apziņai.Šajā pieredzē ar apmeklētājiem dalīsies viens no pasaulē labākajiem arābu klasiskās mūzikas ansambļiem “Al Kindi” kopā ar Damaskas virpuļojošajiem dervišiem.

Cienījamie apmeklētāji! Informējam, ka Ramadāna dēļ koncerts sāksies plkst. 19.15.

Sūfisms ir islāma ticības virziens un prakse, kas uzskata, ka patiesību par dievišķo mīlestību un zināšanas iespējams iegūt, veidojot tiešu, personisku pieredzi ar Dievu. Par pirmajiem sūfijiem tiek uzskatīti 8. gadsimta beigās un 9. gadsimta sākumā Irākā un Sīrijā dzīvojošie askēti. Viņu ticības pamatā svarīgākā ir garīgā attīstība; sūfijus interesē Korāna alegoriskā jēga – viņi rakstītajā tekstā meklē apslēptas nozīmes.  

Sīrijas galvaspilsēta Damaska ir viens no galvenajiem islāma centriem, bijusī Omeijādu dinastijas galvaspilsēta un posms svētceļojumā uz Meku. Gaidāmajā koncertprogrammā kopā ar ansambli “Al Kindi” un Damaskas virpuļojošajiem dervišiem klausītāji iepazīs sūfiju reliģiskās dziesmas un dervišu samas rituālu, kas pēc būtības ir muzikāli plastisks un dziļi meditatīvs dievkalpojums.

“Al Kindi” jau 40 gadus apvieno izcilus instrumentālistus un dziedātājus no Sīrijas, Ēģiptes un Tunisijas, kuru mērķis ir klausītājiem visā pasaulē atklāt savas senās kultūras izkopto un daudzveidīgo mākslas valodu. Ansambļa repertuārā ietilpst gan garīgās, gan laicīgās mūzikas piemēri, gan sen aizmirsti skaņdarbi, kuru interpretēšana ir pa spēkam tikai augstākās raudzes izpildītājiem.

Līdzās sūfiju sakrālajai mūzikai, uz Liepājas koncertnama skatuves pieredzēsim virpuļošo dervišu rituālu. Derviši ir sūfisma askēti jeb mūki, kuri ziedo sevi pilnveidei un palīdzībai citiem, atmetot visu laicīgo un materiālo. Atšķirībā no kristiešiem, viņiem ir tiesības dibināt ģimeni – šī mācība un ceremoniālās prakses paaudžu paaudzēs tiek nodotas no tēva dēlam.

!Pirms koncerta, plkst. 18.00 koncertzāles “Lielais dzintars” publiskajā zonā apmeklētāji aicināti piedalīties izzinošā sarunā, kurā būs iespēja tuvāk iepazīt sūfiju filozofiju un rituāla norisi – simbolisko un praktisko nozīmi kustībām, skaņām un žestiem. Sarunu vadīs mākslas doktors, Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas emeritētais profesors un pasaules mūzikas pētnieks Boriss Avramecs. Dalībniekiem būs iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus.

Griežoties ap savu asi, viņi labo roku paceļ pretim debesīm, lai uztvertu Allāha svētību, kamēr kreisās rokas delna tiek vērsta pret zemi, atdodot debesu svētību apkārtējiem cilvēkiem un zemei. Šajā dejā derviši iekļūst dziļi meditatīvā stāvoklī un koncentrējas uz augstāko mīlestības formu, pazaudējot savu laicīgo ego.

Ansambli “Al Kindi” 1983. gadā dibinājis franču mūziķis, muzikologs un kanuna virtuozs Žiljēns Džalāls Edins Veiss (Julien Jalal Eddine Weiss (1953 – 2015)) ar mērķi saglabāt un popularizēt arābu klasisko mūziku. Ansamblis tiek uzskatīts par žanra pamatlicējiem, radot gan uzstāšanās, gan muzicēšanas kultūru, kurai seko arī jaunās paaudzes tradicionālās mūzikas izpildītāji. “Al Kindi” sadarbojušies ar labākajiem Sīrijas, Irākas un Turcijas dziedātājiem un uzstājušies uz izcilākajām skatuvēm Eiropā, Jaunzēlandē, Brazīlijā, Singapūrā, ASV, to skaitā Ņujorkas Kārnegī zālē. Viņi regulāri uzstājas Parīzes prestižajā “Pilsētas Teātrī” (Theatre de la Ville), Arābu Pasaules institūtā, Fēzas garīgās mūzikas festivālā, Bālbekas festivālā u. c.

Sama rituālu redzēsim virpuļojošo Damaskas dervišu Hātima al Džamāla (Hatem Al-Jamal)un Hišama al Hatiba (Hicham Al-Khatib) izpildījumā, kuri pieder pie senās virpuļojošo dervišu tradīcijas – Mevlevī ordeņa. Kopā ar ansambli “Al Kindi” Hātims al Džamāls ir piedalījies tūrēs kopš 1994. gada.

Piedalās:


Ansamblis “Al Kindi”:

Šeihs Hameds Daūds (Sheikh Hamed Daoud), vokāls

Zijāds KAdi Amins (Ziad Kadi Amin), niedru flauta (ney)

Ādils Šamsuddīns (Adel Shams El Din), arābu tamburīns (riqq) jeb perkusijas

Muhammads Kadri Dalāls (Mohamed Qadri Dalal), ūds jeb arābu lauta

Hadidža al Afrita (Khadija El-Afritt), kanuns

Diā Daūds (Diaa Daoud), dzejas deklamētājs (munshid)

Solīmans Daūds(Solieman Daoud), dzejas deklamētājs (munshid)

Damaskas virpuļojošie derviši:

Hātims al Džamāls (Hatem Al-Jamal), dervišs

Hišams al Hatibs (Hicham Al-Khatib), dervišs

Romēns Fridmāns (Romain Frydman), skaņu režisorsKoncertzālē "Lielais dzintars" pirmoreiz piedzīvosim sūfiju mūziku un virpuļojošo dervišu rituālus!

Atrašanās vieta:

Lielā zāle


Pasākuma ilgums:

19.00-20.30 / ~ 1h 30 min


Biļetes:

Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 5 gadu vecumam var netikt ielaisti.


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība un Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Atlaides:

  • Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%

  • Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%

  • Ģimenes biļetes 1 vai 2 pieaugušie + 2 bērni (vai vairāk) – 25%

NB.  Apmeklējot koncertu,  apmeklētājam ir jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:

  • 10-29 personas – 20%

  • 30 un vairāk personas – 25%


Saistītie jaunumi