Kalendārs


VERONIKAS SIMOŅENKOVAS IZSTĀDE “KOPĀ AR UKRAINU”

27. JANVĀRIS - 15. APRĪLISPiektdiena
2023


Attēlos redzamie Ukrainas cilvēki ir kara bēgļi. Daži no teju četrdesmit tūkstošiem, kas patvērušies Latvijā kopš Krievijas sāktā kara. Fotogrāfes Veronikas Simoņenkovas Ukrainas kara bēgļu foto sērija “Kopā ar Ukrainu” tapusi desmit dienu laikā mākslas stacijā “Dubulti”. Viņi fotografēti īpašā vidē – Šveices mākslinieka Tomasa Hiršhorna radītajā telpā, kas aizvadītā gada vasarā pārvērta mākslas staciju par simbolisku patvērumu – “ART = SHELTER”. Tajā katrs apmeklētājs bija aicināts kaut ko radīt, izteikt un pievienot.

Fotogrāfe vēlējās parādīt ukraiņus tādus, kādi viņi ir – domīgi, satraukti, bēdīgi, jo tieši tā Ukrainas kara bēgļi šobrīd jūtas. Vislabprātāk ukraiņiem patika fotografēties tieši pie kāda ar aerogrāfu uzgleznota, simboliska kara / miera tēla, kuru radījusi ukraiņu māksliniece. Izstāde, kas skatāma Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” 2. stāvā, aicina pamanīt un nepalikt vienaldzīgiem, bet sniegt atbalstu un palīdzēt Ukrainas ļaudīm.

Veronikas Simoņenkovas Ukrainas bēgļu portretus raksturo ģimenes albuma raibums, sirsnība un optimisms. Par spīti apstākļu traģismam cilvēki nefotografējas ar drūmām sejām. Līdzīgi kā privātos attēlos no Pirmā vai Otrā pasaules kara, arī šajā fotosērijā ir dzīves apliecinājums. Bērni rotaļājas, pusaudži sapņo un pielaiko lomas, bet pieaugušie turpina mīlēt dzīvi. Karš ir konteksts, kas akcentē cilvēcības trauslumu un brīnumaino spēku. Ir redzamas pašu portretējamo vēlmes, kā sevi parādīt. Un ir redzams autores profesionālais stils strādāt ar situācijas improvizāciju, lai sasniegtu modeļa psiholoģisko brīvību un noķertu to gaismas, telpiskā rakursa un rakstura niansi, kas aizved tālāk par pašreizējo brīdi.

Fotosērija “#KopāArUkrainu. Ukrainas kara bēgļi Latvijā” dokumentē mūsu laiku ar baiso Ukrainas karu un reizē piešķir konkrētu cilvēcisku dimensiju augstajiem vārdiem no politiskajām tribīnēm par varonīgo ukraiņu tautu, kas visai pasaulei apliecina nelokāmu gribu dzīvot savā brīvā, demokrātiskā valstī un ar neuzvaramu sīkstumu stājas pretī krievu agresijai. Mēs esam kopā ar Ukrainu. Mēs gribam, lai Ukraina uzvar karā un tai palīdzam.

24. februārī izstāde tiks papildināta ar jaunām fotogrāfijām, kurās iemūžināti Liepājā dzīvojošie Ukrainas bēgļi. 

Veronika Simoņenkova (1987) ir jūrmalniece, profesionāla fotogrāfe jau 13 gadus. Fotogrāfijās pievēršas portreta žanram, foto mirkļos iemūžinot cilvēka emocijas un izjūtas. Fotogrāfei tuvs arī reportāžas žanrs, kur vajadzīga ātra reakcija un svarīgi “noķert” īsto, neatkārtojamo, vienreizējo mirkli. Kopš 2015. gada ir fotostudijas “Aspazija” biedre. Šajā gadā tiek atklāta arī fotogrāfes pirmā personālizstāde “Diāna” Jūrmalas muzejā. Savas fotogrāfijas 2016. gadā izstādījusi arī Preiļu novada Kultūras centrā un Daugavpils novada Kultūras centrā. Piedalījusies arī grupu izstādēs, tostarp “Gada balva fotogrāfijā 2013” Rīgā, Jāņa Gleizda piemiņas fotoplenēra darbu izstādē Rēzeknē, izstādē “Inta un Imants Ozoliņi” fotostudijas “Aspazija” izstāžu zālē, Jūrmalas Kultūras centrā, Krāslavā, Daugavpilī, Preiļos, Alberta Kronenberga Slokas bibliotēkā. Piedalījusies jauno autoru projektā “Tagadismi un runas par formu” Mākslas stacijā “Dubulti” T. Hiršhorna iniciētā projekta “ART = SHELTER” | “MĀKSLA = PATVĒRUMS” ietvaros (2022).

Projekta idejas autore un kuratore: 
Inga Šteimane

Ieeja: bez maksas

Darba laiks: P.-Pk. 11.00–17.00, S.-Sv. 10.00–15.00


Atrašanās vieta:

Koncertzāles “Lielais dzintars” 2. stāva publiskā zona


Organizē:

SIA Lielais Dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība


Saistītie jaunumi