Jaunumi


 
 
 
 
 
 

Mūsdienu ģēnijs Jērgs Vidmanis, “Sinfonietta Rīga” un Inga Kalna uzstāsies Liepājā

24. JANVĀRIS

2024


2. februārī plkst. 19.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” un 3. februārī plkst. 19.00 Lielajā Ģildē savu trīs gadu sadarbību ar Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskā partnera statusā aizsāks pasaulslavenais vācu klarnetists, komponists un diriģents Jērgs Vidmanis. Abu inaugurācijas koncertu programmā iekļauta vācu romantisma laikmeta komponista Fēliksa Mendelszona hrestomātiskā “Reformācijas simfonija” un paša Vidmaņa aizrautīgu meklējumu caurstrāvotās kompozīcijas, kuru lasījumos piedalīsies arī Latvijā allaž gaidītā operdziedātāja Inga Kalna.

Pirms koncerta Liepājas koncertzālē no plkst. 18.00 līdz 18.30 apmeklētāji aicināti piedalīties pirmskoncerta sarunās mākslas telpā “Civita Nova”. Sarunas būs par laikmetīgo mūziku, Latvijas mūziku un mūziķiem pasaules kontekstā, mūzikas lomu mūslaiku cilvēka dzīvē u. c. Par šīm tēmām runās muzikoloģe, “Sinfonietta Rīga” mākslinieciskā producente Baiba Kurpniece,koncertzāles “Lielais dzintars” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons. Sarunas vadīs koncertzāles mākslinieciskais vadītājs Orests Silabriedis.

Intriģējošs un neparasts – Jērgs Vidmanis ir viens no mūsulaika spožākajiem un daudzpusīgākajiem māksliniekiem, kurš ar vienlīdz lielu aizrautību virtuozi pārvalda klarnetes spēli, rada savu mūziku un stājas pie diriģenta pults. Nākamos gadus šis harismātiskais mūziķis veltīs darbam arī ar “Sinfonietta Rīga”, māksliniecisko lidojumu paceļot pretī jauniem horizontiem, periodiski, taču atkārtoti un regulāri, nodrošinot sadarbību ar orķestri un turpinot jau 2014. gadā iesākto saspēli.

Izglītojies Vācijā un talantu kalvē Džuljarda Mūzikas skolā Ņujorkā, nu savu mūziķa karjeru vada muzicējot kopā ar pasaules redzamākajiem orķestriem, sadarbojoties ar izcilākajiem diriģentiem un savu enerģiju nododot tālāk jaunajiem mūziķiem. Viņa radošā ikdiena ir aizņemta, spraiga un vienmēr kustībā – mēģinājumi un koncerti visā pasaulē, viņš vienmēr ir gaidīts kā rezidējošais mākslinieks gan Berlīnes Filharmonijā, gan Zalcburgas Festivālā, gan Elbas Filharmonijā.

Elbas Filharmonijas goda ērģelniece Iveta Apkalna par Jērgu Vidmani saka: “Jērgs ir apgarots, Jērgs ir aplaimots, un Jērgā mājo ārkārtīgi liela labestība. Jērgs ņem mūs savā ceļojumā līdzi un grib teikt, ka mūzika patiešām izglābs pasauli.” Savukārt, The Guardian Jērgu Vidmani raksturo ar vārdiem: “Tas, kas viņu kā mūziķi vērš tik neatvairāmu, ir krietnā deva tīra prieka itin visā, ko viņš dara.” Viņa siltais acu skats un īpašās, neatkārtojamās mūzikas zināšanas aizrauj ikkatru, kuram ir laime savā ceļā Jērgu Vidmani satikt.

Inaugurācijas koncertiem izvēlēta kontrastējoša programma, tajā iekļaujot gan paša Vidmaņa komponēto “Fūgas mākslu” (Versuchüber die Fuge) soprānam, obojai un kamerorķestrim, gan Fēliksa Mendelszona apjomīgo un reti atskaņoto Piekto simfoniju reminorā op. 107 (“Reformācijas”). Šīsimfonija reiz rakstīta, atzīmējot Augsburgas Konfesijas trīssimtgadi, kura mainīja protestantu baznīcas likteni, oficiāli nodibinot luterāņu baznīcu.

Īpaši neparasts ir trešais programmas skaņdarbs, kurā savijies abu vācu mūzikas dižgaru skaņu raksts, spītējot gadsimtu laika ritumamun atstatumam. Kompozīcija Andante no Sonātes klarnetei un klavierēm ir Jērga Vidmaņa aranžija Fēliksa Mendelszona skaņdarbam. Šo aranžiju Vidmanis bija ilgstoši iecerējis tās liriskuma un maigās melodijas savaldzināts.

Koncertu īpašais viesis būs latviešu soprāns Inga Kalna, kuras maigais un virtuozi pakļāvīgais balss tembrs ne reizi vien jau priecējis klausītājus “Sinfonietta Rīga” koncertos. Inga Kalna ir viena no tiem retajiem Latvijas mūziķiem, kura ieguvusi “Lielo mūzikas balvu” trīs reizes, kā arī tiekaugsti novērtēta neskaitāmos operas uzvedumos Latvijā un pasaulē. Spilgtais latviešu soprāns šobrīd regulāri uzstājas Vācijā, Šveicē un reizumis atgriežas arī Latvijas Nacionālajā operā un baletā. Inga Kalna ir izcila savās baroka, klasicisma un romantiskās mūzikas interpretācijās, erudīta mūziķe ar plašām zināšanām mūzikas vēsturē.

Šogad Jērgs Vidmanis Latvijas publiku uzrunās vēl vairākas reizes – gan kā diriģents, gan kamermūziķis un solists. Mākslinieciskās vadības grožus viņš pārņems par tradīciju kļuvušajos Zuzeum “Vasaras vakara kamermūzikas” koncertos, bet īpaši Volfganga Amadeja Mocarta daiļradei veltītajā programmā Vidmanis pie Latvijas klausītājiem atkal atgriezīsies novembrī.

Koncertu Liepājā ar Liepājas pašvaldības atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lvun koncertzāles informācijas centrā.

Uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00–17.00, sestdienās,svētdienās: 10.00–15.00. Tālrunis: +371 634 24 555, e-pasts: info@lielaisdzintars.lv.

Jērgs Vidmanis, "Sinfonietta Rīga" un Inga Kalna koncertēs Liepājā un Rīgā!

Saistītie pasākumi


FEBRUĀRIS