Jaunumi


Seni instrumenti dažādos laikmetos – Liepājā uzstāsies Ēriks Bosgrāfs un Ieva Saliete

09. OKTOBRIS

2023


Pasaules labākais blokflautists Ēriks Bosgrāfs (Erik Bosgraaf) un virtuozā klavesīniste Ieva Saliete svētdien, 15. oktobrī, plkst. 15.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” kamersērijā “Personīgi” klausītājiem piedāvās izdomas bagātu kamermūzikas programmu, kurā skanēsplašākam lokam nezināma senā mūzika, baroka dižmeistaru un mūsdienu komponistu darbi. Koncertu būs iespējams baudīt arī tiešraidē platformā www.digitalaisdzintars.lv.

Koncertā abu mūziķu senie instrumenti izskanēs dažādu laikmetu kamermūzikas darbos. Tie būs reti dzirdētu Itālijas, Spānijas un Nīderlandes 16. un 17. gs. meistaru – Džovanni Basāno, Bartolomē de Selma i Salaverdes un Filipusa van Vihela – darbi un vācu vēlā baroka ģēniju Georga Filipa Tēlemaņa un Johana Sebastiāna Baha opusi. Pavisam jaunas krāsas blokflautas un klavesīna skanējumā ienesīs īsas ekspedīcijas laikmetīgajā mūzikā, kur abi mūziķi eksponēsies solistu ampluā.

Ievas Salietes solo atskaņojumā skanēs šī gada lieljubilāra Ģerģa Ligeti fantastiski aizraujošais “Continuum” klavesīnam un Ievai Salietei rakstītais populārā ģitārista un komponista Matīsa Čudara jaundarbs “Thread” jeb “Pavediens”, kas 2023. gada pavasarī pirmatskaņots Amerikas Savienotajās Valstīs.

“Tevī iekšā ir dzinulis. Tas tev ausī čukst, ko darīt. Tev ārā ir pasaule, kura dzenas nez pēc kā. Tā čukst, runā un nereti kliedz par to, ko tā grib, lai tu tās labā dari. Brīžam tas notiek tik skaļi, ka dzinuli sadzirdēt kļūst pagrūti. Bet tas vienmēr tur ir un, kad nepieciešams, atgādina par sevi. Iedvesmojoties no Viljama Steforda dzejoļa “The Way It Is”, skaņdarbs ir par šo dzinuli jeb pavedienu, kurš kā plāns, trausls diedziņš satur kopā cilvēka individuālo, unikālo dzīvi,” savu jaundarbu raksturo Čudars.

Laikmetīgi valdzinošu blokflautas solo klausītājiem savā meistarīgajā interpretācijā piedāvās Ēriks Bosgrāfs, atskaņojot itāļu hedoniskā intelektuāļa Lučāno Berio un Bosgrāfa tautieša Villema Jetsa daiļrades paraugus.

VIDEO ieskats Ērika Bosgrāfa un Ievas Saliets kamermūzikas programmā: https://youtu.be/VHdsOfWCBR4 

Ēriks Bosgrāfs ir blokflautists un muzikologs, pasaulē atzīts un nacionālām balvām apbalvots solists un kamermūziķis, viens no pasaulē virtuozākajiem blokflautistiem. Jūtas vienlīdz brīvi gan agrīnajā, gan modernajā mūzikā – viņš improvizē, spēlē džezu, izmanto elektroniku un veido sadarbības arī citās mākslas jomās, piemēram, kinematogrāfijā. Sadarbojies ar simfoniskajiem orķestriem visā pasaulē, kā solists un arī diriģents. Viņš ir blokflautu kolekcionārs, parasti ceļo ar vismaz 10 instrumentiem. Bosgrāfs ir viesprofesors Krakovas Mūzikas akadēmijā, Amsterdamas konservatorijā un Tsing Hua universitātē Taivānā; meistarklases pasniedz visā pasaulē. 2009. gadā saņēmis Borleti-Buitoni fonda balvu, 2011. gadā — Nīderlandes Mūzikas balvu.

Klavesīnistes Ieva Saliete ir spilgta soliste un iejūtīga kamermūzikas partnere, kuras interešu lokā ir gan viduslaiku mūzika klavicimbalai, gan klavesīna repertuārs, gan āmuriņklavieres, gan mūsdienu mūzikas izaicinājumi. Koncertē Eiropas lielākajās koncertzālēs, sadarbojoties ar tādiem kolektīviem kā “Freiburger Barockorchester”, “Kammerorchester Basel” un solistiem Ēriku Bosgrāfu, Hanu Blažikovu, Rominu Lišku, Čečiliju Bartoli, Serdžio Acolīni, Doroteju Oberlingeri, Nuriju Riālu, u. c. Saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2017 “Par izcilu darbu ansamblī”, Latgales Kultūras gada balvu Boņuks par dziesmugrāmatu “Zalta Puče” (2018) un prestižo Vācijas mūzikas industrijas ierakstu balvu “Opus Klassik” (Echo Klassik) “Les Passions de l'Ame” sastāvā par CD “Variety” (2020).

Raksturīgi koncertsērijai “Personīgi” – apmeklētājiem pēc koncerta būs iespēja koncertzāles 2. stāva galerijā tikties ar mūziķiem neformālā gaisotnē, lai aprunātos par mūziķu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem. Pēckoncerta sarunas atbalsta mazumtirdzniecības veikalu tīkls “SPAR Latvija”.

Koncertus ar Liepājas pašvaldības un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Plašāka informācija atrodama vietnē www.lielaisdzintars.lv. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lvun koncertzāles informācijas centrā.

Uzziņām aicinām sazināties ar koncertzāles informācijas centru. Darba laiks: no pirmdienas līdz piektdienai: 11.00–17.00, sestdienās, svētdienās: 10.00–15.00. Tālrunis: +371 634 24 555, e-pasts: info@lielaisdzintars.lv.

Ēriks Bosgrāfs un Ieva Saliete "Lielajā dzintarā" uzstāsies ar virtuozu programmu cauri laikiem

Saistītie pasākumi


DECEMBRIS