Jaunumi


 
 
 
 
 
 

Sutartiņu dziedājumu un dejas izrāde “Satikt” ieņems Liepājas klubu “Kursa”

08. AUGUSTS

2023


Apvienības “IevaKrish” laikmetīgās dejas izrādes “Satikt” pamatā ir lietuviešu tradicionālie sutartiņu (“sutartines”) dziedājumi. Izrāde iemantojusi augstu skatītāju atzinību citviet Latvijā un 30. septembrī plkst. 15.00 “Liepājas Mākslas foruma” ietvaros to būs iespēja redzēt un dzirdēt savdabīgā atmosfērā un telpā – Liepājas leģendārajā klubā “Kursa”.

“Sutartines” tulkojumā no lietuviešu valodas nozīmē “satikties”, “labi satikt” un tieši par to arī ir šī izrāde. Divu mākslas formu – dziesmas un dejas – satikšanās vienā performancē. Izrādē saskaņotā izpildījumā telpu piepilda iekļaujoša horeogrāfija, kustīga skaņa un dziedājumi, kuros vairākas balsis vieno atšķirīgas melodijas dažādos skaņu augstumos.

Šie UNESCO nemateriālajā kultūras mantojumā iekļautie polifoniskie dziedājumi ir pasaulē unikāli. Lietuvas Ziemeļaustrumos tos ikdienā aktīvi praktizēja līdz pat 20. gs. pirmajai pusei, taču mūsdienās šo tradīciju piekopj folkloras kopas. Tos izpilda tikai sievietes, divatā vai pat grupās, taču vienmēr pamatā vienlaikus tiek dziedātas tikai divas balsis, kas skan sekundās jeb ar pustoņa, toņa atšķirību.

No šī tradicionālā mantojuma izrādei atlasīti vairāki dziedājumi, kurus aranžējis un klātienē skaņos komponists Jēkabs Nīmanis. Taču pašus dziedājumus lietuviešu valodā izpildīs etnomuzikoloģes Dārta Drava un Ilze Amanda Zakrevska. Kopā ar dziedātājām norises telpā atrodas horeogrāfi, dejotāji, scenogrāfi un izrādes autori – Ieva Gaurilčikaite-Sants un Krišjānis Sants jeb apvienība “IevaKrish” –, kas pārnes sutartiņu dziedājumu divbalsību uz deju.

Caurvijot skatītāju rindas un satiekoties dažādos ritmos, viņu kustībās būs iespēja notvert vizuālas atsauces uz plaši pazīstamām dejām – valsi, salsu un latviešu dančiem. 

Izrāde tapusi 2020. gadā Valmieras Vasaras teātra festivālam un dažādās versijās uzvesta festivālos “Laiks dejot!”, “Sansusī” un “HOROS” viesizrāžu programmā Aizputē un Rīgā. Darba dramaturģijai tapt palīdzēja Sandija Santa. Izrādes producente ir Anna Ulberte.

“Liepājas Mākslas forumu” organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes uz festivāla maksas notikumiem pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā:https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/3688. Plašāka informācija par festivāla programmu: www.lielaisdzintars.lv.

Pasākumu norisi atbalsta: Liepājas pašvaldība, Eiropas Reģionālās attīstības fonds, “Valmiermuiža”, “Kokmuiža” un “Gardu muti”, fonds DOTS, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes Plānošanas reģions, Latviešu vēsturiskās zemes. Partneri: “Flamenco Agency”, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, klubs “Kursa” un klubs “Fontaine Palace”.

Ieskats dejas izrādē “Satikt”

Saistītie pasākumi


JŪLIJS