Jaunumi


 
 

Top muzikālā cirka izrāde jauniešiem “Nevaru ciest, ka viņi ēd tik skaļi”

24. JANVĀRIS

2024


No 5. līdz 9. februārim Rīgas cirkā rezidēsLiepājas koncertzāles “Lielais dzintars” komanda, lai kopā ar mūzikasprofesionāļiem un laikmetīgā cirka pārstāvjiem no Latvijas un Skandināvijasstrādātu pie topošās muzikālā cirka izrādes jauniešiem. Izrāde ar nosaukumu“Nevaru ciest, ka viņi ēd tik skaļi” noslēgs arī starptautisko projektu“CirqueMusique”, kuru Liepājas koncertzāle īsteno kopš 2022. gada nogales,pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstam.


Izrādes muzikālā un dramaturģiskā iecere radītavairāku mēnešu garumā. Pērn projekta komanda – komponisti, mūziķi un cirkamākslinieki – viesojās četrās Latvijas reģionālajās koncertzālēs – Rēzeknē,Cēsīs, Liepājā un Ventspilī –, lai radošajās darbnīcās strādātu ar jauniešiem,kuri ikdienā apgūst mūziku vai kustību mākslu. Izrādes dramaturģisko koncepcijuveidojusi dramaturģe Ance Muižniece, bet scenogrāfiju un tērpus – scenogrāfePamela Butāne. Abas mākslinieces uzsver, ka, pateicoties iespējai tiešā veidāsarunāties ar pusaudžiem un iedziļināties jautājumos, kas viņiem patiesi rūp,tika radīts izrādes stāsts. Caur mūziķu un cirka mākslinieku mijiedarbību uzskatuves tiks izspēlēts indivīdu attīstības ceļš līdz sevis un pasaulespieņemšanai. Kā vēsta izrādes nosaukums, cilvēka dzīves ikdienu piepilda mazasun sadzīviskas lietas, bet pusaudžu vecumposmā tās nereti var kļūt kaitinošasun radīt konfliktus ar apkārtējiem. Topošā izrāde vērš uzmanību uz to, kāpusaudži reflektē par lietām, kuras redz sev apkārt.

Izrādē piedzīvosim arī četru izcilu komponistu– Krista Auznieka, Platona Buravicka, Lindas Leimanes un Santas Ratnieces –pirmatskaņojumus skaņdarbiem, kuri radīti, iedvesmojoties no koprades arjauniešiem un mūzikas un cirka profesionāļiem. Kaut arī komponistiem irbagātīga pieredze citos starpdisciplināros projektos, viņi atzīst, ka“CirqueMusique” piedzīvotie iespaidi ir radījuši jauninājumus arī viņukomponēšanas procesā. Kā būtiskus ieguvumus viņi izceļ iespēju strādāt ar tikdaudzskaitlīgu komandu, iedvesmu, ko guvuši ciešajā mijiedarbībā ar jauniešiem,kā arī pieredzi darbā ar cirka disciplīnu. Tieši mūsdienu cirka mākslasdaudzveidīgums un ritmiskās iespējas ir iedvesmojušas komponistus izmantotžonglierus kā vēl vienu unikālu, muzikāli horeogrāfisku instrumentu.

Četrus atšķirīgos skaņdarbus savieno gandramaturģija, gan vizuālie elementi, izceļot attiecības kā izrādes centrālotēmu. Izrādē piedalās mūziķi no Latvijas – vijolniece Agnese Kanniņa,klarnetists Kārlis Catlaks, basģitārists Jānis Rubiks, perkusioniste ElīnaEndzele un flautiste Liene Dobičina –, un cirka mākslinieki – norvēģužonglieris Julians Sēters (Julian Saether) un akrobāts Gabriels Skogs (GabrielSkog), kā arī Rīgas cirka skolas pārstāvji – žonglieris Egils Zvejnieks,žongliere Elīna Konrade un klauns-žonglieris Mariano Gedvillo (MarianoGedwillo).  Tāpat izrādē svarīgu lomu spēlēs arī tehnoloģijas. 

9. februārī izrādi slēgtā pasākumā izrādīsprojektā iesaistītajiem jauniešiem, kultūras jomas profesionāļiem un medijiem.Pirms izrādes gaidāma arī preses konference un seminārs kultūras jomasprofesionāļiem par auditorijas attīstības vadlīnijām darbā ar jauniešiem.Plašākai publikai izrāde būs pieejama no 26. aprīļa, kad tā piedzīvospirmizrādi koncertzālē “Lielais dzintars”, kā arī tiks iekļauta programmā“Latvijas skolas soma”.

Plašāka informācija par projektu pieejamakoncertzāles “Lielais dzintars” mājaslapas sadaļā "Par mums". Projekts “Mākslulaboratorija “CirqueMusique”” saņem dotācijas 249 972 EUR apmērā no Islandes,Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros.