Jaunumi


 
 
 
 
 
 
 
 

Videomāksla, tibetiešu mūzika un kamermūzikas pavasaris – “Lielajā dzintarā” aizvadīta krāšņa nogale

08. APRĪLIS

2024


Nedēļas nogalē Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” apmeklētājiem bija iespēja pieredzēt mākslinieka Kriša Salmaņa videodarbu izstādes “Melns, balts un viss kaut kas pa vidu” atklāšanu, iepazīt Tibetas kultūru un mūziku kopā ar tibetiešu mūziķi Lotenu Namlingu un igauņu multiinstrumentālistu Silveru Sepu un baudīt pavasarīgu kamermūziku flautistes Ditas Krenbergas un pianistes Sanas Villerušas koncertprogrammā.

6. aprīlī Krišs Salmanis mākslas cienītājiem prezentēja trīs melnbaltus video – “Maršs”, “Uzbrukums” un “Uzvara”. Katrs attiecināms uz kādu no Latvijas nesenas vēstures posmiem – Latvija pirms Otrā pasaules kara, Latvija padomju okupācijas laikā un Latvija atgūtās neatkarības gados – gaišas nākotnes gājiens, gūsts un atgūšanās. Pirmie divi no iepriekš nosauktajiem darbiem Latvijā eksponēti pirmoreiz.

Neredzami vedieni savij visus trīs melnbaltos audeklus vienā stāstā, ko vērīgs skatītājs padarīs pats par savu stāstu. Pie visas labas un drošas mūslaiku dzīvošanas – netālā pagātne mums patlaban aktuālāka nekā jelkad. Melnā un baltā krasajai pretstāvei vidū meklējams saprašanās, cerības, aizstāvēšanas un cilvēcības ceļš. Izstāde bez ieejas maksas skatāma līdz 9. jūnijam koncertzāles darba laikā.

Pēc izstādes atklāšanas sekoja Lotena Namlinga un Silvera Sepa tikšanās ar klausītājiem pirmskoncerta sarunās, kurās mūziķi iepazīstināja ar sevi un abu sadarbības pirmsākumiem. Koncertā Lotens sagūstīja klausītāju sirdis ar spēcīgo, daudzveidīgo un skaisto balsi, tibetiešu lautas spēli un gliemežvāka saucieniem, atskaņojot tibetiešu spirituālā dzejnieka Milarepas dziesmas, lūgšanas, spēka un laimes dziesmas. 

Tibetiešu mūziku ar igauņu tautas melodijām un dziesmām papildināja instrumentu spēles valdnieks un dziedātājs Silvers Seps. Savu talantu viņš rādīja ne tikai uz tradicionālajiem instrumentiem, kā ģitāra, klarnete, dūdas, klavieres, bungas, bet arī sadzīves priekšmetiem. Koncertā skanēja viņa “naglu arfa”, kas tapusi no vectēva zvejas tīkla, veļas bļodu bungas, latviešu velosipēda riteņa stīgas, slēpes ritmi, ķēžu žvadzināšana, zvejas enkurs u. c. 

Arī klausītāji koncerta laikā vairākkārt kļuva par mūzikas instrumentiem, aicināti gan izdziedāt dažādus igauņu un tibetiešu saucienus, gan radīt ritmus ar plaukstu sitieniem. Kāds īpašs pārsteigums bija Lotena drauga no Šveices pievienošanās mūziķiem uz skatuves ar mutes ermoņikām, lai kopīgi ļautos muzikālām improvizācijām.

7. aprīlī koncertsērijā “Personīgi” ar klausītājiem tikās izsmalcinātās mūzikas interpretes un bērnības draudzenes – flautiste Dita Krenberga un pianiste Sana Villeruša.

Ditas Krenberga koncertu atklāja ar solo visu flautistu sapņu skaņdarbam – Pētera Vaska Sonātei flautai, kuru caurvij putnu tēma kā dzīvības un brīvības simbols. Uz skatuves pievienojoties Sanai Villerušai, flautas un klavieru dialogā izskanēja dziesminieka Franča Šūberta variācijas par dziesmas “Kaltētās puķes” tēmu.

Ar tuvo Baltijas jūru koncerta otrajā daļā muzikālu sarunu veidoja Daces Aperānes trīsdaļīgais opuss “Jūŗavas”, kas īpaši aranžēts flautai un klavierēm. Šis skaņdarbs ar minimāliem izteiksmes līdzekļiem uzbūra ārkārtīgi spēcīgu jūras ainavu – gan mierīgu, gan vētras sabangotu. 

Koncerta noslēgumā abas mūziķes 200 gadu jubilejā godināja komponistu Karlu Reineki, kurš romantisma periodā mūzikā flautai veltījis gan koncertu, gan vienu no spožākajiem un ievērojamākajiem kamerdarbiem. Izskanēja sonāte “Undīne”, kurā iemūžināts nāras tēls un viņas pārdzīvojumi burvīgās skaņu virtenēs, klavierēm un flautai dabīgi un brīnišķi papildinot vienai otru. Pēc koncerta apmeklētāji kuplā skaitā pulcējās uz neformālām sarunām ar abām mūziķēm, lai uzdotu jautājumus par viņu radošo ceļu, iedvesmas avotiem un izaicinājumiem.

 FOTO GALERIJU aicinām skatīt mājas lapas sadaļā "FOTO/VIDEO" (Autori: OHM.LV un Valters Pelns)

Notikumus ar Liepājas pašvaldības un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu organizēja SIA “Lielais Dzintars”.

Saistītie pasākumi


JŪNIJS