Kalendārs


TIEŠRAIDE. ITĀĻU BAROKA DĀRGUMI. MONTEVERDI UN VENĒCIJAS OPERA

4. FEBRUĀRIS 18.00Sestdiena
2023Pateicoties koncertzāles digitālajām inovācijām, šo koncertu klausītājiem piedāvājam skatīties BEZ MAKSAS TIEŠRAIDĒ digitālās koncertzāles platformā "Digitālais dzintars".


Itāļu baroka laika mūzikas zelta repertuāru Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pirmo reizi atskaņos vadošie baroka mūzikas eksperti no Francijas. Izcilais soprāns Klēra Lefiljatra šoreiz atgriežas ar ansambli “Les Épopées”, lai diriģenta Stefāna Fižē vadībā izpildītu itāļu dižgara, komponista Klaudio Monteverdi un viņa laikabiedru operlappušu pērles.

Klaudio Monteverdi neapšaubāmi ir viens no dižākajiem 17. gadsimta mūzikas meistariem, kura ārkārtīgi harmoniskā un saviļņojošā mūzikas valoda koncertzālē skanēs pirmo reizi. Komponists atstājis neizdzēšamu devumu operas žanra attīstībā Rietumeiropas mūzikas vēsturē. Ar savu slaveno operu “Orfejs” (1607) Monteverdi stāvējis pie operas dzimšanas un ietekmējis komponistu paaudzes cauri laikiem līdz pat mūsu dienām.

Sākotnēji opera tika atskaņota šauram ļaužu pulkam galvenokārt dižciltīgo augstmaņu privātajos galmos, tomēr jaunais žanrs izpelnījās ievērojamu atzinību un Venēcijā opera attīstījās ļoti strauji. Operas iestudējumi kļuva pieejami publiski un pilsētā atvērās pat vairāki opernami. Liels pulks komponistu tiecās izmēģināt spēkus šajā jauntapušajā žanrā, kas pakāpeniski pārņēma visu Eiropu. 

Savu jaunāko programmu, kas Baltijas valstīs izskanēs tikai Liepājā, ansamblis “Les Épopées” veidojis, iedvesmojoties tieši no Monteverdi spēcīgās daiļrades, kā arī no komponista laikabiedru mūzikas Venēcijas operas viedošanās sākuma. “Mēs rādām Venēcijas operas īso kursu, kurā ir gan fragmenti no abām ģeniālajām Monteverdi operām, gan arī tādas operlappušu pērles, kas, iespējams, nav publiski skanējušas kopš 17. gadsimta,” programmas saturu iezīmē ansamblis. 

Līdzās Monteverdi daiļradei, koncertā izskanēs arī viņa skolnieka Frančesko Kavalli daiļrade. Viņš komponēja gandrīz vai tikai operas, taču viņam pievienojās arī citi tā laika talantīgie skaņraži, operas žanram uzplaukstot āriju un kaislīgu rečitatīvu ziedā. To skaitā Sortorio, Pallavičīno, Legrenci būs starp zināmākajiem, bet ievērību pelnījuši arī, mazāk pazīstamie daudzrakstītāji, kā Dziāni un Freski.

Stefāns Fižē ir klavesīnists, pianists un diriģents. Bijis vokālais pedagogs pasaules labākajos opernamos un kā diriģents strādājis uz izcilākajām starptautiskajām skatuvēm, kā Vīnes Valsts opera, Bastīlijas opera, Leipcigas opera, Parīzes Elizejas lauku teātris u.c. Iedvesmojoties no vēlmes strādāt ar jaunajiem māksliniekiem, viņš attīstīja un pārveidoja vienīgās vokālās pedagoģijas un baroka operas nodarbības Francijā, kas pieejamas Parīzes Reģionālajā konservatorijā, lai noslīpētu un attīstītu savu redzējumu par baroka deklamāciju un ornamentu.

Pēc ilggadējas repertuāra un traktātu izpētes Stefāns Fižē izveido savu ansambli “Les Épopées”, kas piedāvā pavisam jaunu baroka interpretācijas vīziju. Šī projekta pamatā ir apmācība un pieredzes nodošana, tādēļ lielu daļu ansambļa mākslinieku veido diriģenta bijušie audzēkņi (47% dziedātāju un 40% instrumentālistu), kas ir savas paaudzes talantīgākie mūzikas profesionāļi un spēj fenomenāli izpildīt baroka laikmeta repertuāru.


Piedalās:

“Les Épopées”:

Klēra Lefiljatra (Claire Lefilliâtre) | soprāns

Izabella Driē (Isabelle Druet) | mecosoprāns

Melodija Rivio (Mélodie Ruvio) | alts

Sirils Ovitī (Cyril Auvity) | tenors

Stefāns Fižē (Stéphane Fuget) | diriģents, klavesīns

Elēna Uzela (Hélène Houzel) | vijole

Sofija Ivamura (Sophie Iwamura) | vijole

Klēra Gotro (Claire Gautrot) | viola da gamba


Alise Kokārta (Alice Coquart) | čells

Lea Masona (Léa Masson) | teorba


Franču ansamblis “Les Épopées” Liepājas koncertzālē piedāvās unikālu baroka mūzikas programmu!

Pasākuma ilgums:

18.00-19.50 / ~ 1h 50min (ieskaitot starpbrīdi) / 2 daļas


Organizē:

Lielais dzintars


Atbalsta:

Liepājas pašvaldība, Eiropas Reģionālās attīstības fonds


Saistītie jaunumi