Jaunumi


 
 
 
 
 
 

“Liepājas Mākslas foruma” atklāšanā skanēs neparasta ģitāras programma

03. AUGUSTS

2023


29. septembrī plkst. 19.00 Latvijā pirmo reizi uzstāsies skotu ģitāras virtuozs Šons Šibe (Sean Shibe), kuru prestižais klasiskās mūzikas izdevums “Gramophone” atzinis kā “vienu no izsmalcinātākajiem ģitāristiem nozarē”. Mūziķis atklās koncertzāles “Lielais dzintars” rīkoto mūsdienu mākslas festivālu “Liepājas Mākslas forums”, pirmatskaņojot programmu “Neparasts” – inovatīvas variācijas laikmetīgiem un sendienu skaņdarbiem uz akustiskās un elektriskās ģitāras.

Šons Šibe veido izdomas bagātas koncertprogrammas, kas izceļas ar dziļu muzikalitāti un kaislīgu klasikas interpretāciju. Viņš ir jaunās ģitāristu paaudzes līderis – pirmais ģitārists, kurš izvēlēts BBC Radio 3 New Generation Artists projektam, par saviem ierakstiem saņemot divas Gramophone un Opus Klassik balvas. Par prasmi neparastā veidā apvienot mūzikas žanrus un laikmetus, tādejādi veicinot klasiskās ģitāras popularitāti, mūziķis 2022. gadā saņēmis Leonarda Bērnstaina (Leonard Bernstein) balvu. Jāpiemin, ka tā ir pirmā reize, kad šī balva piešķirta ģitāristam.

Daudzpusīgais mūziķis festivāla atklāšanas koncertam radījis elektriskās un akustiskās ģitāras programmu “Neparasts” (Out there). Tajā meistarīgi savietoti ievērojamu mūsdienu un sendienu komponistu skaņdarbi, kas vēsta par garīgumu, misticismu un spirituālismu.

Koncertā tiks atskaņoti 20. gadsimta novatori un smagsvari – Olivjē Mesiāns (Olivier Messiaen), Džuliuss Īstmens (Julius Eastman), Sofija Gubaiduļina (Sofia Gubaidulina), Agustīns Barrjosa Mangore (Agustín Barrios Mangoré) –, minimālisma pamatlicējs Stīvs Reihs (Steve Reich) un žanru sintezētāja Džūlija Volfa (Julia Wolfe), kā arī sendienu komponisti – klasiķis Johans Sebastiāns Bahs (Johann Sebastian Bach) un viduslaiku autore, mistiķe Hildegarde no Bingenas (Hildegard Von Bingen).

Viens no rosinošākajiem skaņdarbiem, kas programmā izskanēs uz elektriskās ģitāras, būs Stīva Reiha “Electric Counterpoint”. Pēc autora domām Šona Šibes interpretācija šim skaņdarbam ir viena no labākajām, kāda jebkad tapusi. “Tas, kā viņš viscaur spēlē uzsvērtās pilna garuma skaņas, sevišķi lēnajā daļā, rada līdz šim nedzirdēti dāsnu harmoniju ainavu. Viņa veidotais balansējums jeb “mikss” ir apbrīnojams – tas no sākuma līdz beigām reljefi izceļ visas vidējās balsis un piebalsis. Arī viņa ģitāras izvēle ir perfekta,” atzīst Stīvs Reihs.

Šons Šibe ir daudzpusīgs un novatorisks ģitārists, kurš ieguvis augstu kritiķu atzinību. Šibe ir uzstājies uz lielāko festivālu un kultūrvietu skatuvēm, to skaitā Londonas Vigmora zālē, Amsterdamas Concertgebouw un Southbank Center Londonā. Viņa repertuārs sniedzas no 17. gadsimta Baha svītām lautai līdz pat mūsdienu komponistu jaundarbiem. Savā jaunākajā albumā Lost & Found viņš iekļāvis dažādu komponistu repertuāru, kas ierakstīts ar elektrisko ģitāru.

No 29. septembra līdz 1. oktobrim septembrim festivāls “Liepājas Mākslas forums’23” svinēs daudzveidību mākslā un sabiedrībā, piedāvājot kultūrmīļiem astoņus dažādus notikumus četrās pilsētas vietās. pieredzēsim virtuozu ģitārspēli, reivu koncertzālē, seno sutartiņu dziedājumu savīšanos ar laikmetīgo deju, cirka izrādes, avangarda flamenko un muzikālu īpašvietas izrādi. Ieklausīsimies gan tālajās, skanīgajās amerikāņu a cappella balsīs, gan tuvajās, vientuļo senioru bijīgajās balsīs.

“Liepājas Mākslas forumu” organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes uz festivāla maksas notikumiem pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā:https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/3688. Plašāka informācija par festivāla programmu: www.lielaisdzintars.lv.

Pasākumu norisi atbalsta: Liepājas pašvaldība, Eiropas Reģionālās attīstības fonds, “Valmiermuiža”, “Kokmuiža” un “Gardu muti”, fonds DOTS, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes Plānošanas reģions, Latviešu vēsturiskās zemes. Partneri: “Flamenco Agency”, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, klubs “Kursa” un klubs “Fontaine Palace”.


Sean Shibe | Steve Reich: Electric Counterpoint iii. Fast

Saistītie pasākumi


JŪLIJS