Jaunumi


 
 

Noslēdzies starptautisks projekts “CirqueMusique” laikmetīgās mūzikas un cirka popularizēšanai jauniešu vidū

14. FEBRUĀRIS

2024


Š.g. 9. februārī Rīgas cirkā noslēdzies Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” īstenotais projekts “Mākslu laboratorija “CirqueMusique””. Skatītāju piepildītā zālē tika prezentēta jaunradītā muzikālā cirka izrāde jauniešiem “Nevaru ciest, ka viņi ēd tik skaļi” un dokumentālā filma par projekta norisi. Vērienīgais projekts apvienojis komponistus, mūziķus un laikmetīgā cirka māksliniekus no Latvijas un Skandināvijas, kā arī jauniešus un kultūras jomas profesionāļus četros Latvijas reģionos. Projekts ilga 17 mēnešus, un tā aktivitātes īstenotas, pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstam.

Projekta kulminācija ir muzikālā cirka izrāde “Nevaru ciest, ka viņi ēd tik skaļi”, kas tapusi eksperimentālā un interaktīvā veidā, iesaistot dažādu disciplīnu māksliniekus un jauniešus. Tā vēsta par personības tapšanas ceļu, un katrā no izrādes daļām mākslinieki pēta attiecības dažādās sociālajās grupās – ar tuvākajiem ģimenes locekļiem un skolas biedriem, ar 21. gadsimtam raksturīgo iezīmi – tehnoloģijām un to radīto informācijas pārsātinājumu un sociālo trauksmi, un attiecībām pašam ar sevi un savu iekšējo pasauli. Jauniešu iesaiste radošajās darbnīcās ļāva komponistiem un māksliniekiem gūt idejas izrādes tapšanai par šai vecumgrupai aktuālām tēmām un radīt izrādei spilgtu un atmiņā paliekošu nosaukumu.

No 5. līdz 9. februārim rezidencē Rīgas cirkā, aizvadot intensīvu koprades procesu, mākslinieki kopā ar dramaturģi Anci Muižnieci un scenogrāfi Pamelu Butāni eksperimentēja ar precīzākajiem tēliem un kustību elementiem stāsta iedzīvināšanai mūzikā. Uz skatuves “sarunājas” ne tikai laikmetīgā mūzika un cirka mākslinieki, bet arī P. Butānes radītā izteiksmīgā vizuālā valoda divu krāsu saspēlē gan mākslinieku tērpos, gan skatuves rekvizītos. Plašākai publikai izrāde būs pieejama no 26. aprīļa, kad tā būs skatāma Liepājā, koncertzālē “Lielais dzintars”. Informācija par nākamajām izrādēm koncertzāles mājaslapā.

Izrādes radošo komandu veido spilgti savas paaudzes komponisti – Krists Auznieks, Platons Buravickis, Linda Leimane un Santa Ratniece; mūziķi no Latvijas – vijolniece Agnese Kanniņa, klarnetists Kārlis Catlaks, basģitārists Jānis Rubiks, perkusioniste Elīna Endzele un flautiste Liene Dobičina –, un cirka mākslinieki – norvēģu žonglieris Julians Sēters (Julian Saether), akrobāts Gabriels Skūgs (Gabriel Skog), kā arī Rīgas cirka skolas pārstāvji – žonglieris Egils Zvejnieks, žongliere Elīna Konrade un klauns-žonglieris Mariano Gedvillo (Mariano Gedwillo). Gaismas un skaņas dizainu veidojuši Jurģis Ozols un Jānis Straume.

Kā minēts iepriekš, 2023. gada pavasarī un rudenī norisinājās projekta “CirqueMusique” apjomīgākā daļa – četras radošās darbnīcas Rēzeknē, Cēsīs, Liepājā un Ventspilī. To laikā komponisti, mūziķi un cirka mākslinieki projekta partnera un mākslinieciskā vadītāja Juliana Sētera (Julian Saether) vadībā rīkoja starpdisciplināras meistarklases jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem. Tajās kopumā piedalījās ap 180 jauniešu, kuri apgūst mūziku vai kustību mākslu. Darbnīcās topošie profesionāļi iepazinās ar laikmetīgās mūzikas un mūsdienu cirka pasauli, attīstīja skatuves darbībai nepieciešamās prasmes un ieguva pieredzi sadarbībā ar dažādu mākslas disciplīnu pārstāvjiem.

9. februārī tika prezentētas arī vadlīnijas auditorijas piesaistei un attīstībai, kuras izstrādājusi projekta partnere no Islandes Greta Klafa (Greta Clough). Tās paredzētas kultūras jomas profesionāļiem reģionos, kuri ikdienā strādā ar jauniešu auditoriju. Vadlīniju saturs tapis četru praktisko semināru laikā, kuri norisinājās vienlaikus ar radošajām darbnīcām, kā arī vērojot jauniešu un projekta radošās komandas mijiedarbību un izrādes tapšanas procesu. Izstrādātās vadlīnijas būs drīzumā pieejamas arī ikvienam interesentam koncertzāles mājaslapā.

Projekta laikā ir tapusi arī dokumentālā filma, kas vēsta par pērn aizvadīto radošo darbnīcu norisi un dalībnieku pieredzi tajās. Filmu veidojis Gregors Jānis Mažis un tā skatāma koncertzāles Youtube kanālā.

Plašāka informācija par projektu pieejama koncertzāles “Lielais dzintars” mājaslapas sadaļā "Par mums". Projekts “Mākslu laboratorija “CirqueMusique”” saņem dotācijas 249 972 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros.