News


 
 

Festivālā “Liepājas Mākslas forums” svinēs daudzveidību mākslā un sabiedrībā

14. JUNE

2023


Mūsdienu mākslas festivāls “Liepājas Mākslas forums” no 29. septembra līdz 1. oktobrim jau devīto reizi sniegs iespēju kultūrmīļiem piedzīvot iespaidiem bagātus laikmetīgās mūzikas, mākslas un dejas svētkus. Šogad festivālam dots vienojošs moto “Visi putni skaisti dzied”, apzīmējot programmas daudzveidību un krāsainību, ko četrās dažādās pilsētas vietās ierādīs mākslinieki no Skotijas, Latvijas, ASV, Norvēģijas un Spānijas.

Piesakot šī gada programmu festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča atklāj: “Festivāla moto “Visi putni skaisti dzied” ir ne tikai pazīstamas latviešu tautasdziesmas vārsma, bet arīoda daudzveidīgajām un vienreizīgajām balsīm, kas ir mūsu pasaulē. Tāpat kā katram putnam ir sava neatkārtojamā dziesma, arī katram cilvēkam ir sava unikālā balss, kas ir būtiska taisnīgai un vienlīdzīgai sabiedrībai. Mēs vēlamies, lai šīs balsis tiktu sadzirdētas un saklausītas! Trīs dienās astoņos aizraujošos mākslas notikumos pieredzēsim virtuozu ģitārspēli, reivu koncertzālē, seno sutartiņu dziedājumu savīšanos ar laikmetīgo deju, cirka izrādes, avangarda flamenko un muzikālu īpašvietas izrādi. Ieklausīsimies gan tālajās, skanīgajās amerikāņu a capella balsīs, gan tuvajās, vientuļo senioru bijīgajās balsīs.”

Šogad festivālu ievadīs mākslu laboratorija Cirque Musique, kurā trīs dienu garumā bērni un jaunieši profesionālu mūziķu un cirka mākslinieku vadībā iepazīsies un apgūs starpdisciplināru skatuves darbu veidošanas paņēmienus. 28. septembrī plkst. 19.00 katram būs iespēja pieredzēt viņu kopdarbu koncertzāles Lielajā zālē.

“Liepājas Mākslas foruma” atklāšanas dienā koncertzāles mākslas telpā tiks atklāta mākslinieces Annas Priedolas izstāde “Piena dienasgrāmatas. Demence statistikā un stāstos”. Smeļoties autores personīgajā pieredzē, tā audiovizuālos mākslas darbos un datu vizualizācijās stāsta par tādām dziļām tēmām kā novecošana un vientulība, demence un pārmaiņām ģimenes attiecībās, saskaroties ar šiem dabiskajiem dzīves procesiem.

Pirmo reizi Latvijā no Skotijas viesosies ģitāras virtuozs Šons Šibe (Sean Shibe), kurš iemantojis “viena no izsmalcinātākajiem ģitāristiem nozarē” (Gramophone) reputāciju. Mūziķa soloprogrammas ir ārkārtīgi pārdomātas, meistarīgas un dziļi muzikālas. Festivāla atklāšanas koncertā skanēs programma “Neparasts” (Out there) – jauns elektriskās un akustiskās ģitāras priekšnesums, kur mūsdienu un sendienu komponistu darbi satiekas tikpat neparasti viegli kā abi instrumenti.

Kā ik gadu, koncertam sekos festivāla atklāšanas ballīte. Šoreiz koncertzāli piepildīs reiva mūzikas skaņas slavenās producentes un dīdžejes Ksenijas Kamikazas veidotā programmā. Pie DJ pults viņai līdzās stāsies audio un vizuālā māksliniece Śūnyatā un tehno priesteriene DJ Orthodox. Festivāla moto “Visi putni skaisti dzied” ietvarā ikviens apmeklētājs aicināts ierasties kā savs skaistākais “es”. 

Otrajā festivāla dienā klubā “Kursa” talantīgā dueta Ievas un Krišjāņa Santu – IevaKrish – veidotā dejas izrāde “Satikt”, kurā savijas divas mākslas formas – dziesma un deja. Izrādes formā saskaņotā izpildījumā satiksies iekļaujoša horeogrāfija un lietuviešu sutartiņu dziedājumi, kuros vairākus dziedātājus vieno atšķirīgas melodijas dažādos skaņu augstumos.

Uz koncertzāles “Lielais dzintars” skatuves klausītājiem būs iespēja piedzīvot pasaulslavenā amerikāņu vokālā ansambļa “Roomful of Teeth” izdomas bagātu a capella programmu, kurā skanēs spēcīgu, spējīgu un talantīgu mūsdienu amerikāņu sieviešu – komponistu vokālie skaņdarbi.

Sestdienas vakars tiks pavadīts kopā ar spāņu mākslinieku apvienību karstasinīgas avangarda flamenko dejas un mūzikas apskāvienos klubā “Fontaine Palace”. Aizraujošā priekšnesumā flamenko elementi – deja un ģitāra – satiksies ar džeza elementu – saksofonu. Inovatīvu un ritmiski aizraujošu skanējumu priekšnesumam piešķirs unikāls instruments – “flamenko mašīna”. Pēc performances apmeklētāji paši varēs nodoties brīvai spāņu naktskluba atmosfērai.

Svētdienas rītā bērni un vecāki aicināti uz norvēģu žongliera Juliana Sētera (Julian Sæther) piedzīvojumiem bagātoCirku burvju mežā”, kur žonglējot, dejojot un spēlējot teātri, ar skatītājiem satiksies visdažādākie pasaku un fantāzijas tēli. Pirms izrādes ir iespēja piedalīties arī cirka triku meistarklasēs.

Festivālu noslēgs muzikāla īpašvietas izrāde “Visi putni skaisti dzied” Jūrmalas parkā, pie “Vēja mātes” pieminekļa. Tā ir Kristas Burānes un viņas komandas veidota izrāde par kultūras un dabas robežām, cilvēkiem un dziedāšanu.Arī skatītāji, ieklausoties un sadzirdot stāstus par putniem un cilvēkiem, veidos izrādes kopējo skanējumu. 

“Liepājas Mākslas forumu” organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes uz festivāla maksas notikumiem pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā:https://www.bilesuparadize.lv/lv/custompage/3688. Plašāka informācija par festivāla programmu: www.lielaisdzintars.lv.

Pasākumu norisi atbalsta: Liepājas pašvaldība,Eiropas Reģionālās attīstības fonds, “Valmiermuiža”, “Kokmuiža” un “Gardu muti”, fonds DOTS, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Kurzemes Plānošanas reģions, Latviešu vēsturiskās zemes. Partneri: “Flamenco Agency”, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, klubs “Kursa” un klubs “Fontaine Palace”. 

LIEPĀJAS MĀKSLAS FORUMS 2023 | PROGRAMMA:

29. SEPTEMBRIS | PIEKTDIENA 

18.00 ANNA PRIEDOLA. IZSTĀDES "PIENA DIENASGRĀMATAS. Demence statistikā un stāstos" ATKLĀŠANA (Mākslas telpa Civita Nova, “Lielais dzintars”)

19.00 ĢITĀRAS VIRTUOZS ŠONS ŠIBE. NEPARASTI (Lielā zāle, “Lielais dzintars”)

21.00 LMF ATKLĀŠANAS BALLĪTE (Publiskā zona 2.,3. stāvs, “Lielais dzintars”)


30. SEPTEMBRIS | SESTDIENA 

15.00 DEJAS IZRĀDE “SATIKT”. IEVAKRISH (Klubs “Kursa”, Zvejnieku aleja 11)

18.00 ROOMFUL OF TEETH. AMERIKĀŅU A CAPELLA BALSIS (Lielā zāle, “Lielais dzintars”)
21.00 SPĀŅU NAKTSKLUBS. AVANGARDA FLAMENKO (Klubs “Fontaine Palace”)

1. OKTOBRIS | SVĒTDIENA

11.00 | 14.00 CIRKS BURVJU MEŽĀ (Kamerzāle, “Lielais dzintars”)

17.00 VISI PUTNI SKAISTI DZIED. Līdzdalības izrāde (Laukums pie pieminekļa bojā gājušajiem jūrniekiem un zvejniekiem jeb “Vēja mātes” pieminekļa, Zvejnieku aleja 11A)

Liepājas Mākslas forums’22: atskats

Related events


MAY