Kalendārs


 

LIEPĀJAS MĀKSLAS FORUMS 2022

30. SEPTEMBRIS - 2. OKTOBRISPiektdiena
2022


Show me a good time! / “Parādi man labu laiku!”

Neirozinātnieki saka, ka māksla uzlabo smadzeņu darbību – maina pasaules uztveri un palielina laimes hormona – serotonīna daudzumu. Pie tam, tas notiek ne tikai ar mākslas radītājiem, bet arī ar tās baudītājiem. Mākslas spēks un tās klātbūtne ir nenovērtējama mūsu individuālajai un sabiedrības pilnvērtīgai funkcionēšanai. Pandēmijas un kara laikā radītās spriedzes nomākti mēs ilgojamies pēc “laba laika” un mēs Jums to sniegsim – We’ll show you a good time! / Mēs parādīsim Jums labu laiku!

Šogad festivālā “Liepājas Mākslas forums” laikmetīgā māksla “ieņems” aizejošā laikmeta industrijas telpu – “Liepājas metalurgu”. Festivāls metālus pārkausēs nevis domnās, bet uz “Lielā dzintara” skatuves, un mākslas baudītāji paši būs tās radītāji.

3 dienas, 8 notikumi, 64 radītāji, 75 g serotonīna un neskaitāmi baudītāji!

Pirmajā festivāla dienā atklāsim starptautiski atzītā latviešu fotogrāfa Iljas Lipkina personālizstādi “YOU are the model! YOU are the majority!”, kurā mākslinieks kritiski izvaicā jaunatnes un jaunības estetizāciju. Izstādi veidos lielformāta fotogrāfijas, kas tapušas šopavasar Rīgā un Berlīnē. Tās aplūkos jauniešu izpratni par pievilcīgo un atraktīvo un to, kā tā atspoguļojas viņu pašu identitātes konstruēšanā.

Festivāla atklāšanas koncerts būs salonmūzikas vakars – kā mājās, viesistabā, piemēroti pieklusinātā siltā gaismā, draugu lokā – franču / argentīniešu mūziķu sabiedrībā. Tas būs fantastiski talantīgo mūziķu trio “Surel, Segal & Gubitsch” koncerts. Trīs raksturi un trīs balsis – Sebastjēna vijole, Vinsenta čells un Tomasa elektriskā ģitāra. Skaņu meistari darbosies starp izsmalcināti komponētām partitūrām un eksplozīvām improvizācijām, viņi dreifēs starp daudziem mūzikas kontinentiem, iegremdējot mūs savas unikālās skaņu valodas smalkumā un intensitātē.

DJ naktī “Klubnacht Berlin” koncertzāles futūristiskās aprises pārvērtīsies par pasaules labākā naktskluba Berlīnē Berghain māsu, kur hipnotiski transcendentālos elektroniskās mūzikas setos, uz Ņujorku, Londonu, Berlīni un Rīgu mūs teleportēs britu multimākslinieks Stīvens Vorviks (Stewen Warwick) un latviešu eksperimentālo skaņu meistars Kaspars Groševs.

Horeogrāfe un dejotāja Olga Žitluhina un mūziķis Juris Kaukulis speciāli festivālam radījuši jaundarbu – muzikāli horeogrāfētu skatuves mākslas priekšnesumu bijušās smagā metāla rūpnīcas “Liepājas metalurgs” atdzimstošajā teritorijā. Milzīgā teritorijas “skatuve” pēc slēgtiem gadu desmitiem ļaus mums tuvāk ieraudzīt gan melnās metalurģijas pamestos skursteņus, gan ieklausīties kā ķēžu cehā skan elektriskā ģitāra un smalkie dejotāju soļi.

Mūsu koncertzāles Lielo zāli par aizraujošu spēles/ saspēles laukumu, kā savā starpā, tā iesaistot mūs – klausītājus, pārvērtīs deviņu izcilu skaņu mākslinieku ansamblis no Parīzes soundinitiative. Mākslinieki, kas nodarbojas ar telpisku un vietai piesaistītu koncertu veidošanu, atskaņos performatīvus, imersīvus un interaktīvus mūsu laikabiedru skaņražu darbus. Ansambļa īpašā pieeja sakņojas muzikālā jaunradē, kas ir piesātināta ar teātri, deju, vizuālo un performances mākslu, kurā robežas starp izpildītājiem, radītājiem un klausītājiem ir plūstošas.

Svētdienas rītā cirka mākslinieki Grēte Grosa (Grete Gross) no Igaunijas un Juha Mati Eskelinens (Juha-Matti Eskelinen) no Somijas ar pārsteidzošiem gaisa akrobātikas trikiem gan bērniem, gan viņu vecākiem liks izbrīnā pavērties mutēm izrādē “Citroni un medus”. Savukārt meistarklasēs – pieredzējušie “Rīgas cirka skolas” skolotāji koncertzāles plašajās telpās visiem interesentiem nodos savas prasmes vienkāršāk apgūstamās cirka mākslas disciplīnās!

Un noslēgumā – itāļa Fausto Romitelli meistardarbs, video opera An Index of Metals futūristu manierē: žilbinoša orķestrācija – elektriska un psihodēliska. Soprāna balss, kas spēlējas ar efektiem, murmina ar reverbiem, raustās megafonā, kliedz kā popzvaigzne, un elektriskās ģitāras partitūra, kādu neviens “nopietns” komponists nekad nav uzrakstījis. Kā sacījis darba autors: “Metālu indekss ir mežonīgs, abstrakts stāstījums, kas ir atbrīvots no jebkādas operas izsmalcinātības, sniedzot iniciācijas rituālu, kas ir kā iegremdēšanās gaismas un skaņas transā.” Pie mums – “Sinfonietta Rīga”, solistes Joannas Frešelas (Joanna Freszel) un Normunda Šnē interpretācijā.

Baudīsim kopā!

Liepājas Mākslas foruma
Mākslinieciskā vadītāja
Baiba Bartkeviča


Liepājas Mākslas foruma 2022 video:


LIEPĀJAS MĀKSLAS FORUMS 2022 / PROGRAMMA:


30. SEPTEMBRIS | PIEKTDIENA | 18.00 

LMF. IĻJAS LIPKINA PERSONĀLIZSTĀDES “YOU are the model! YOU are the majority!” ATKLĀŠANA

Mākslas telpa Civita Nova, koncertzāle “Lielais dzintars”


30. SEPTEMBRIS | PIEKTDIENA | 19.00 

LMF ATKLĀŠANAS KONCERTS. FRANČU SALONS – NO TANGO LĪDZ EKSPERIMENTAM 

Lielā zāle, koncertzāle “Lielais dzintars”


30. SEPTEMBRIS | PIEKTDIENA | 21.00

LMF. DJ NAKTS "KLUBNACHT BERLIN"

Koncertzāles “Lielais dzintars” publiskā zona, 2.,3. stāvs


1. OKTOBRIS | SESTDIENA | 13.00

LMF. ŽITLUHINA UN KAUKULIS. DEJAS PIRMIZRĀDE LIEPĀJAS METALURGĀ

Bijušās rūpnīcas “Liepājas metalurgs” teritorija, Brīvības iela 98


1. OKTOBRIS | SESTDIENA | 19.00

LMF. PERFORMATĪVĀS MŪZIKAS KONCERTS. SOUNDINITIATIVE NO PARĪZES

Lielā zāle, koncertzāle “Lielais dzintars”


2. OKTOBRIS | SVĒTDIENA | 11.00 | 14.00 

LMF. CITRONI UN MEDUS. RĪGAS CIRKA IZRĀDE

Kamerzāle, koncertzāle “Lielais dzintars”


2. OKTOBRIS | SVĒTDIENA | 17.00

LMF NOSLĒGUMS. SINFONIETTA RĪGA. VIDEO OPERA "AN INDEX OF METALS"

Lielā zāle, koncertzāle “Lielais dzintars”


Organizē:

Lielais dzintars


Saistītie jaunumi